“yemek zevki” Dergisi Ağustos Köşemi Kaçıranlara

“yemek zevki” Dergisi Ağustos Köşemi Kaçıranlara

SOSYOTİK TRENDLER

P.F. CHANG’S CHINA BISTRO

Tüm dünyada 225’ten fazla restoranı bulunan P.F. Chang’s, 1993 yılında kurulmuş, merkezi Amerika Birleşik Devletleri – Arizona’da bulunan, Amerika’nın büyük porsiyonlarını Çin Mutfağı ile birleştirmiş bir marka. P.F. Chang’s China Bistro, Türkiye’deki ilk restoranını Etiler Nispetiye Caddesi’nde açtı.

İlk başlarda genelde markayı yurt dışından bilen bir kitlenin ziyaret ettiği Chang’s, orta seviyede kabul edilebilir fiyatları ve yüksek standartları ile Çin yemeklerini sevenlerin gözdesi oldu. Chang’s, dekorasyonu itibariyle Çin konseptinden çok uzak. İçeri girdiğinizde beklediğiniz kırmızı renk, tavandan sarkan kâğıt fenerler ve Asya müzikleri Chang’s’te yok. Mekân daha çok ahşap ağırlıklı modern bir bistro havasında.

Yemekten önce servis personeliniz size sosları tanıtarak damak tadınıza uygun bir karışımı hemen yanınızda hazırlıyor. Hemen belirteyim işletmedeki tüm personel çok iyi eğitilmiş. Servis personelim bütün zorlama ve tuzak sorularıma rağmen sınavı başarıyla geçiyor. Beklentilerinizi ve damak tadınızı anlattığınız zaman, servis personelinizin size önereceği yemeklerde bir sürprizle karşılaşmayacağınızı garanti ediyorum. Mekânda porsiyonlar Amerikan mutfağından alışık olduğumuz gibi çok büyük ve ne sipariş ederseniz edin servis paylaşmanız için ortaya yapılıyor.

Siparişinize başlarken, “Yemeğin yanında alkol, gazlı içecek, su değil de farklı bir şey içeyim” diyorsanız Strawberry Citrus (Fiyatı 15 TL) tercihiniz olmalı. Strawberry Citrus taze çilek, çilek şurubu, blueberry, Sprite ile hazırlanıp nane ve limon dilimi ile servis ediliyor.

Deniz ürünleriyle pek aram olmadığı için, arkadaşlarımın “hafif acı iri karideslerden oluşan Dynamite Shrimps’i mutlaka dene” tavsiyelerini kulak ardı ediyor ve başlangıç olarak Chang’s Chicken Lettuce Wraps (Fiyatı 24 TL) tercih ediyorum. Chicken Lettuce; siyah mantar, yeşil soğan ve su kestaneleri ile “Wok”ta hazırlanan tavuk parçalarının, çıtır pirinç çubukları üzerinde servis edildiği, yanında da göbek marul kapları getirilen bir başlangıç. Bizim çiğ köfteler gibi marul içine dürüp dürüp yiyorsunuz. Yemeğime özel sosla servis edilen ve isteğinize göre sebzeli, tavuklu ya da karidesli olarak seçebileceğiniz Dumplings (Fiyatı 15 TL) ile devam ediyorum. Yemekle birlikte vazgeçilmezim olan “noodle”lardan; sarımsak ve kırmızı pul biber ile karıştırılmış Garlic Noodles (Fiyatı 18 TL) ya da Klasik Çin “noodle”larını sebzeli, etli, tavuklu, karidesli, karışık olarak tercih edebileceğiniz Lo Mein (Fiyatı 25 TL) sipariş edebilirsiniz.

Ana yemek olarak marine edilmiş beyaz mantar, shiitake mantarları ve tatlı biberler ile karamelize edilen dana dilimlerinden hazırlanan “Wok” Charred Beef (Fiyatı 38 TL) tercih ediyorum. Ana yemeği seçerken gözüme kuzu eti çarpıyor. Damak tadı olarak kuzu eti kokusuna önyargılı olduğum ve o ana kadar olan olumlu görüşlerimi yanıltmak istercesine bir fesatlıkla Chengdu Spiced Lamb’i de (Fiyatı 36 TL) siparişime ekliyorum. Chengdu Spiced Lamb; marine edilen kuzu etinin “wok”ta karamelize edilerek kimyon, nane, domates ve sarı soğanlar ile karıştırılması ile hazırlanan bir ana yemek. Kuzu eti olmasına rağmen yemeğin hazırlanmasında kullanılan baharatların notaları o kadar orantılı seçilmiş ki kuzu eti bile benden geçer not alıyor.

Sıra tatlıya geldiğinde restoranlarda tatlı menüsünde olmasından hep rahatsız olduğum ve basit bir tatlı olarak gördüğüm Tiramisu (Fiyatı 20 TL) dikkatimi çekiyor. Chang’s’te yediğim Tiramisu, sadece İstanbul’da değil diğer ülkelerde de yediklerim dahil olmak üzere yediklerimin en iyilerinden.

