Modern “Seyyah” Güneş Akdoğan

Modern “Seyyah” Güneş Akdoğan

Vizeye “Hayır” diyen, yürüyerek dünyayı dolaşan bir adam Güneş Akdoğan… Okuyun bakın, siz de Güneş’i çok seveceksiniz…

Güneş Akdoğan modern bir seyyah. Yürüyerek birçok ülkeyi dolaştı ve bunu çok kısıtlı bir bütçeyle gerçekleştirdi. Akdoğan’ın amacı Türkiye’deki seyahat kültürüne farklı bir bakış açısı ve farkındalık getirmek, doğa yürüyüşü kavramının şehirlere de uygulanabileceğini göstermek, ekonomik fakat kaliteli seyahat etmenin ipuçlarını paylaşmak… www.drummerlizard.com isimli internet sitesinde gezginlere yol gösteriyor, kendi deneyimlerini aktarıyor ve kendi seyahat videolarını paylaşıyor.

Güneş’in Ocak 2012’de başladığı seyahatinin asıl amacı vize uygulamasının dışında kalıp, düşük bütçe ile mümkün olan en uzun süre ile seyahat etmekti. Yeni yerler görmenin ötesinde farklı yerlerde yaşayan insanların hayatlarına dahil olmak, nasıl yaşadıklarını gözlemlemek isteyen Güneş’in ilk durağı Sırbistan’ın Rudnik dağında bulunan sanat komünü oldu.

Daha sonra Şubat 2012’de tanıştığı Fransız hemşire Sandrine Chamussy ile birlikte seyahat etmeye başladı. Sırbistan’dan Makedonya’ya; Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk’un da dahil olduğu ve beş ay süren 1000 kilometre yolu Sandrine ile beraber yürüyerek geçti. Çoğunlukla köylerden, kasabalardan, dağlardan yürüyen Güneş ve Sandrine çadırda konakladı, kendi yemeklerini odun ateşi ile pişirdi.

Yürüyerek seyahatin sonunda ise Güneş’in bir radyo programı aracılığı ile tanıştığı Amerikalı bir kaptan sayesinde Güney Amerika’ya yelkenli tekne ile yolculuğa çıktılar. Aralık 2012’de Fransa’dan başlanan yelken yolculuğunda Cebelitarık, Kanarya Adaları, Antigua Adası’ndan Trinidad & Tobago adasına kadar Akdeniz, Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi’ni geçmiş oldular. Toplamda üç ay süren yelken yolculuğu sırasında Antigua adasında bir ay mola verildiğinde Güneş ve Sandrine bu adayı baştan başa yürüme fırsatı edindi. Antigua’da sırtında çanta ile yürüyerek seyahat eden ilk turistler oldular.

Venezuela’da Delta Amacuro bölgesinde bulunan Orinoco Delta Lodge kampında gönüllü olarak çalışan Güneş, Haziran 2013’te Türkiye’ye geri döndü. Kendi web sitesi olan www.drummerlizard.com ‘da ekonomik seyahat etmenin yolları, yürüyerek seyahat ipuçları, gezi rehberleri hazırlamaya başladı. Kısa süre içinde oldukça popüler olan web sitesi özgün içeriği ve seyahatlerle ilgili deneyimleri ve detaylı sıra dışı bilgileriyle dikkat çekiyor. Akdoğan sitesinde ayrıca yol boyunca çektiği görüntülerden kısa videolar hazırlayıp başından geçenleri paylaşıyor.

Ekim ayından itibaren Akdoğan Türkiye genelinde üniversite ve derneklerde yolculuğunu anlatacak, ekonomik seyahat, yürüyerek seyahat hakkında bilgi ve deneyimlerimi aktaracak.

Akdoğan’ın yakın gelecekteki planlarına gelince…

Sırbistan’dan oturma izni alarak doğanın içinde bulunan köy evinde tamamen parasız bir yıl geçirmeye çalışacak. Bu süre içinde yatacak yer ve yemek karşılığında köy evindeki işlere yardımcı olacak ve Sırbistan’da oldukça sert geçen kış günlerinde hayatta kalmaya çalışacak. Akdoğan daha sonra deneyimlerini bir kitap haline getirecek.

Mutlaka web sitesini inceleyin. Beni bambaşka bir hayal âlemine götürdü… Sizin için de şehir hayatına keyifli bir mola olacaktır…

www.minimaksi.com.tr