Twitter’da Onaylı Hesap “Lanet”i…

Twitter’da Onaylı Hesap “Lanet”i…

Bazı Twitter profillerinin sağ üst köşesinde mavi bir rozet bulunur. Fare ile bu rozetin üzerine gidildiğinde “Onaylı Hesap” yazısı görünür. Onaylı Hesap Rozeti içeren Twitter Profilleri, o hesabın gerçek olduğunun resmi bir kanıtıdır. Bazı art niyetli kişiler Twitter profil resimlerine veya arka planlarına bu rozetleri fotoğraf olarak yerleştirmekte ve sahte bir şekilde profillerine Onaylı Hesap görüntüsü vermektedirler. Bu profillerde onay rozetinin üzerine fare ile gidildiğinde “Onaylanmış Hesap” yazısı görünmemektedir. Twitter bu profilleri fark ettiği anda, kalıcı olarak kapatmaktadır.

Bu arada Twitter Onaylı Hesaba sahip olmanın başka yolları da vardır…

Bunlardan birisi bilgisayarınızla internete bağlandığınız zaman, bazı programlar ile IP numaranızı değiştirerek Twitter’ı ABD’nde yaşadığınıza ve interneti ABD’nden kullandığınıza inandırmaktır. Sonrasında bir American Express Kredi Kartı ile Amerikan Vatandaşıymış gibi Twitter’ın resmi sitesi üzerinden reklam kredisi satın alarak, Twitter’ın reklam vereni olmanız gerekmektedir. Twitter reklam verenlerin hesaplarını, belli bir rakamın üzerinde reklam kredisi satın aldıklarında en çok 48 saat içerisinde onaylamaktadır (tabii bu Amerikan vatandaşları için geçerli, ülkemizde henüz bu uygulama yok). Bu yöntemi kesinlikle önermiyorum. Çünkü Twitter bu sahtekârlığı kısa bir sürede yakalayıp onay rozetinizi iptal ediyor.

Diğer bir hesap onaylatma daha doğrusu onaylanmış hesaba sahip olma yöntemi ise var olan bir onaylı hesabı satın almaktır. Bu hesabı satın alırsanız, beraberinde hesabın bağlı olduğu mail adresini de satın almanız gerekmektedir. Mail adresini almamanız durumunda hesabı satın aldığınız daha önceki hesap sahibi sizden hesabı geri alabilir. Hesabın kayıtlı olduğu mail adresini değiştirmeyi sakın düşünmeyin. Çünkü bu mail adresi değişince, hesap onay rozeti otomatik olarak kaybolacaktır. Siz de hesabın ilk gerçek sahibi olmadığınız halde Twitter ile muhatap olmak ve Twitter’ı gerçekte o kişi olduğunuza inandırmanız gerekecektir. Bu yöntemde de Twitter’ın sizi yakalaması ve hesabınızdaki onay rozetinizi iptal etmesi pek uzun sürmemektedir.

Çok karşılaşılan bir yöntemden daha doğrusu hayalden bahsedeyim. Cebinizdeki parayı çöpe atmanızın en hızlı yolu bu… Yüksek takipçi sayılı profil sahiplerini hedefleyen bazı dolandırıcılar tarafından hesabınızı 2 ay içerisinde onaylatacaklarına dair, referanslar içeren mailler alabilirsiniz. Bu dolandırıcı kişilerin talep ettikleri ücret 600.-USD ile 1.300.-USD arasında değişmektedir. Maalesef 2 ay sonunda dolandırıldığınızı anladığınızda yapacak çok da bir şeyiniz olmayacak. Tabii ödemenin ulaştığı banka hesabının izini sürüp hesabın bulunduğu ülkenin kanunları ile de muhatap olacak iyi bir avukatınız ve bununla uğraşmaya niyetiniz varsa, o zaman kolay gelsin…

Yukarıda Twitter tarafından yasal olarak kabul edilmeyen yöntemleri anlatmamın amacı, kesinlikle sizi bu yollara teşvik etmek değil, aksine bu hataları yapmamanızı vurgulamaktır.

Twitter müzik, oyunculuk, moda, yöneticilik, politika, din, gazetecilik, medya, reklam, işletmecilik ve diğer önemli ilgi alanlarındaki kullanıcıların hesaplarını onaylar. Twitter Onaylı Hesap uygulamasına ilk başladığı zamanlarda kişilerin onay başvurularını kabul etmekteydi ama artık başvuru işlemi yapılamıyor. Gerekli şartları sağlayan profil sahiplerine, Twitter kendisi ulaşıyor.

Twitter profil sahibinin takipçi sayısı, hesabın onaylanması için önemli bir etken olsa da belirleyici bir unsur değildir. Onaylanmayı bekleyen profil sahibinin bekleme sürecinde yapacağı en doğru şey hesabını mantıklı bir şekilde kullanmak ve hilelerden kaçınmaktır. En önemli şartlardan birisi de, hesap sahibinin (kurum, kuruluş ya da şahıs) profil adını taşıyan bir web sitesinin olması ve bu web sitesinde “Tweet Button”, “Follow Button” gibi eklentileri vererek kişisel web sitelerini veya bloglarını Twitter Hesaplarına bağlamalarıdır.

Onaylanmış Twitter Profili ziyaret edildiğinde iki zaman akışı seçeneği görülür (Tümü veya Yanıtlar olmadan). Standart olarak bir onaylanmış Twitter profilini ziyaret ettiğinizde, kullanıcının diğer takipçilerine verdikleri yanıtları göremezsiniz. Çünkü bu yanıtlar fazla ise profil sahibinin tweet’leri zaman akışında kaybolur. Eğer diğer takipçilerine verdiği yanıtları da görmek isterseniz Tümü’nü tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu arada hesabınız onaylandıktan sonra önemli bir noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Twitter adınızı ya da hesabınızın kayıtlı olduğu mailinizi değiştirirseniz, hesabınızdaki onay rozeti kaybolacaktır. Bu durumda tekrar Twitter ile iletişime geçip durumu açıklayarak onayınızı kısa bir sürede geri kazanabilirsiniz.

Bu arada biliyorsunuz ki Twitter’da fazlasıyla bilgi kirliliği var. RT furyasına yakalanan bir tweet yazarsanız asılsız bir haber binlerce kişiye dakikalar içerisinde ulaşıyor. Onaylı hesaplarda bu sorumluluk daha da artıyor. Twitter kullanıcıları istatistiksel olarak hesabı onaylanmış kişilerin tweet’lerini daha yüksek bir oranda paylaşıyorlar. Bu nedenle onaylanmış hesap sahiplerinin bu sorumluluğun bilincinde olmaları gerekiyor.

Bir de Twitter kıskançlığı var. Hesabınızda, kıskanç kişininkinden daha fazla takipçiniz varsa, RT ve Favori sayılarınız daha yüksekse, hele bir de hesabınız onaylandıysa vay halinize…

Eşi, dostu, arkadaşı kaybetmeniz işten bile değil… Çünkü sosyal medya kişilerin egolarını besleyen bir “platform” ve siz başarılı olunca rölatif olarak karşınızdaki kıskanç kişi de daha başarısız oluyor.

Hadi hesabınız onaylandı, kıskançlık tepkilerini de sindirdiniz. Sakın bir de takip ettiklerinizin sayısını azaltmayın. İşte o zaman düşmanlardan oluşan, gururu kırık bir “hayran” kitlesine merhaba diyebilirsiniz…

Hesabınızı kazasız belasız onaylatmanız dileğim ile…

Sevgiyle kalın…