Bu arada P.F. Chang’s’in bir diğer özelliğiyse kokteyl menüsü. Aperatif ya da dijestif bir şeyler yudumlamak isterseniz yemek öncesi ve sonrasında bir mekân aramanıza gerek bırakmayacak kadar iddialı kokteylleri var. “Yemekten sonra içki değil de çay ya da kahve içerim” diyenlerdenseniz tercihinizi Ronnefeldt markalı portakallı çaydan kullanabilirsiniz. Şekersiz içmenizi tavsiye ettiğim bu çay tatlılarla muhteşem bir uyuma sahip.

“Burada olmanızdan dolayı çok mutluyuz ve tekrar buraya gelmeyi istemeniz için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” sloganıyla misafirlerine hizmet veren mekânı terk ederken, tatlı yemeden “doyduğunu anlayamayan” biri olarak P.F. Chang’s aklımda, dünyanın en iyi “Tiramisu”sunu yapan Çin Restoranı olarak yer ediyor.

P.F. CHANG’S’e önemli not: Bu kadar kurumsal ve detaya önem veren bir marka olarak http://www.pfchangs.com.tr/ internet sitesinin ana sayfasında bulunan sloganlarında, “her şey” sıfat tamlamasını hatalı ve “herşey” olarak yazan markadan, hatalarını düzeltmelerini rica ediyorum. Üniversitedeki Türkçe hocamın da dediği gibi, “Türkçe’de bütün ‘şey’ler ayrı yazılır”.

TEMMUZ AYINDA BODRUM, ÇEŞME, İSTANBUL TATİL ÜÇGENİ

Köşe yazarları tarafından, Ramazan ayının Bodrum ve Çeşme’yi etkilemediği yazılsa da işletmecilere sorulduğu zaman durum pek de iç açıcı değil. Çeşme bu yıl geçen yıla oranla Bodrum’a karşı olan üstünlüğünü biraz daha pekiştirdi.

Bodrum gece kulüplerinden gelen şikâyetler genelde aynı: müşteriye göre fiyat uygulaması! Maalesef bu yıl Bodrum’da yeni açılan bazı gece kulüpleri, kışlık mekânlarından taşıdıkları popülerliğin verdiği şımarıklık ve Ramazan dolayısı ile sezonun iyice kısalmasının verdiği panikle misafirlerinin kalplerini kırar olmuşlar.

“Ne ödeyeceğimi bilmek isterim” diyor ve sorunsuz bir kitle ile eğlenmek istiyorsanız, Çeşme Aya Yorgi’deki Marrakech Beach Club ve Bodrum Merkez’deki Vittoria gece kulübü şimdilik en iyi seçim olacaktır.

İstanbul gece hayatında ise Ramazan’ın etkisi ile Reina’dan başka pek de memnuniyet verici bir yer kalmadı. Anjelique’de ise şaşırtıcı bir düşüş var.

RAMAZAN İÇİN TERCİHİM

Kuruçeşme’de denize nazır konumlanan Hotel Les Ottomans İstanbul bünyesinde bulunan Yalı Hatun Bosphorus Restaurant, dostlarıyla sakin bir iftar yapmak isteyenler için ideal ama rezervasyon şart.

Şu aralar İstanbul’da sahura kadar nargile kafeler dolu. Anadolu Yakası’nda Tesadüf Cafe, Fenerbahçe sahilindeki konumu ve uygun fiyatları ile ideal bir mekân. Avrupa yakasında ise Bebek’te açılan Al Fakheer Shisha Lounge oldukça popüler ama fiyatlar yüksek. Al Fakheer’de loca kavramı ile misafirler için bir ağırlama düzeni kurulmuş. Nargile de uzun sohbetlerde tercih edildiği için, Al Fakheer’de yer bulma ihtimalinizin biraz düşük olduğunu belirteyim.

AYIN EN ÖNEMLİSİ

İzzet Çapa’nın başarılı markası Limonata’yı, Eylül ayının başı gibi Etiler Nispetiye Caddesi’nde eski Cafe Cadde’nin yerinde göreceğiz. Nispetiye Caddesi’nde başarılı olanların yanında umduklarını bulamayan onlarca marka var. Cafe Cadde de umduğunu burada bulamamıştı. Limonata konseptinin başarılı olacağı ve taklitlerinin geleceği kesin. Amerikalıların bir içeceği hızlıca birkaç yudumda yutuvermek anlamına gelen “down the hatch!” deyiminde olduğu gibi Nispetiye Caddesi de diğerleri gelene kadar markayı “down the Limonata!” yapıp kalbine yerleştirecektir.

One response

  1. Pingback: SOSYOTİK TRENDLER | Güç Medya