“Mutlu” Birliktelikler

Etrafımda hep evlenememekten ya da evliliklerinden şikâyet edenler, boşananlar, aldatanlar, aşktan “ölenler, öldürülenler”…

Bu kadar olumsuz şey varken geçenlerde arkadaşımla konuşuyordum. Evliliğinin beşinci yılına giriyor. Çocukları 3 yaşında. Her gece eşi ile birbirlerini birkaç saat görebiliyorlar, tekdüzelik, bıkkınlık vs… ve “bugünkü aklım olsa”lar başlıyor.

Belki de duygularımızı yanlış beklentilerle şekillendiriyoruz… İnsanın duyguları zaten karışıktır, hayat ve çevre faktörleri de bu duygular daha da karışsın diye ellerinden geleni yaparlar. Peki, hayattan bıkmak da bir duygu mudur?…

Hiç düşündünüz mü?… Neden erkeğin rengi mavi, kadının rengi pembe?

Erkek hayatı boyunca bir “iktidar” savaşı veriyor. Tuttuğu takımın başarısından, partnerine karşı olan cinsel “görev”lerine kadar… yatakta, sokakta, trafikte, işte… Hemen hemen tüm bilim adamları, filozoflar erkek… Hep erkek baskın, hep erkek sahiplenici ve algı olarak “dünya” da erkeklerin olduğu için dünyanın rengi olan mavi de erkeklerin. E tabii “dünya” bu kadar erkeklerin olunca, kadınlara da hayal kurma bölümü kalıyor ve tabii ki “pembe” hayaller…

Biz erkekler bir kadını “seçiyor”, o kadını istediğimiz kalıba sokuyor, “mavimtırak” olan rengini pembeye çeviriyor, kısa süre bu “pembemsi” kadından keyif alıyor ve sonra bıkıp sıradaki “mavimtırak” kadın arayışımız ile ilişkimizi mahvediyoruz.

Peki, mutlu birliktelik kavramına inancınız var mı? Ben hepiniz adına cevap vereyim… “evet, var”. İnsanlar karşı cins tarafından sevmeye, ilgi görmeye, maddi ve manevi olarak sahiplenilmeye, mutluluk ve dertlerini paylaşmaya “muhtaç”lar. Bundan dolayıdır ki, boşanır boşanmaz ya da ilişkileri biter bitmez hemen yenilerinin peşinden giderler.

Mutlu bir birliktelik için emek vermek gerekir. Öncelikle birlikteliğinizi, geldiğiniz aile ve arkadaş çevresinden daha ön planda tutmanız ve bu birlikteliğe daha çok zaman ayırmanız gerekir. İlk sorunda ve olumsuzlukta anne-babanızdan destek istemek, arkadaşlarınıza sığınmak sorunları yeni kurduğunuz ailenin “kural”larına uyarak çözmenizi zorlaştıracaktır.

İlişkinizde mutlaka kendinize ait zamanlarınızın olması gerekir. İlişkinize başlamanıza neden olan duyguları her zaman hissedebilmeniz, tekrar bu duygulara “özlem” duyup başka insanlarda bu duyguları aramanız düşüncesini ortadan kaldıracaktır. Ortak keyifler, mutluluklar, hedefler bulmak ve ilişkiyi “iki kişi” yaşamak gereklidir.

Olumsuzluklar ve kavgalar elbette ki olacaktır. Tartışmalarınızın onarılması mümkün olmayan hasarlar açmasına engel olun çünkü tarafların birbirleri ile doğru tartışabileceklerini bilmeleri, sorunlarını büyümeden karşı tarafa anlatabilmeleri için kendilerine güven verecektir.

Sorunlarınızda, kimin haklı olduğunu bulmaya çalışmak yerine; sorunu çözmede kullandığınız yöntemin doğru olup olmadığını tartışın çünkü karşınızdakinin size davranma şeklini belirleyen, genelde sizsinizdir. Dolayısı ile ihtiyaçlarınızı yansıtamazsanız, karşılığını almayı da bekleyemezsiniz.

Aile kurunca ve anne-baba olunca, karı-koca olmayı sürdürmelisiniz. Çocuğunuz tabii ki çok önemlidir ama unutmayın ki çocuğun sağlıklı yetiştirilmesi, sağlıklı ilişkileri ve ruh halleri olan bir anne ve baba ile sağlanabilir.

Hayatınızda ortaya çıkacak olan zorlukların ilişkinizi yıpratmasına değil güçlendirmesine çalışın. Mutlu anlarda herkes sizin yanınızdadır. Zorluklarla baş ederken, eşinizle yaşadığınız  dayanışmanızı ilerde hatırlamak, hayatınızdaki insanın değerini her zaman hatırlamanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişki yaşamanız dileğim ile…

Sevgiyle kalın…

Ve haftanın reytingi yüksek, sosyal “mecra” paylaşımları… J

 • Hayatında sadece bir kez, karşına birisi çıkar ve ömrünün sonuna kadar…
 • Bir kadın, erkeksi meziyetlere sahipse ondan kaçmak gerekir. Değilse, kadın kendiliğinden kaçacaktır.
 • Çocuk yazmış… “radyo/tv sunucu, editör, oyuncu, köşe yazarı, yorumcu, tiyatrocu”; 82 parçalı mutfak robotu!… J
 • İnsan bazı şeyleri söylemeyi seçtiği için değil bazı şeyleri belli bir biçimde söylemeyi tercih ettiği için yazardır.
 • Hayal kurmak bedava falan değil!… Yıkılınca anlarsın bedelinin ne kadar ağır olduğunu!…
 • Herkes eşit olursa, kimsenin hakka ihtiyacı kalmaz.
 • Aşk, teselli değil ışıktır…
 • Çoğu zaman hayat, renk ve zevk tartışmalarından ibarettir!
 • İnsanı değerli kılan; değerli duyguların şiddeti değil, süresidir.
 • Sizi her zaman güldürebilecek insanların peşinden gidin…
 • Ölümüne yalnızlık mı istiyorsun? Çok para kazan!… Ölümüne mutluluk mu istiyorsun? Çok çirkin ol!…
 • Uyanıkken, herkesin rüyası ortaktır.
 • İnsan sevdiğine kırılmaz; ya tuz olur ya buz!
 • Hayatınızdaki “insan” için, “Ona değer…” diyebiliyorsanız, bundan sonra başka birini aramayın.
 • Mutsuz uyanmanıza sebep olan insanları affetmeyin…