Milliyet TV – 25 Ocak Sosyorank Köşem…

fotograf 3Facebook Ücretsiz Midir?

Milliyet TV’nin Facebook hayran sayfasından bir örnek vereyim. Sayfamızı beğenen kişi sayısı 3267. Her bir paylaşımımızın ulaştığı kişi sayısı ortalama 140. “O zaman bu kişiler sahte” diye düşünmeyin… Facebook’un bir “paylaşım algoritması” var. Özetle dünyanın en iyi sayfa yöneticisi olsanız dahi bu 3267 kişiye paylaşımınızı göstermenizin tek bir yolu var…

Facebook’a bu paylaşım için reklam vermek yani ödeme yapmak!

Neden mi?

Formüllere girmeden anlatırsak, Facebook’ta yaptığımız bir paylaşımın görüntülenme miktarını belirleyen üç temel etken var:

 • Paylaşım yapılmasının üzerinden ne kadar süre geçti.
 • Paylaşım yapan kişi/marka ile ilişki/yakınlık durumunuz.
 • Paylaşım ne kadar yorum ve beğeni almış.

Yukarıdaki ilk 2 parametreye müdahale etmek çok zor. İlk madde için insanlara tek tek ulaşıp “Facebook’unu aç” diyemezsiniz. İkinci maddede insanları zorla birbirleriyle arkadaş yapamazsınız. Ama üçüncü maddeye, Facebook’a reklam vererek müdahale edebilirsiniz.

Şöyle ki; Facebook’a o paylaşım için reklam bütçesi tanımladığınızda paylaşım daha fazla kişi tarafından görülür ve böylece daha fazla beğeni ve yorum alır. Beğeni ve yorum miktarı arttıkça da paylaşımınız üst sıralara çıkar ve diğer paylaşımlarınız için reklam bütçesi tanımlamasanız bile sayfanızın “rank”i yani “başarı puanı” diyelim artmış olduğu için avantaj kazanır ve daha fazla kişiye ulaşırsınız.

Benzer durumlar diğer sosyal medya platformları için de geçerli ki onları da başka hafta anlatacağım.

13 – 19 Ocak 2014 Haftası En Başarılı 15 Yapım

Bu hafta televizyon yapımlarını Facebook, Twitter, Instagram ve arama motoru verileri ile değerlendirip, 13 – 19 Ocak haftasındaki dijital medya reytinglerini hesapladık. Aşağıdaki rengârenk grafikte bu sonuçları bulacaksınız.

İki Dünya Arasında ve Zengin Kız Fakir Oğlan bu hafta listelerimizde yok. Onların yerine 12. sıradan Beni Affet, 15. sıradan Aramızda Kalsın Total Reyting listemize giriş yaptı.

Facebook listemizde haftanın en hızlı yükseleni Yetenek Sizsiniz Türkiye, en hızlı düşeni ise Kaçak oldu… Geçen hafta Facebook listemizde 14. sırada olan Yetenek Sizsiniz Türkiye, bu hafta 3. sırada. Yine geçen hafta Facebook listemizde 1. sırada olan Kaçak, bu hafta listemizde 14. sırada.

Instagram listemizde haftanın en hızlı yükseleni Yetenek Sizsiniz Türkiye, en hızlı düşeni ise Arka Sokaklar oldu… Geçen hafta Instagram listemizde 9. sırada olan Yetenek Sizsiniz Türkiye, bu hafta 2. sırada. Yine geçen hafta Instagram listemizde 2. sırada olan Arka Sokaklar, bu hafta listemizde 10. sırada.

Twitter listemizde haftanın en hızlı yükseleni Yetenek Sizsiniz Türkiye, en hızlı düşeni ise Arkadaşım Hoş Geldin oldu… Geçen hafta Twitter listemizde 10. sırada olan Yetenek Sizsiniz Türkiye, bu hafta 3. sırada. Yine geçen hafta Twitter listemizde 5. sırada olan Arkadaşım Hoş Geldin, bu hafta listemizde 13. sırada.

Dijital Medya Total Reyting listemizde haftanın en hızlı yükseleni Yetenek Sizsiniz Türkiye, en hızlı düşeni ise Arka Sokaklar oldu… Geçen hafta Total Reyting listemizde 13. sırada olan Yetenek Sizsiniz Türkiye, bu hafta 2. sırada. Yine geçen hafta Total Reyting listemizde 2. sırada olan Arka Sokaklar, bu hafta listemizde 9. sırada.

TOPLAM DEĞERLENDİRME - TOPLAMALI GRAFİKS - SON

13 – 19 Ocak 2014 Facebook’ta Top 15

 1. Karagül
 2. Şefkat Tepe
 3. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 4. Kurtlar Vadisi Pusu
 5. Arkadaşım Hoş Geldin
 6. Karadayı
 7. Küçük Gelin
 8. O Ses Türkiye
 9. Arka Sokaklar
 10. Muhteşem Yüzyıl
 11. Benim İçin Üzülme
 12. Beni Affet
 13. Med Cezir
 14. Kaçak
 15. Aramızda Kalsın

13 – 19 Ocak 2014 Instagram’da Top 15

 1. Karagül
 2. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 3. Kurtlar Vadisi Pusu
 4. Küçük Gelin
 5. Muhteşem Yüzyıl
 6. Karadayı
 7. Med Cezir
 8. Şefkat Tepe
 9. Beni Affet
 10. Arka Sokaklar
 11. O Ses Türkiye
 12. Kaçak
 13. Benim İçin Üzülme
 14. Arkadaşım Hoş Geldin
 15. Aramızda Kalsın

13 – 19 Ocak 2014 Twitter’da Top 15

 1. Kurtlar Vadisi Pusu
 2. Karagül
 3. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 4. Med Cezir
 5. Küçük Gelin
 6. Karadayı
 7. Arka Sokaklar
 8. O Ses Türkiye
 9. Muhteşem Yüzyıl
 10. Beni Affet
 11. Kaçak
 12. Benim İçin Üzülme
 13. Arkadaşım Hoş Geldin
 14. Şefkat Tepe
 15. Aramızda Kalsın

13 – 19 Ocak 2014 TOTAL Reyting’de Top 15

 1. Karagül
 2. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 3. Kurtlar Vadisi Pusu
 4. Küçük Gelin
 5. Karadayı
 6. Şefkat Tepe
 7. Muhteşem Yüzyıl
 8. Med Cezir
 9. Arka Sokaklar
 10. O Ses Türkiye
 11. Arkadaşım Hoş geldin
 12. Beni Affet
 13. Benim İçin Üzülme
 14. Kaçak
 15. Aramızda Kalsın