Evlenememe Nedenlerimizden… “Hormon”larınla Değil, Kalbinle Sevebilmek

Evlenememe Nedenlerimizden… “Hormon”larınla Değil, Kalbinle Sevebilmek

Önemli Not: Aşağıda okuyacaklarınız tamamen kendi fikirlerimi “kapsar”, diğer erkek cins”daş”larımla kavga çıkması için malzeme niteliğinde kullanılamaz…

1 hafta önce “…..” adlı bir kitap okudum. Daha doğrusu 7 saatte kitabı “yuttum”. Yabancı yayınlardan taklit edilmiş güya “memleketimiz”in evlilik ve cinsel hayatlarını yansıtan bir “yayın”mış.

Bu yazıyı tam 8 kez düzelttim. Her seferinde o kadar sert yazmışım ki, kendi bloğumda yayınlamam…

Gelelim benim kitaptan “çıkart”amadıklarıma ve yazmak “zorun”da kaldıklarıma.

Öncelikle giriş cümlemde de belirttiğim gibi, bir Türk erkeği olarak bunlar tamamen kendi görüşlerim.

Efendim… Maalesef biz erkekler, tek eşli olamayan canlılarız… Kadınlar ise bize göre “epeyi daha” tek eşliler. Biz bazen maymun iştahımızdan, bazen egomuzu tatmin isteğimizden, bazen ondan, bazen şundan siz kadınlarımızı aldatıyoruz. Açık yüreklilikle söylüyorum ki, öncelikle ben dahil hepimizin köküne kibrit suyu…

Konu kitapta anlatıldığı üzere, cinsellik olmazsa ilişki yürümez; evlilik biter vs. de değil hani. Cinsellik tabii ki gerekli ve önemli ama kadın için de erkek için de cinsellik, ruh hallerinde bir sıkıntı yoksa daha “aranan” bir durumdur. Bence de çiftler zaman içerisinde cinsel hayatlarındaki heyecanı kaybedeceklerdir. Ama evlilik müessesesi, cinsellik üzerine değil, huzur ve sevgi üzerine kurulmalıdır.

Bana göre evlilik, kişinin beraber yaşlanacağı kişiyi seçmesi ve sağlıklı bir aile yapısı oluşturmaya çalışmasıdır.

Dünya üzerinde hiçbir şey vardan yok olmaz, yoktan da var olmaz; sadece şekil değiştirir. Dolayısı ile ilk görsel çekim, şehvet, vs. ile başlayan ilişki ve evlilik süreçleri ancak vazgeçilmezlik, sevgi ve huzur olarak şekil değiştirebilirse sağlıklı bir aile kurulabilir. Yoksa kitaplarda anlatıldığı gibi eş değiştirmek, seks turizmi için yurt dışı turlarına katılmak, açık evlilik (evli ve mutlu çiftlerin başka insanlarla birlikte olabildikleri, ikisinin de bundan haberi olduğu bir evlilik türü ve “medeniyet”in yüz karası evlilik çeşidi) vs. değildir çözüm.

Ticari kaygılarla, ilginç ve dolayısı ile mevcut sorunlara kafa karıştırıcı “çözüm”ler yazarak prim elde etmek de ziyadesiyle yanlış bir “yazar”lıktır. Kısa süreli popülarite sağlamak için, yazarın itibarını harcamasıdır bana göre… Ve maalesef, “yazar”ımızın anne ve babası da kitaba tamamen zıt bir hayat yaşamış mutlu bir ailedir ve kendileriyle yaptığım telefon görüşmemde bana çok güzel bir cümle kurmuşlardır; “aşk, bitimli bir duygu değildir!…”.

Ve bana göre her erkek annesi gibi bir kadını sever. “Anne / eş” olabilmeyi deneyecek kadın da, evliliği yürütecek “görevli”dir, çünkü büyüklerimizin de söylediği gibi “yuvayı dişi kuş yapar”. Kadın kocasını hep küçük bir çocuk olarak gördüğü sürece, “hormonları ile düşünen” erkeğe kolay kolay kızmayacak ve kocasını daha rahat tolere edecektir. Erkek de bu hoşgörüyü suiistimal etmeden kadına duygudaşlık kurarak yaklaşmalı ve evliliğin bir hayat ve amaç arkadaşlığı olduğunu ve ailenin toplumu meydana getiren temel yapıtaşı olduğunu unutmamalıdır.

Bu hafta biraz “eski kafalı” sosyotik yazdım. Sürç-ü lisan ettiysem affola…

İçi, sarıldığınız zaman “yuva” kokan biri ile yaşlanabilmeniz dileğim ile sevgiyle kalın.

Ve haftanın reytingi yüksek, sosyal “mecra” paylaşımlarım…

 • İnanan için açıklama gereksizdir, inanmayana ise hiçbir açıklama yetmez.
 • “657.950” Bu rakamı unutma… Yarın bir yarışmada “üçüncü havalimanı için kaç ağaç kesilecek diye sorarlarsa” yutkunarak cevap verirsin.
 • İnsan umutsuz olunca, mutsuzluğunu mumla arar.
 • Dudağın kederidir söz ve sözün kederidir susmak…
 • En az benimki kadar anamın da ahı tutar sana. Burnumdan getirdiğin süt, onun sonuçta! Cemal Süreyya
 • Elleriyle çalışan insan işçidir. Elleri ve kafasıyla çalışan insan ustadır. Elleri, kafası ve yüreği ile çalışan insan sanatkârdır.
 • Hayatın gerçeği; yola çıktığını, yolda rastladığın için satarsan, sen de yolda kalıyorsun.
 • Şımaracak kimsen kalmayınca hayat seni kocaman bir adama çevirir.
 • Kadınlar, sevilmekten çok anlaşılmayı istiyorlar.
 • Bazen insanın en ihtiyaç duyduğu şey, hayatta yalnız olmadığına dair bir kanıttır.
 • Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz. Hayattaki gerçek trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
 • Varlıklı babayı asi evlat, orta halli memuru süslü avrat, fakir çiftçiyi kuru inat, varlıklı esnafı hovardalık batırır.
 • Hayat yalnızlıktan korkmak ve insanların seni yalnız bırakmasını istemek arasında gide gele geçiyor…
 • Gerçek dost; ilk gözyaşını görür, ikinciyi yakalar, üçüncüyü durdurur…
 • Seveceksen ölçülü sev ki sevgin uzun sürsün; çok hızlı giden de çok yavaş giden gibi geç varır hedefe.
 • Her güne, hayatınızın en güzel günü olması için şans verin… Mark Twain