30 Kasım Cumartesi – Milliyet TV Köşemi kaçıranlar için…

SOSYORANK

Dergimizin matbaaya teslim günü nedeni ile yazımı aynı haftanın Salı akşamına kadar teslim ediyorum. Dolayısı ile siz dergimizi elinize aldığınız anda tarih biraz “eski” kalıyor. Maalesef yazılı basının cilveleri… Ama istatiksel bir veri elde etmek geçmişe dayalı… Tahminsel bir veriyi yazmak da etik değil… Yani şimdilik yapacak bir şey yok… Bu nedenle köşemin Sosyorank Reytinglerini, maksimum veriyi minimum alanda yansıtacak şekilde hazırlamaya özen gösteriyorum…

Bu arada her durumda olduğu gibi aşağıdaki sıralamada da memnuniyetsizler illa ki oluşacaktır. Bazı Twitter kullanıcıları, web siteleri aracılığı ile paylaşımlarının RT ve Favori sayılarını artırmışlar. Bu tweet’leri sıralamaya dahil etmiyorum. Ama yazdıkları bir tweet’in, 3 dakikada 4000 RT ve 5000 Favori alması mantıklı ise hesap sahiplerinden de huzurlarınızda özür dilerim!

TABLO

GRAFİK - ALTERNATİF 02

18 – 24 Kasım Haftası “Sosyorank Reytingleri”nde Twitter’da İlk 10

  • Hesap Adı           O Ses Türkiye

Kullanıcı Adı          @osesturkiye

Tweet                         #OSesTürkiye ‘de 3 Saniyede Tüm Jüri Üyelerini Döndürdüler!

RT / Favori              208 / 205

  • Hesap Adı           İbrahim BÜYÜKAK

Kullanıcı Adı          @ibrahimbuyukak

Tweet                         3 Adam’a az kaldı… 23.30’da Star’da…

RT / Favori              119 / 266

  • Hesap Adı           Medcezir

Kullanıcı Adı          @medcezirstartv

Tweet                         Yeni bölüm şimdi Star’da başlıyor. http://www.startv.com.tr   #erkekarkadaşım

RT / Favori             120 / 190

  • Hesap Adı           hilmi cem intepe

Kullanıcı Adı          @ALLSTARhilmicem

Tweet                        #MuhteşemYüzyıl kaçirmayin bu haftayi :))

RT / Favori             87 / 162

  • Hesap Adı           Karadayı

Kullanıcı Adı          @karadayi_dizi

Tweet                         Bugün günlerden Karadayı! #karadayı

RT / Favori             103 / 79

  • Hesap Adı           Kurtlar Vadisi Pusu

Kullanıcı Adı          @KurtlarVadisi_

Tweet                         #Polatındönüşü’nü heyecanla bekliyorsan RT!

RT / Favori              133 / 38

  • Hesap Adı           Yetenek Sizsiniz

Kullanıcı Adı          @yetenek_turkiye

Tweet                        #YetenekSizsinizTürkiye’de İbrahim ve Oğuzhan jüriye kendilerini beğendirmek için neler yaptı!

RT / Favori             40 / 42

  • Hesap Adı           Karagül

Kullanıcı Adı          @Karagultv

Tweet                         “Anneler ve çocuklar ne olursa olsun hiç ayrılmazlar. Bir gün bir şekilde mutlaka buluşurlar.” #BirKadınıAcıtmak

RT / Favori              30 / 35

  • Hesap Adı           Kanal D

Kullanıcı Adı          @KanalD

Tweet                         A Milli Takımımızı tebrik ederiz! Maç sonucu: Türkiye: 2 – Belarus: 1 #turkiyebelarus

RT / Favori              24 / 30

  • Hesap Adı           STAR TV

Kullanıcı Adı          @startv

Tweet                        Bu akşam: -20:00 #YetenekSizsinizTürkiye (Yeni Bölüm – 21. Bölüm) @yetenek_turkiye

-23:30 3 Adam (Canlı) @3adamtv

RT / Favori          25 / 28

Haftanın “Twitter Analiz Aşaması” Tespitleri

Her ne kadar TV programları sosyal medyalarına önem verseler de sosyal medyayı ağırlıklı olarak Twitter olarak algılıyorlar. Facebook ve Instagram mecralarında ise yok denecek kadar zayıflar.

