Fiyapı ve Batan Türk İnşaat Sektörü Gerçeği

Yaklaşık 1,5 yıl önce ofiste oturuyorum. Televizyon kanallarında sürekli bir reklam dönüyor; “FİYAPI, kampanyanın kaymağını siz yiyin…”. İnternete girip koşullara bakıyorum. FİYAPI maksimum 14 ay sonra ya daireyi teslim ediyor, ya da senden daireni %25 prim garantisi ile nakden alıyor. Bu arada FİYAPI bütün projelerini zamanından çok daha önce bitirdiğini belirtiyor. “Yaşadık” diyorum, banka faizleri bu durumdayken kolay para. Ruhsat tamam, noter sözleşmesi tamam, ödemeler resmi, projenin kaba inşaatı neredeyse bitmiş… Gidip paranın hepsini ödüyorum… 10 ay sonra bir haber; “FİYAPI battı…”.

Aşağıdaki paragrafwww.emlakeki.com ‘dan alıntıdır. Okuyun, devam edeceğim…

Fİ-YAPI MAĞDURLARI… Fİ-Yapı mağdurları inşaatlarının bitirilmemesinden sorumlu tuttukları belediyeye baskın yaptı. Yaklaşık 40 mağdur Esenyurt Belediyesi bahçesinde toplandı. Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun belediyede olmadığını öğrenen mağdurlar Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa’yla görüştüler. Esenyurt bölgesinde yapılan Fİ-Side ve Fi-Life projelerinden aldıkları dairelerin ruhsatı iptal edilen vatandaşlar dava açmaya hazırlanıyorlar. Yaklaşık 3 yıldır devam eden projeden daire alan vatandaşlar hem belediyeye hem de Fİ-Yapı’ya 0′arlı 10′arlı dava açmaya açacaklar. Öte yandan İstanbul 19. İcra Müdürlüğü Fikret İnan’ın Fİ-Yapı’daki hisselerine icra takibi başlatıldı. İnan’ın hisselerinin tamamına, iki gayrimenkulüne ve bir arabasına el koyuldu. Esenyurt’ta beklenen oldu. 1/1000′lik planlara göre ruhsat verildiği için İBB’nin iptal ettiği inşaat ruhsatları nedeniyle çok sayıda vatandaş mağdur oldu. Esenyurt civarında yaklaşık bir yıldır inşaatlar durmuş durumda. Ruhsatları iptal olan projeden dolayı mağdur olan çok sayıda vatandaş belediye bahçesinde toplandı. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’yla görüşmek istediler. Kadıoğlu’nun Esenyurt dışında olduğunu öğrenen vatandaşlar bu defa imardan sorumlu başkan yardımcısı Mustafa Akboğa’yla görüştüler. Akboğa’nın sorunun kendilerinden değil İBB’den kaynaklandığını söylediği öğrenildi. Fİ-YAPI MAĞDURLARI DAVAYA HAZIRLANIYOR… Esenyurt’ta yapımı bitme aşamasına gelen anca İBB’nin ruhsatını iptal ettiği Fİ-Side ve Fİ-Life projelerinden ev alan vatandaşlar Fikret İnan’a ve belediyeye dava açmaya hazırlanıyorlar. İnan’ın projelerine tedbir koydurmak için 10′ar 10′ar gruplar halinde dava açılacağı öğrenildi. BÜTÜN HİSSELERİNE EL KOYULDU… İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İnan’ın inşaatı yarım bırakması nedeniyle yaklaşık 60 bin lira ödemesine karar verdi. Mahkemenin belirlediği teminatı ödemeyen İnan’a İstanbul 19. İcra Müdürlüğü’nde icra takibi başlatıldı. İcra takibi neticesinde İnan’ın Fi Yapı’daki hisselerinin tamamına, bir otomobiline ve 2 gayrimenkulüne haciz kondu.

Şimdi o olmuş, bu olmuş, şunun bundan menfaati varmış vs. bunları zaten herkes biliyor. Asıl sorun şu… Hadi bana rahat battı, gittim parayı verdim. Öyle ya da böyle, ama az ama çok o paranın bir bölümünü ya da hepsini alacağım. Ama o projeden daire alan binlerce gariban insan var. Daireler 75 bin TL’lerden başlıyordu. Mağdurlarla konuştum. Adam 45 bin TL’ye evini satmış, üzerine kredi almış, şimdi kirada. Ortada dairesi yok, parası yok, kredi borcu var, kirası var, var Allah var. Devletin burada sorumluluğu daha fazla olmalı. Ticari hayatı olmayanlar için gayrimenkul tek yatırım aracı gibi gösterilen yenidünya düzeninde, maket üzerinden havalı reklamlarla insanlara olmayan bir projeyi satmak bu kadar kolay olmamalı.

Yapılacak şey… Beklemek…

Alınacak ders… BİTMEMİŞ HİÇBİR FİRMA VE İNŞAAT PROJESİNDEN GAYRİMENKUL SATIN ALMAMAK…

İnşaat Mühendisi Kalust Şalcıoğlu

One response