“yemek zevki” Dergisi Aralık Köşemi Kaçıranlara – Bodrum Mantı

“yemek zevki” Dergisi Aralık Köşemi Kaçıranlara – Bodrum Mantı

Bu ay mantı sektörünü yazmamın özel bir nedeni var. Hem ticareti bilmemden hem de “gurme” yazılarımdan dolayı hep benzer diyaloglara maruz kalıyorum…

Kalustcuğum, birikmiş paramız var… Falanca mantıcı sürekli dolu… Yengen de çok iyi mantı yapar, bir gün yapsın sana, v’Allahi parmaklarını yersin… Bir mantıcı mı açsak?

Açmayın efendim, sakın açmayın…

Bu ay da yazımı hazırlamadan önce Fenerbahçe’deki Bodrum Mantı’ya uğradım. Hem karnımı doyuracak, hem de köşem için sorular soracaktım. Sorularım şans eseri Bodrum Mantı’nın ortaklarından Sn. Adnan Sarıçamlık’a “denk” gelmez mi… Adnan Bey, hayatını bu sektöre adamış… Hani “hem patron, hem esnaf, hem garson, hem her şey,…”

Bodrum Mantı’nın Türkiye genelinde Arnavutköy (2003 yılında açtıkları ilk şubeleri), Bağdat Caddesi, Türkbükü, Fenerbahçe, Ulus, Nişantaşı ve Bodrum Marina olmak üzere 7 şubesi var. Üretimlerini merkezlerinde yapıyorlar ve ürünler şubelere bu merkezden dağıtılıyor.

2 saatlik bir konuşmanın ardından “Açmayın efendim, sakın açmayın…”ı az bile söylediğimi anlıyorum. Davulun sesi uzaktan tatlı gelse de bilmediğiniz işe girip bu zor piyasa koşullarında birikimlerinizi çarçur etmeyin. Başarılı olunamaz mı? Tabii ki olunur ama illa sektöre girecekseniz profesyonel bir destek alın.

Bodrum Mantı gibi sektörün en iyilerinden olan bir marka da, bu işe sadece yatırımcı olarak girenlerin başarısız olduklarını yıllar içerisinde tecrübe etmiş ve kolay kolay franchise vermiyor.

Bu kadar, yaptığı işe aşkla bağlı Adnan Bey sohbetinden sonra Sosyotik Dosya köşemize “falanca ülke” mutfağı ile başlamak istemedim.

Sonra başladı, Bodrum Mantı’da siparişler ve fotoğraflar…

Keyifle okumanız dileğim ile…

Bodrum Mantı mönüsünde, mantı çeşitleri ne ek olarak “neredeyse yok yok” diyebilirim. Mönüdeki yemeklerin ve tatlıların sunumlarına da çok önem veriliyor. Özellikle çok ince kıyılmış nanenin süslemelerde bolca kullanılması da servislere ekstra bir tazelik ruhu kazandırıyor.

Gelelim tattıklarıma…

Mantı

Mantıda bana göre 3 alternatifiniz var (üçü de kusursuz)…

  • Klasik Mantı: Kızarmamış haşlama mantıdır.
  • Çıtır Bihter: Kızarmış klasik mantıdır.
  • Esmer Bihter: Çıtır Bihter’in kepekli hamurdan hazırlanmışıdır. Kalorisi bir nebze düşük olsa da sonuçta mantı… Diyet yapıyorsanız yarım porsiyon isteyin…

İşkembe Çorbası

İşkembe çorbasının sağlığa uygun olması ve terbiyesi çok önemlidir. İşkembeyi az pişirirseniz sert, çok pişirirseniz de erimiş olur. Burada maharet ustadadır. Bodrum Mantı’da işkembe çorbasını hazırlayan usta 30 yıllık bir deneyimle işkembeyi anlatıyor. Ustayı işkembenin terbiyesinde yoğurt mu, süt mü yoksa yumurta mı kullandığı konusunda epeyi sıkıştırsam da sırrını vermiyor. Tahminlerinizin aksine işkembenin pek saati yok ve sabah bile dillere desten işkembe çorbasını içmeye gelen müşteriler var. Kusursuz. Mutlaka deneyin.

Çiğ Börek

Çiğ böreği kıymalı ve peynirli olarak tercih edebiliyorsunuz. Mönüde başlangıç olarak geçmesine rağmen, rahatça karnınızı doyurabileceğiniz büyüklükte servis ediliyor. Kıyması sinirsiz ve börek yağın içinde kızardığı halde çok hafif.

İnegöl Köfte

Çok az galeta unu, kıyma, baharat ile hazırlanmış ve “Steak House”larda yediklerinizi aratmayacak lezzette… Kalınlığı çok iyi ayarlanmış, dışı ve içi neredeyse aynı miktarda pişmiş (içi çiğ kalmış köfteden şikâyet etmeye alışmış bendeniz için mucize). Köftenin bir diğer beğendiğim özelliği de bu ideal pişme derecesinin, kıymanın kurutulmadan başarılmış olması (köfte suyunu kaybetmemiş).

Fırın Sütlaç

Yemeğinizi yerken Bodrum Mantı’dan tatlı yemeden kalkmamanız gerektiğini hesaba katın ve tatlıya da midenizde yer ayırmayı unutmayın. Fırın sütlaç dillere destan…

İncir Volkanik

Hafif bir tatlı isterseniz fırın sütlaç ideal bir seçim ama “ben manken gibiyim, kilom önemli değil” diyorsanız tercihiniz İncir Volkanik (kaymaklı dondurma ile servis ediliyor) olmalı. Hurma ve incirin kaynatıldıktan sonra püre haline getirilmesiyle hazırlanan bu tatlı her ne kadar az şekerli olsa da tabii ki sütlü tatlılar kadar “masum” değil… Bu arada İncir Volkanik mönüde yok çünkü ikram olarak servis ediliyor.

MÖNÜ’NÜN NAZARLIĞI – Cafe de Paris Soslu Bonfile

Hiç kusur bulunamayan tadımlar sonucunda bir de nazarlık olmazsa olmaz tabii… Tadına baktığım tüm yemeklerde, sağlıklı beslenmeye katkıda bulunmak için tuzun az kullanılmasına dikkat edilmiş. Cafe de Paris Sos zaten tuzludur ama Bodrum Mantı bu ayarı biraz kaçırmış. Bir de porsiyonda 160 gr et kullanılınca maalesef karnınız pek doymuyor. Ödeyeceğiniz ücreti de düşününce, “illa da bu yemeği yemek istiyorum” demiyorsanız başka bir yemek seçmenizde fayda var.

Sevgimle kalın…