Bazı yerli dizilerin sosyal medya operatörleri, çok sık ve takipçiyi bıktıracak kadar fazla sayıda paylaşımda bulunuyorlar. İncelediğimiz bir dizinin Twitter hesabında, yayın anında o kadar çok açıklama ve ekran görüntüsü paylaşılmış ki diziyi izlemeseniz de o bölümü “yaşayabilirsiniz”… Dizinin hayranı bile olsanız, “timeline”ınız dizinin paylaşımları ile dolacağı için muhtemelen Twitter’da takip etmeyi bırakırsınız. Nitekim de öyle olmuş… Dizi çok başarılı olmasına rağmen takipçi sayısı ve etkileşim oranı “hüsran”…

Popüler TV yapımları için onlarca Twitter hesabı oluşturulmuş. Tabii ki bunların önlenmesi mümkün değil, sonuçta hayranların bu profilleri açması gayet mantıklı. Sorun, hangi Twitter profilinin gerçek (resmi) olduğunu anlamanın bazı yapımlarda çok zaman alması. En azından, TV kanalları kendi yayınlarının resmi hesaplarını takip etmeliler. Resmi Twitter hesaplarının onaylatılması ise en pratik yol…

Bu arada Samanyolu TV’nin başarılı dizisi “Şefkat Tepe”nin web sitesini bulamadım. Resmi Twitter hesabı olarak geçen @stvsefkattepe ise pasif durumda. TV kanalının onaylanmış hesabı @SamanyoluTV ise dizi ile ilgili herhangi bir profili takip etmiyor. Yine Samanyolu TV’nin “Küçük Gelin” dizisinin web sitesi yok (ya da ben bulamadım), Twitter hesabı ise (yapım şirketi ya da Samanyolu TV tarafından yönetilmediğini umuyorum) başarısız.

Ayas Çizgi Sinema Galası

Galasının ve Vizyona girmesinin üzerinden epeyi vakit geçmesine rağmen yazmadan geçmek istediğim bir yapım var… AYAS…

18 Kasım Pazartesi günü, Pepee’nin “annesi” sevgili Ayşe Şule Bilgiç’in davetlisi olarak Ayas çizgi sinema galasındaydım. Ayas, yaşça Pepee’den büyük olmasına rağmen daha yeni bir karakter. Çizgi sinemayı izlerken “çılgınlık” ile yoğrulduğunu bilin… Neden mi?

Ayas filmindeki yaklaşık 20-25 dakikalık bölümü son anda filmden tamamen atıp, insanüstü bir çalışma ile yerine 1,5 ayda yepyeni bir 20 dakika yapmışlar. Ayşe Şule; “İngiltere’den bir yönetmen ziyaretime gelmişti. Yaptığımız bu son dakika değişikliğini söyleyince ‘siz çıldırmış olmalısınız’ dedi. Ben de ‘çılgın olmasak Türkiye’de çizgi film yapıyor olmazdık ki’ dedim” diyor.

Ayşe Şule’ye “Neden Türkiye’de çizgi sinema yapma çılgınlığı” diye soruyorum?

“Çünkü burada tutkumuzdan başka hiçbir şeyimiz yok Kalust” diyor. “Alt yapı yok, yetişmiş insan yok, daha önce yapılan bir örnek yok, çizgi film yaptın alıp yayınlayacak TV kanalı yok, sinema filmi yapsan kaç kişi gelir bilen yok… Yok da yok… Tüm bu yoklukları göze alıp bu işe soyunmak sence de çılgınlık değil mi?”

Cevap veriyorum… “Hayır değil sevgili Ayşe! Ayas’ı büyük bir keyifle izledim ve her ebeveynin hayatında olması bir kültürel çizgi film kahramanı çıkartmışsınız ortaya. Emeklerinize sağlık…”

Gelecek Cumartesi’ne kadar “Milliyet”li günler dilerim… Sevgilerimle…