Hungaro”b”oring

Hungaro”b”oring

Bugün (26 Temmuz) Macaristan GP antrenmanları yapıldı. Yarın 3. Antrenman ve sıralamalardan sonra, Pazar günü 15:00’da yarışı izleyeceğiz. Yıllardır Formula 1 yarışlarını kaçırmayan bir izleyici olarak toplasanız ancak 15 yarış kaçırmışımdır. Bunların yarıdan fazlası da Hungaro”b”oring’dir. Her ne kadar “Formula 1 sadece hız sporu değildir” görüşünü savunsam da çoğu izleyici gibi benim için de Hungaroring yavaş ve geçişlerin neredeyse imkânsız olduğu en keyifsiz yarışlardan birisidir. Bu nedenle pistin adı Hungaroring ve Boring kelimelerinin birleşimi ile Hungaroboring’e “çıkmıştır”. Yarın yapılacak sıralama turlarının sonrasında yarış da “hemen hemen” sıralama turları sıralaması ile biter. Yarışı daha keyifli bir bakış açısı ile izlemeniz için birkaç detay anlatmadan önce, bugünkü antrenmanlarla ilgili bir özet geçeyim.

Hungaroring’de ilk yarış 1986 yılında yapılmıştı. Yarışta tur sayısı 70, pist uzunluğu 4.381 km, toplam yarış mesafesi 306.630 km, pist rekoru ise 2004 yılında 1:19:071 sn ile M. Schumacher’e aittir.

Son yarış Almanya Grand Prix’sini Sebastian Vettel kazanarak şampiyonluk yolunda önemli bir avantaj sağlamıştı. Budapeşte’de bugün olduğu gibi, sıralama ve yarış günleri de sıcak, kuru ve güneşli geçecek. Antrenmanlara başlarken hava sıcaklığı 29 derece, pist ısısı ise 41 derece olarak ölçüldü. Pirelli Silverstone’da denenen, Almanya GP’de yüksek hızda sorunlar yaşanan yeni lastikleriyle piste çıktı. Antrenmana başlayan ilk pilot Daniel Ricciardo oldu. Sırası ile pilotlar sistem kontrollerini gerçekleştirdiler. Ricciardo bir ara telsizden pistin çok tozlu olduğunu ve dolayısı ile yol tutuşun da zayıf olduğunu bildirdi. Marussia’da Chilton’un yerine antrenmana çıkan Gonzalez, sorunsuz bir prosedürle takım için gerekli olan verileri elde etti. Antrenmanın ilk saatini fren sorunları ile geçiren Alman pilot Vettel, bir ara şikanda pist dışına çıktı ve sonrasında tekrar yoluna devam ederek yeni bir tura başladı. Vettel’in ardından bu sefer 2. virajda Hamilton pist dışına asfalt kaçış alanına çıktı ama sonrasında o da yoluna devam etti. Vettel başlarda 18. sıradayken sonrasında sorunları halletti ve Macaristan GP Cuma antrenmanının ilk seansını 1:22.723 sn ile lider kapattı. Antrenmanlarda 1. seans sonrası ilk sırayı Vettel alırken devamında sıralama Webber, Raikkonen, Alonso ve Grosjean olarak gerçekleşti.

Antrenmanların 2. seansı başladığında, sabah 29 derece olan hava sıcaklığı 33 dereceye kadar yükselmişti. Sabah seansında yerini Rodolfo Gonzalez’e bırakan Max Chilton, 2. seansta otomobiline geri döndü ve piste ilk çıkan isim oldu. Antrenman esnasında ön ve arka lastikleri 113 dereceye ulaşan Rosberg’e takımdan lastiklerini soğutması uyarısı geldi. Pilotlar genel olarak antrenmana yumuşak hamur lastiklerle devam ettiler. Seansın bitimine 15 dakikadan az bir süre kala Alonso pite gelerek orta sert hamur lastiğe geçti. Seansın bitimine 8 dakika kala Vettel de pite giderek yumuşaktan orta sert hamura geçti. Seansın sonlarına gelirken KERS sorunu yaşayan Bottas direkt olarak garaja alındı. İkinci antrenman seansı sonrasında sırası ile ilk 10 sıra: Vettel / Webber / Grosjean / Alonso / Massa / Hamilton / Rosberg / Raikkonen / Button / Sutil olarak gerçekleşti.

Şimdi gelelim F1’in bu yarış “zevk”ine etki edecek bölümüne. Her ne kadar DRS’e (Drag Reduction System) kişisel olarak karşı olsam da bu dar ve yavaş pistteki yarışı daha “görsel” hale getireceği kanısındayım.

Peki, nedir bu DRS? Formula 1’de yaygın olarak arka kanat açıklığının arttırılması (direksiyondan bir düğme ile pilot tarafından) olarak tanımlanan bu sistem, aracın aerodinamik yapısını aktif olduğu sürece etkileyerek araca 10-20 km/saat gibi ek bir hız kazandırır. Sistemin kullanılması keyfe keder değil tabii, bazı kurallar ve şartlar gerekiyor (başka bir yazımda detaylı olarak anlatacağım). Antrenman turları öncesinde açıklanan pist bölgelerinde kullanılmasına izin verilen sistemde arkadaki pilot sistemi aktifleştirdiği anda, öndeki pilotun aynı sistemi kullanması yasak (özetle savunma yapması neredeyse imkânsız). Yarış esnasında DRS’i kullanmak teknik olduğu kadar stratejik de bir karar, çünkü bir turda geçilen pilot, kendisini geçen pilotu uygun koşullarda bir sonraki turlarda DRS bölgesinde yakalarsa bu kez de avantaj kendisine geçmiş oluyor (dolayısı ile son birkaç turda DRS kullanımı önemli bir karar).

Bu sene bazı pistlerde birden fazla DRS bölgesi seçmesine rağmen Budapeşte’de sadece bir bölgeye karar verildi. FIA tarafından, DRS için pistin geçişe en elverişli yeri olan start/finish düzlüğü seçildi, böylece ilk virajda daha çok geçiş göreceğimizi düşünüyorum. DRS, Hungaroring’in son virajının apeksinden 70 metre ardından aktive edilebilecek ve DRS tespit noktası ise son virajın girişinde.

DRS’e bu yarışta karşı çıkıyorsanız “Trulli Treni” izlemeyi seviyorsunuz demektir J.

Bu arada hatırlatayım… Trulli Treni, Jarno Trulli’nin özellikle geçişe uygun olmayan Monaco, Hungaroring gibi pistlerde çok iyi savunma yaparak, arkasında oluşturduğu araç konvoyuna verilen isimdir. Burada en öndeki tempoyu belirleyen pilotu, İstanbul’un yoğun trafiğindeki bir ambulans gibi düşünebilirsiniz J.

Dolayısı ile tıkalı trafikte araç kullanmayı sevmiyorsanız, bu yarışta DRS geçişlerinin keyif vereceğine inanıyorum.

Yarış sonrası değerlendirmelerimi hemen yazacağım… Keyifli bir sıralama turu ve yarış seyretmemiz dileğimle sevgiyle kalın…

%d blogcu bunu beğendi: