Milliyet TV – 8 Şubat Sosyorank Köşem…

fotografSosyal Medya Silahı

Eski Türk filmlerinden hatırlarsınız. Hakkında kötü bir haber yazan gazeteciye mafya babası adamını yollar ve “çat diye topuğuna sıktırırdı”… Günümüzde bu icraatlar pek kalmadı… Gerçi gerek de kalmadı sanki… İnsanları karalamak, yaralamak için farklı yollar var…

Ekonomik vb. yollar ile “topuğuna sıktırma” konusunu geçip, sosyal medya ile “kafasına sıktırma” durumunu anlatacağım size.

NOT: Kurtlar Vadisi Pusu’yu hayatımda ikinci kez seyrettiğimi ve etkisinde kaldığımı bu “sıkma” jargonumdan anlamışsınızdır. Bu hafta idare edin, haftaya bu kimlikten çıkacağım…

Sosyal Medya artık hepimizin sahip olduğu bir “silah”. Çoğumuz ise bu silahı bilinçsiz bir şekilde kendimizi yaralamak sureti ile kullanıyoruz.

Bunun basit bir örneği televizyon kanalları için hazırlanan diziler… Çoğu birkaç bölüm sonra yanlış marka yönetiminden, yanlış senaryodan, yanlış oyunculardan dolayı reyting canavarına kurban gidiyor. Oysa dizinin hazırlandığı kanalın hedef kitlesinin istediği senaryoyu tahmin etmek, bu senaryoya ve izleyiciye uygun oyuncuları seçmek ve en önemlisi diziyi bu kitleye sevdirerek tanıtmak için sosyal medya “en düşük maliyetli!” yönetim aracı…

Nasıl ki yapım şirketleri, başarılı olmuş yabancı dizilerden ve filmlerden uyarlamalar yapıyorsa; özellikle senaryo yazımında, oyuncu seçiminde ve yapımın marka yönetiminde de yurt dışındaki yapım şirketlerini örnek alsalar…

Belki de bu kadar para ve emek boşa gitmez… Ne dersiniz?

27 Ocak – 2 Şubat 2014 Haftası En Başarılı 15 Yapım

Bu hafta televizyon yapımlarını Facebook, Twitter, Instagram ve arama motoru verileri ile değerlendirip, 27 Ocak – 2 Şubat haftasındaki dijital medya reytinglerini hesapladık. Aşağıdaki rengârenk grafikte bu sonuçları bulacaksınız.

TOPLAM DEĞERLENDİRME - TOPLAMALI GRAFİKS - SON

O Ses Türkiye, Güneşi Beklerken ve Seksenler bu hafta listelerimizde yok. Onların yerine 5’inci sıradan Küçük Ağa, 13’üncü sıradan Güldür Güldür ve 15’inci sıradan Kim Milyoner Olmak İster Total Reyting listemize giriş yaptı.

Facebook listemizde haftanın en hızlı yükseleni Med Cezir, en hızlı düşeni ise Küçük Gelin oldu… Geçen hafta Facebook listemizde 15’inci sırada olan Med Cezir, bu hafta 1’inci sırada. Yine geçen hafta Facebook listemizde 2’nci sırada olan Küçük Gelin, bu hafta listemizde 12’nci sırada.

Instagram listemizde haftanın en hızlı yükseleni Güldür Güldür, en hızlı düşeni ise Med Cezir oldu… Geçen hafta Instagram listemizde olmayan Güldür Güldür, bu hafta 6’nci sırada. Yine geçen hafta Instagram listemizde 6’ncı sırada olan Med Cezir, bu hafta listemizde 14’üncü sırada.

Twitter listemizde haftanın en hızlı yükseleni Arka Sokaklar, en hızlı düşeni ise Med Cezir oldu… Geçen hafta Twitter listemizde 15’inci sırada olan Arka Sokaklar, bu hafta 8’inci sırada. Yine geçen hafta Twitter listemizde 4’üncü sırada olan Med Cezir, bu hafta listemizde 12’nci sırada.

Dijital Medya Total Reyting listemizde haftanın en hızlı yükseleni Küçük Ağa, en hızlı düşeni ise Şefkat Tepe oldu… Geçen hafta Total Reyting listemizde olmayan Küçük Ağa, bu hafta 5’inci sırada. Yine geçen hafta Total Reyting listemizde 8’inci sırada olan Şefkat Tepe, bu hafta listemizde 12’nci sırada.

27 Ocak – 2 Şubat 2014 Facebook’ta Top 15

 1. Med Cezir
 2. Karadayı
 3. Kurtlar Vadisi Pusu
 4. Küçük Ağa
 5. Arkadaşım Hoş Geldin
 6. Arka Sokaklar
 7. Muhteşem Yüzyıl
 8. Karagül
 9. Kaçak
 10. Şefkat Tepe
 11. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 12. Küçük Gelin
 13. Kim Milyoner Olmak İster
 14. Güldür Güldür
 15. Beni Affet

27 Ocak – 2 Şubat 2014 Instagram’da Top 15

 1. Kurtlar Vadisi Pusu
 2. Karadayı
 3. Karagül
 4. Muhteşem Yüzyıl
 5. Küçük Gelin
 6. Güldür Güldür
 7. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 8. Küçük Ağa
 9. Kaçak
 10. Beni Affet
 11. Arka Sokaklar
 12. Kim Milyoner Olmak İster
 13. Arkadaşım Hoş Geldin
 14. Med Cezir
 15. Şefkat Tepe

27 Ocak – 2 Şubat 2014 Twitter’da Top 15

 1. Kurtlar Vadisi Pusu
 2. Küçük Gelin
 3. Karadayı
 4. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 5. Arkadaşım Hoş Geldin
 6. Karagül
 7. Şefkat Tepe
 8. Arka Sokaklar
 9. Muhteşem Yüzyıl
 10. Küçük Ağa
 11. Kaçak
 12. Med Cezir
 13. Beni Affet
 14. Kim Milyoner Olmak İster
 15. Güldür Güldür

27 Ocak – 2 Şubat 2014 TOTAL Reyting’de Top 15

 1. Kurtlar Vadisi Pusu
 2. Karadayı
 3. Karagül
 4. Küçük Gelin
 5. Küçük Ağa
 6. Muhteşem Yüzyıl
 7. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 8. Med Cezir
 9. Arkadaşım Hoş Geldin
 10. Arka Sokaklar
 11. Kaçak
 12. Şefkat Tepe
 13. Güldür Güldür
 14. Beni Affet
 15. Kim Milyoner Olmak İster