Milliyet TV – 28 Aralık Sosyorank Köşem…

28.12.2013 - Milliyet tv - SosyorankArama Motorları Şampiyonu Kurtlar Vadisi Pusu

Bu hafta televizyon yapımları içerisinde en başarılı Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcılarını bulup, 16-22 Aralık haftasındaki sosyal medya reytinglerini hesapladık. Aşağıdaki rengârenk grafikte ilk 15 sırayı bulacaksınız. Ama öncesinde listelerde neler olmuş bir bakalım.

“Aramızda Kalsın” ve “Dila Hanım” bu hafta listelerimizde yok. Onların yerine 14. sıradan “Benim İçin Üzülme” ve 15. sıradan da “Kim Milyoner Olmak İster” Total Listemize giriş yaptı.

Facebook’ta haftanın en hızlı yükseleni Karadayı, en hızlı düşeni ise Küçük Gelin oldu… Geçen hafta Facebook listesinde 8. sırada olan Karadayı, bu hafta 4 sıralık bir yükselişle 4. sırada. Yine geçen hafta Facebook listesinde 5. sırada olan Küçük Gelin, bu hafta 2 sıralık bir düşüşle 7. sırada.

Instagram’da haftanın en hızlı yükseleni Sevdaluk, en hızlı düşeni ise Şefkat Tepe oldu… Geçen hafta Instagram listesinde 12. sırada olan Sevdaluk, bu hafta 5 sıralık bir yükselişle 7. sırada. Yine geçen hafta Instagram listesinde 6. sırada olan Şefkat Tepe, bu hafta 6 sıralık bir düşüşle 6. sırada.

Twitter’da haftanın en hızlı yükseleni Muhteşem Yüzyıl, en hızlı düşeni ise Şefkat Tepe oldu… Geçen hafta Twitter listesinde 9. sırada olan Muhteşem Yüzyıl, bu hafta 4 sıralık bir yükselişle 5. sırada. Yine geçen hafta Twitter listesinde 8. sırada olan Şefkat Tepe, bu hafta 6 sıralık bir düşüşle 14. sırada.

Dijital Medya Total Reyting’de haftanın en hızlı yükseleni Kurtlar Vadisi Pusu, en hızlı düşeni ise Şefkat Tepe oldu… Geçen hafta Total Reyting listesinde 10. sırada olan Kurtlar Vadisi Pusu, bu hafta 7 sıralık bir yükselişle 3. sırada. Yine geçen hafta Total Reyting listesinde 8. sırada olan Şefkat Tepe, bu hafta 3 sıralık bir düşüşle 11. sırada.

Aşağıdaki 4 listeyi de dikkatle incelerseniz, bazı anormallikler gözünüze çarpacaktır. Bir örnek vereyim… Kurtlar Vadisi Pusu; Facebook’ta 14., Instagram’da 11. ve Twitter’da 4. sıradayken nasıl olmuştur da Total’de 3. Sıraya yükselmiştir?

Bunun nedeni; hesaplamalarımızda Twitter, Facebook, Instagram platformlarına ek olarak Google ve diğer arama motorlarındaki kelime bazlı arama değerlerini de çarpan olarak almamızdır.

Med Cezir’in Başarısı

Med Cezir’in dijital marka yönetimini kimin yaptığını bilmiyorum ama başarılı olduklarını söylemeden geçmek de haksızlık olur. Düzenli olarak hashtag (#) kullanıyorlar, resimli ve resimsiz tweet’lerin sayıları oldukça dengeli, paylaşım yapma aralıkları gerektiği gibi ve hayranlardan gelen tweet’leri belli oranlarda RT ediyorlar. Demem odur ki, dijital marka yönetimlerini yapan ajanslarının Med Cezir’in ekrandaki başarısında katkısı büyüktür.

Bakalım bu haftanın sıralaması, izlediklerinizle uyuşuyor mu?

16-22 Aralık Haftası Facebook TOP 15

 1. Sevdaluk
 2. Med Cezir
 3. Kaçak
 4. Karadayı
 5. Şefkat Tepe
 6. Karagül
 7. Küçük Gelin
 8. Güneşi Beklerken
 9. O Ses Türkiye
 10. Arka Sokaklar
 11. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 12. Benim İçin Üzülme
 13. Muhteşem Yüzyıl
 14. Kurtlar Vadisi Pusu
 15. Kim Milyoner Olmak İster

16-22 Aralık Haftası Instagram TOP 15

 1. Med Cezir
 2. Güneşi Beklerken
 3. Karadayı
 4. Muhteşem Yüzyıl
 5. Karagül
 6. Küçük Gelin
 7. Sevdaluk
 8. Arka Sokaklar
 9. Kaçak
 10. Benim İçin Üzülme
 11. Kurtlar Vadisi Pusu
 12. Şefkat Tepe
 13. O Ses Türkiye
 14. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 15. Kim Milyoner Olmak İster

16-22 Aralık Haftası Twitter TOP 15

 1. Güneşi Beklerken
 2. Med Cezir
 3. O Ses Türkiye
 4. Kurtlar Vadisi Pusu
 5. Muhteşem Yüzyıl
 6. Karadayı
 7. Kaçak
 8. Karagül
 9. Sevdaluk
 10. Küçük Gelin
 11. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 12. Benim İçin Üzülme
 13. Kim Milyoner Olmak İster
 14. Şefkat Tepe
 15. Arka Sokaklar

16-22 Aralık Haftası TOTAL Top 15

 1. Med Cezir
 2. Güneşi Beklerken
 3. Kurtlar Vadisi Pusu
 4. Karadayı
 5. Kaçak
 6. Sevdaluk
 7. Karagül
 8. Muhteşem Yüzyıl
 9. O Ses Türkiye
 10. Küçük Gelin
 11. Şefkat Tepe
 12. Arka Sokaklar
 13. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 14. Benim İçin Üzülme
 15. Kim Milyoner Olmak İster

TOPLAM DEĞERLENDİRME - TOPLAMALI GRAFİKS - SON