Kredi Kartı Gerçeği

Günümüzden yüzyıllar önce zengin ve güçlü insanlar “köle”lerini yiyecek, barınacak yer ve şiddet ile kontrol altında tutarlardı. Zaman içerisinde kölelik yasadışı olarak kabul edildi ama bu insanları kontrol etmenin yeni bir yolu bulunmalıydı. Ve çok geçmeden yeni bir “köle tüccarı” olan para (dolayısı ile banka) devreye girdi.

Peki, nedir bu kredi ve kredi kartı mevzusu? Paranın kontrol edildiği ABD’nin ve dolayısı ile dünyadaki diğer devletlerin bankacılık kanunları, bu sömürü sistemine göre kurulmuştur. Bugün dünyadaki tüm insanlar paralarını nakit olarak yanlarında bulundurmak isteseler, yaklaşık olarak bankalardan alabilecekleri tutar sahip olduklarının sadece 10’da 1’idir.

Başta ABD’nin olmak üzere dünyadaki bankacılık sistemi, “aslında kasada olmayan” bir paranın “ihtiyaç sahipleri”ne kullandırılmak “zorunda” bırakılması üzerine kurulmuştur. Yüzyıllar önce barınacak yer ve yiyecek için çalışan “eski devir köleleri”; günümüzde kazandıkları paranın büyük bir bölümü ile 30 yıllığına ev kredisi alıp (kira öder gibi ev sahibi olan!) hayatının sonuna kadar kredi ödeyen, bir bölümü ile yiyecek ve kıyafet ihtiyaçlarını karşılayan ve arta kalan bölümü (hatta kalmayan bölümü) ile alışverişe yönlendirilen “modern dünya köleleri”ne dönüştürülmüşlerdir.

Modern dünyada köle olmak, yüzyıllar öncesine göre daha zor olsa da her nedense, aslında 10 yıl sonrasının akıllı telefon teknolojisi ellerinde olduğu halde önümüzdeki 10 yıl boyunca da insanları borçlandırarak sömürmeyi garanti altına almayı isteyen lobi “sayesinde” daha mutluluk vericidir.

İnsanlar tabii ki ihtiyaçları olduğunda acil sıkıntılarını gidermek için kredi ve kredi kartı kullanabilirler. Asıl “son”umuzu getiren daha lüks arabalar, cep telefonları, elektronik aletler, kıyafetler vs. almak için borçlanmamız, kendi hayatımız ve ailemizin hayatına yeni sorunlar “kazandırmamızdır”.

Bilinçli, mutlu, tüketmekten çok üretmeye odaklı bir hayat yaşamanız dileğim ile…