Twitter Takipçi Mevzuu

Twitter Takipçi Mevzuu

Twitter hayatımıza girdiği günden beri, takipçi sayısı ile “özdeşleşen” bir mecra oldu. Takipçi sayımız ne kadar yüksekse o kadar “kaale alınan” bir insan olduk.

Başlarda takipçi sayımızı arttırmak için “insani” hilelerimiz vardı. Mesela önce kişileri takip ediyor, sonra onlar bizi geri takip edince belli bir süre bekliyor ve sinsice bu profilleri takipten çıkartıyorduk. Zaman içerisinde profilimizi takipten çıkartanları gösteren ve hatta bizi takip etmeyi bırakanlar olduğunda bize bildirim yollayan uygulamalar çıktı… Nihayetinde bu işin modası geçti.

Sonrasında kısa bir dönemi hilesiz geçirdik. Bu dönem Twitter’ın en “adil” dönemiydi. Ne kadar güçlü bir markamız varsa ve insanlarla ne kadar pozitif etkileşimde bulunabiliyorsak, o kadar da takipçimiz oluyordu. Tabii, beğenilmek ve ilgi görmek insan egosunun temel besin maddesi olduğu için birini takip etmediğimiz halde onun bizi takip etmesini sağlamak oldukça zordu. Bu çıkmazdan dolayı takipçi ihtiyacı üzerine çözümler üretilmeye başlandı.

İlk başlarda Twitter takipçi ihtiyacı milyonları bulmuyordu. Bugün ise hiç tweet atmayan bir ünlümüzün milyonlarca takipçisi olması gerekiyor! Düşünebiliyor musunuz, Türk vatandaşı bir “türkücü”nün, ABD Başkanının neredeyse onda biri kadar takipçisi var. ABD Başkanı, dünya gündemine oturmuş bir konu ile ilgili tweet yazdığı zaman 4 saatte 850 RT alırken, bir Türk “karpuzcu” 10 dakikada 7000 RT alıyor! Siz mantıklı bulduysanız ben de “inanacağım” mecburen…!

Peki, bu durum ne kadar organik (gerçek), ne kadar değil (robot).

Öncelikle takipçi satın almanızın birkaç yolu var…

Yabancı robot (yumurta, yani gerçek olmayan) takipçi satın alabilirsiniz. Bu yumurta hesaplar bilgisayar programları kullanılarak açılıyor ama ömürleri pek uzun değil (şu sıralar ortalama ömürleri 60 gün civarı). Bunu satın almanın en büyük sıkıntısı hesabınızdaki takipçi sayınızın, haftalar sonra ansızın birkaç saat içerisinde binlerce kişi birden düşmesidir. On binlerden bahsetmiyorum… Kimse üzerine alınmasın… J

Her ne kadar internette para iade garantisinden bahsedilse de ben 30.-TL için ABD’ye gidip adam döven İstanbullu duymadım.

Türk robot da satın alabilirsiniz ama Türk Malı “yumurta” satan programcı pek yok.

Diğer bir yöntem, yabancı gerçek takipçi satın almanız. Bu durumda size satın aldığınız takipçinin yaklaşık %50 fazlası yükleniyor. Yani 10bin takipçi için ödeme yaptıysanız size 15bin takipçi yükleniyor. Çünkü sizi habersiz olarak takip eden (program ya da uygulama sahipleri tarafından profiliniz takibe aldırılıyor) kişiler bunu fark ettiklerinde profilinizi takip etmeyi bırakıyorlar ve zaman içerisinde takipçi sayınız düşüyor ama yüklenen takipçilerin sıfırlanması çok uzun bir süre alıyor. Bu satın almalarda da ani düşüşler olması mümkün. Neden mi? Diyelim siz 30 bin takipçi satın aldınız ve hesabınıza 45 bin kişi yüklendi. Twitter’da sizi en son takip eden (ettirilen) hesap, takip edenler listenizde en üstte görünür. Yani işi gücü bırakıp, sayfa sayfa aşağı kayarak tek tek beni kim takip ediyormuş diye inceleyecek olsanız, 45 bin kişiyi taramak günler sürer. Dolayısı ile bu yüksek rakamlarda yükleme yapanlar 45 bin kişinin ilk 40 bin kişisi gibi bir rakamı robot olarak ve son 5 bin kişiyi ise bu gerçek kişilerden yüklemektedirler (art niyet tabii). Dolayısı ile siz “gerçek takipçilerim var ve beni takipten bırakmıyorlar” diye sevinirken bir sabah kalktığınızda toplu olarak robotlarınızın “bir salgın hastalık nedeni ile öldüklerini” ve sizi “terk ettiklerini” görebilirsiniz… J

Aynı şekilde üçüncü bir yöntem de Türk gerçek takipçi satın almanızdır. Sistem olarak yabancı gerçek takipçi satın almaktan bir farkı yoktur…

Şimdi konunun olması gereken noktasına gelelim. Eğer iyi bir yazılım şirketiyle anlaşırsanız ve illa “takipçi sayım artsın” diyorsanız, kendinize bir program ya da internet sitesi yaptırmanız en güvenli yoldur. www.takipcikazanalimartık.net gibi bir site yaptırır da bu sitelerin veri tabanlarına Twitter kullanıcı adınızı ekletirseniz, siteye giren herkes sizi otomatik olarak takip etmiş olur. Buradaki sorun da, takipçi satın almaya vereceğiniz paranın çok daha fazlasını yazılımcıya vermek zorunda kalmanızdır. Şimdi diyeceksiniz ki “yazılımcıya ödemeyi bir kez yapacağım”. Maalesef yanlış… Twitter sık sık yazılım ve güvenlik güncellemeleri çıkartmaktadır. Hemen hemen her güncellemede, siteniz kullanılmaz hale gelecektir ve yazılımcı eninde sonunda, sisteminizi güncellemek ve tekrar kullanılabilir hale getirmek için sizden bir ödeme isteyecektir. Bu arada şunu da unutmamak gerekir ki sizi yeterince kişi takip etmiyor derdi ile bu siteyi yaptırıyorsanız, aynı şekilde site de takip edilmeyecektir.

Site de olsa, Twitter da olsa, sorun takip edilmek demek ki… J

Peki, bu “sorun” nasıl çözülür. Öncelikle yurt dışındaki profesyonel yazılımcılar, size kaybolmayan robot hesaplar satıyorlar ama maalesef ülkemizde hiçbir şeyin karşılığı ödenmediği için adamlar Türk müşteriden bıkmışlar… Çünkü önce sipariş edilip, takipçiler yüklendikten sonra iptal edilen PayPal ödemeleriyle uğraşmak başlı başına bir iş…

Ülkemiz Twitter kullanıcıları için en doğru yöntem, bu işi gerçekten marka değerlerini sarsmayacak kadar bilgili birine yaptırmalarıdır. Bu da Twitter’ı kendisidir. Yanlış anlamayın, Twitter takipçi satmıyor… Twitter’ın Türkiye temsilcisinden, resmi olarak reklam bütçesi satın alabilir ve bu bütçe ile hesabınızı tanıtabilirsiniz. Tabii profilinizi reklam ile tanıttığınız kişilerin “takip et” düğmesine basmaları için başarılı paylaşımlar yapmamanız durumunda paranız maalesef çöpe gidecektir.

Bol takipçili günler dilerim… Sevgimle kalın…