Estetik Dergisi, Ocak 2014 köşem – Meme Kanseri

estetikGeçen ay bir Cumartesi sabahı telefonum çaldı. Arayan sevgili sanatçı dostum Zeliha Sunal. Kolay kolay kimseden bir şey istemez. Telefon görüşmemizin detaylarını geçiyorum. Meme Vakfı’na (www.memekanseri.org) destek veriyormuş. Marka yönetimi, sosyal medya ve basın konusunda destek olup olamayacağımı sordu…

Hepimizin annesi, kız kardeşi, ablası var ve destek olmak insanlık görevimiz. Hastalık tabii ki bir sayfadan çok daha önemli ve çoğunuz zaten yazacaklarımı biliyorsunuz ama amacım zaten size yeni bir şey öğretmekten çok dikkatinizi bu konuya çekmek. Çoğu insan (özellikle kadınlar) için en sinir bozucu hastalıklardan biri bu… Ama hayatın da bir gerçeği maalesef…

Meme kanseri ile ilgili birkaç bilgi geçeyim…

Tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir ve kadınların en önemli sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Meme kanserinde son 50 yıl içinde her yıl 1,2 oranında artış olduğu saptanmıştır. 40-45 yaşları arasındaki kadınların ölüm sebeplerinin ilk sırasını meme kanseri oluşturmaktadır.

Günümüzde henüz meme kanserinin gelişmesini önleyen bir yöntem bulunamamıştır. Hastalığın tedavi maliyeti oldukça yüksek rakamlara ulaşabilmekte ve belirli bir safhadan sonra tedavi edilmesi mümkün olamamaktadır. Sorunun üreme sağlığı açısından farklı bir boyutu, meme kanserinin, aynı zamanda kadınlık kimliğini tehdit etmesidir. Erken teşhis olanaklarından faydalanamayan kadınlarda, cerrahi tedavi çoğu kez memenin alınması ile sonuçlanmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara karşın, meme kanseri mamografi yoluyla erken teşhis edilerek tam olarak tedavi edilebilmektedir.

Kanserden Korunma Danışma Komitesi, EAC kapsamında elde edilen bilgileri gözden geçirerek 1999 yılında, “Kanser Taraması için Tavsiyeler”i kabul etmiştir. Meme kanserine yönelik genel iyi uygulama ilkeleri oluşturulmuş ve 50-69 yaşları arasındaki kadınlarda mamografi taramasının meme kanserinin erken tanısında en doğru uygulama yaklaşımı olduğu sonucuna varılmıştır.

Türkiye’de, önemli bir halk sağlığı sorunu olan meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türü arasında ilk sıradadır. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meme kanserinin oldukça genç yaşlara kayması, sorunun önemini daha da artırmaktadır.

Yapılan taramaların etkili kabul edilebilmesi yani “meme kanseri mortalitesinin yüzde otuz düşürülmesi” için, hedef nüfusun yüzde yetmişten fazlasının taramaya katılmış olması gerekmektedir. Buna rağmen destek uygulamalara etkin bir şekilde yer verilemediğinden ve hedef kitlede gerekli bilinç sağlanamadığından söz konusu çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Konunun önemini irdelemek ve toplumda bir bilinç yaratmak üzere medya ve iletişim araçları etkin kullanılmalıdır.

Türkiye Meme Vakfı da Ekim ayının meme kanseri ayı olması nedeniyle konu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, mamografi ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek üzere 27 Ekim Pazar saat 16:00’da Metrocity AVM’de sanatçı Zeliha Sunal’ın katkılarıyla bir Flash Mob etkinliği düzenledi.

Şişli Belediyesi Ekrem Ataer Halk Müziği Korosu, Zumba Eğitmenleri ve Depo Dans Okulu’nun destekleriyle, 200‘den fazla kadının yer aldığı etkinlikte, meme kanserinden vefat eden Çiğdem Talu’nun sözlerini yazdığı bir Melih Kibar bestesi olan “Bir tanem söyle canım” parçası seslendirildi. 5 dk’lık bu viral çalışma, sosyal medyada ve Youtube’da paylaşıldı.

Ben de elimden geldiği kadar Meme Vakfı’na destek olmaya çalıştım. Bir şeyler başarabildiysek, bir ailenin daha erken teşhis sayesinde bu üzüntüyü yaşamasını engelleyebildiysek ne mutlu bize…

Sağlıklı bir hayat dileğim ile…