Facebook Hayran Sayfası Reklamı

Facebook Hayran Sayfası Reklamı

Facebook Hayran Sayfası’ndaki bir gönderiye reklam tanımlayınca bu durum organik olarak gönderiyi gören kişi sayısını etkiler mi (bir kaybımız olur mu)?

Cevabı belli olan bu sorunun yanıtına geçmeden önce tekrar bir deneme yaparak sorunu doğruladım. Yazının devamında anlatacaklarım şu anda geçerlidir ama Facebook’un bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir düzenleme yapacağını düşünüyorum. Facebook hayran sayfalarındaki gönderilere 2 çeşit erişim var. Bunlardan ilki organik yani ücretsiz olan, diğeri ise Facebook’a reklam vererek yani ödeme yaparak elde ettiğimiz. Reklamı ise 2 şekilde verebiliyoruz. Bunlardan ilki direkt Facebook hayran sayfanızdaki gönderinizin sağ alt köşesindeki “Gönderiyi Öne Çıkar” seçeneği, ikincisi ise sayfa yöneticisinin profiline geçip Ana Sayfa’dan “Reklam Yöneticisi”ne ulaşarak. Her ne kadar ikisinin farkını çoğu kullanıcı algılayamasa da, “Gönderiyi Öne Çıkar”mak daha saldırgan bir yöntem ve reklamı görecek kitlenin seçimi, “Reklam Yöneticisi” ile gönderi tanıtımına göre daha yüzeysel. Ek olarak reklam vermek “Gönderiyi Öne Çıkar” seçeneği ile daha hızlı ve pratik olduğu için çoğu kullanıcı bu yöntemi seçiyor.

Sorunuzun cevabına gelince, teorik olarak Facebook’ta reklam vermemiz (“Gönderiyi Öne Çıkar” ya da “Reklam Yöneticisi” ile), gönderimizin organik erişimini engellemiyor (engellememeli de). Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Facebook’un bazı reklam şartları var ki bunlardan en önemlisi gönderimizde bulunan görseldeki (varsa) metin miktarının belli bir yüzdeyi geçmemesi gerektiği. Reklam verdikten sonra reklamımız onaylanırsa, satın aldığımız erişimle birlikte organik erişimlerimiz de devam ediyor ama reklamımız bir nedenle onaylanmazsa, organik erişim değeri gönderi reklamının onaylanmadığı ana kadar ulaştığı değerle sınırlı kalıyor. Bu da teorik durum… Bana göre reklamı tanımladığımız andan yani reklamımızın sisteme düşmesi anından itibaren organik erişim çok yavaşlıyor.

Peki, bunun çözümü ne?

Reklamımızın yani gönderimizin çok bir aciliyeti yoksa, gönderimizin erişimi Facebook hayran sayfamızdaki benzeri bir gönderimizin organik erişim değerine yaklaşıncaya kadar bekleyin, zaten çok uzun bir zaman almıyor. Organik erişim değeri bu değere yaklaşınca reklam tanımlaması yapın. Böylece reklamımız onaylanmasa bile reklam verecek kadar önemli bulduğumuz gönderimizin gösterim ve dolayısı ile beğeni/yorum sayısının, reklamsız bir durumun bile çok çok altında kalmasına hayıflanmazsınız.

Bunu ben defalarca yaşadım. Örneğin Facebook hayran sayfamda paylaştığım bir köşe yazımın linki 1 saatte 100 beğeni alıyorsa, önemli bir yazıma reklam verdiğimde ve reklamım onaylanmadığında bu beğeni bazen 2 ile sınırlı kaldı. Bu durumda gönderiyi silip tekrar paylaşmanız da pek hoş bir durum olmuyor.

Dolayısı ile ne yapıyormuşuz? Paylaşımı yapıp, organik erişim bizi tatmin edecek bir rakama ulaştıktan sonra reklam bölümüne geçiyormuşuz.