İstanbul Boat Show 2013 – Arşivimden Bir Yazı

İstanbul Boat Show 2013 – Arşivimden Bir Yazı

Geçen ay gerçekleştirilen, dünyanın karada düzenlenen en büyük boat show fuarlarından biri olan “TÜYAP İstanbul Boat Show 2013” ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Deniz tutkunlarının buluşma noktası olan fuarın “En”lerini, ilk yazımda sizler için kaleme aldım.

Sürç-i lisan ettiysem affola…

Fuarın Kraliçesi…
Absolute 55 FLY’nin Türkiye lansmanı fuar ile gerçekleştirildi. Markanın dikkatimi çeken modeli ise 2.200.000.- Avro’luk satış rakamı ile Absolute 70 STY oldu. Fuarın en lükslerinden biri olan Absolute 70 STY kullanım kolaylığı, iç ve dış tasarımı ile 2 yıl üst üste ödül almış olması, %30’a varan yakıt tasarrufu ile denizlerin kraliçesi unvanını hak etti.

Fuarın Yenilikçisi…
Değişik boylarda tekneler üreten ve 1969 yılında kurulmuş İtalya’nın lider markalarından biri olan Azimut, standındaki tüm modelleri ile yenilikçi unvanını hak ettiğini bir kez daha bu fuarda kanıtladı.

Fuarın Misafirperveri…
Kontrol panellerini tasarlarken oldukça tutarlı davranan Fairline’ın bundan 20 sene önceki modeline alışmış biri, güncel modelleri kullanırken pek sıkıntı çekmez. İngiliz üretici Fairline, fuarda orta boy değişik model teknelerindeki sıcak atmosferi ile misafirperverlik algısını kaliteli işçilik ile birleştirmişti.

Fuarın Cazibelisi…
Avrupa’nın işçilik olarak en iyi teknelerinin üretildiği Polonya’nın, 60 yıllık geçmişi ile lider markalarından olan Galeon; ünlü tasarımcı Tony Castro’nun tasarladığı 420 FLY modelinin Türkiye lansmanını bu fuarda gerçekleştirdi. Kalite ve fiyat karşılaştırmasında model, sınıfındaki en iyi teknelerden biriydi.

Fuarın “Crème de la crème”i…
Zenginlerin başkenti Monte Carlo; plajları, casino’ları, bahçeleri, dar sokakları ve Rolls Royce’larıyla meşhur, Cote d’azur’un incisidir… Zenginin de zenginini ve saygınlığı simgeleyen Fransızca tamlama “Crème de la crème”i, kalitesine göre uygun fiyatlı motor yatlar üreten firma Monte Carlo kesinlikle hak ediyordu.

Fuarın Büyüğü…
Yerli üretici Numarine, en gözde modellerinden biri olan 24 metrelik Numarine 78 ile fuarın en dikkat çeken “büyük”lerindendi. Yurtdışındaki saygın markalarla rekabette haklı gururumuz olan marka, başarısını fuarda da sergiliyordu.

Fuarın İngiliz’i…
İkinci elde de sevenlerine güven veren İngiliz markası Princess, estetik ve yüksek performans odaklı olarak 2013 yılı için hazırladığı V48 modeli ile fuarda alıcıların beğenilerini toplamayı başarıyordu.

Fuarın Boğaz Güzeli…
Türkiye’de boğaz gezintileri için ideal lobster türü tekneler üreten ve sürüş sistemiyle manevra rahatlığı sağlayan yerli üretici Rockharbour, tasarımlarında “İstanbul’da boğazın keyfini benimle çıkartın…” algısını yaratıyordu.

Fuarın Kalitelisi…
Sea Ray’ler seyir ve yaşam keyfi veren geniş ve denizci teknelerdir. Bende; “kabin yaşamından çok ortak mekan kullanımı ön planda” algısı uyandıran, sektörün en büyük fiber tekne üreticilerinden ve en köklü markalarından olan Sea Ray, modellerini hayranlıkla izletirken, ziyaretçilerini bir şey düşünmelerine gerek bırakmayacak rüyalar âlemine götürüyordu.

Fuarın “Champion”u…
Yerli üretim çok şık ufak boyda gezi teknelerine imza atan Yuka markası, Firma sahibinin üst üste 5 yıl Dünya Offshore Şampiyonası’nda birinci olması sebebi ile Fuarın “Champion”uydu.

Ve unutmadan; insan kalbi deniz, dili kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya da onun vurması dileği ile sevgiyle kalın…

%d blogcu bunu beğendi: