Boxer Dergisi Kasım Sayısında, Sn. Hidayet Türkoğlu’nu yazmıştım. Kaçıranlar için…

Boxer Dergisi Kasım Sayısında, Sn. Hidayet Türkoğlu’nu yazmıştım. Kaçıranlar için…

“Number” 34 Hido

13 yıl önce, yıl 2000…

Amerika Profesyonel Basketbol (NBA) draft’ında seçilme başarısını gösteren 2.08’lik Hidayet Türkoğlu, yeni kulübü Sacramento Kings’ten çaylak kontratı almayı başarıyor ve o güne kadar Türkiye doğumlu ilk NBA oyuncusu oluyor…

12 yıllık başarılı ve son 1 yıllık çalkantılı NBA kariyerinde, dünya basketbol severlerin kalbinde taht kuruyor. Hido’nun ilk NBA yıllarında henüz ülkemizde hızlı internet erişimi yokken, basketbol severler sabahın 4’ünde onun için ekran başına toplanıyor. Hido (Mr. 4th Quarter) 2009’da Orlando Magic’i finallere taşırken tüm dünya ondan bahsediyor ve ABD Başkanı Barrack Obama bile Türkiye ve Türkler hakkındaki diyaloglarına “Turkish Michael Jordan” lakaplı Hidayet Türkoğlu’ndan bahsederek başlıyordu.

ABD’nin en iyi spor kanalı olan ESPN’in (Entertainment and Sports Programming Network) internet sitesinin her yıl hazırladığı “NBA’in en iyi 500 oyuncusu” sıralamasında geçen sezon 192. sırada olan Hido, 2013-14 sezonunda 372. sıraya geriledi. Site bu sezon 180 sıra birden düşen 34 yaşındaki oyuncu için, “NBA’de fark yaratan oyuncular arasında olduğu günler artık çok geride” açıklamasını yaptı.

Haftalar önce, NBA’de 29 Ekim’de başlayacak olan 2013-14 sezonu için takımlar hazırlık kamplarını açtılar. Hido’nun hala kontratı devam eden takımı Orlando Magic’in kadrosunda 19 oyuncu bulunuyordu ve takım sezona kadar bu rakamı 15’e indirmek zorundaydı… Orlando’nun ilk 15’inde olmayacak kişilerden birisi de kuvvetle muhtemel Hidayet Türkoğlu…

Geçtiğimiz sezon sonu Orlando Magic, 8 sezon boyunca takımının formasını başarıyla taşıyan Hido ile yollarını ayırma kararı almıştı ama 2013-14 sezonu için sözleşmesi devam eden ve 12 milyon Dolar alacağı olan oyuncu ile sözleşme feshi için pazarlık aşamasındalar. Amaç Hido’nun kontratındaki ”6 milyon Dolar karşılığında sözleşme feshedilebilir” maddesini, pazarlık ile daha düşük bir rakama indirmek. Takım, kararlılığını göstermek ve ılımlı pir pazarlık süreci yaşamak için milli oyuncumuzun kampa gelmemesi ve anlaşma süresini ailesi ile geçirmesi kararını aldı.

Türkoğlu’nun “contender” bir takıma takas olma ihtimali ise neredeyse hiç yok. Camia her ne kadar kontratına güvenip “yattığını” düşünse de oyuncunun yaşı 34 ve bir NBA oyuncusunun bu yaştayken bile 20’li yaşların performansını göstermesi gerekiyor. Yaşlanmak doğanın kanunu ve bu performansı korumak Hido için her geçen yıl daha zor olacak.

Eurobasket 2013’te Slovenya’da, A Milli Takım kaptanı Hido takımın en formsuz ismi olarak değerlendirildi.

Geçenlerde ise Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı Dış İlişkiler sorumlusu ve aynı zamanda Türkoğlu’nun arkadaşı olan Mirsad Türkcan, Eurohoops sitesine sarı-lacivertli takımın Türkoğlu’nu kadrosuna katmaya sıcak baktığını söyledi. Açıklama şu şekildeydi: ”Kadromuz tamamlandı ama Hidayet ile ilgili bir gelişme olursa, transferi için bir ayrıcalık yapabiliriz. Eğer Orlando ile anlaşıp serbest kalırsa Fenerbahçe’ye gelmek isteyebilir. Birkaç haftadır konuşuyoruz ama çözülmüş bir şey yok”.

Fenerbahçe açısından bakarsak, takımda Avrupa’nın önemli oyuncularından Bogdanoviç ve Emir varken Hido’nun takıma alınması bence popülist bir hareketten öteye gitmez. Takımda 1 ve 5 numaralardaki sıkıntıyı göz ardı etmezsek ve 34 yaşındaki Hido’nun takıma getireceği maddi yükü de buna eklersek Fenerbahçe içerisinde bir huzursuzluğun yaşanılması da kaçınılmaz olur.

Hido çok duygusal ve vefalı bir insan… NBA kariyeri boyunca sadece topu alabilmek ve göreve çağrıldığında milli takıma gelebilmek için “havalandı”…

Her sporcunun profesyonel yaşamında başarılı olduğu kadar başarısız zamanları da illa ki oluyor. Son 1 yılı ile Hido’nun kalbimizdeki yerini tozlandırmamamız dileğim ile…

Sevgimle kalın…