Para Avcısı / The Wolf of Wall Street

Para Avcısı7 Şubat Cuma günü “The Wolf of Wall Street / Para Avcısı” gösterime girdi. Wall Street’in bizim Borsa İstanbul ile farklı bir yapısı olsa da filmi izlemeye koşarak gitmemin asıl nedeni, para piyasalarındaki psikolojik algıyı bir ABD’li yönetmen gözünden görmek istememdi.

Filmin yönetmeni Martin Scorsese, başrollerinde Leonardo DiCaprio, Jonah Hill ve Margot Robbie var. Adını yazmadığım diğer oyuncular da dahil oyuncuların hepsi birbirinden başarılı… Yönetmen Martin Scorsese, çoğu sahneyi oyunculara doğaçlama çektirmiş. Leonardo DiCaprio her ne kadar rolünde uyuşturucu bağımlısı ve çökmüş bir görünüm sergilemesi gerekse de bu filmde de yaşlanmamış…

IMDB’nin 8,5 puan verdiği film için benim puanım 9,5 (yarım puanı da 3 saat süren filmin bana biraz uzun gelmesinden kırdım)…

Para Avcısı, 2014 Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo (Terence Winter), En İyi Erkek Oyuncu (Leonardo DiCaprio), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Jonah Hill) olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterildi.

1962 doğumlu, Jordan Belfort’un gerçek hayat hikâyesinden yola çıkılan filmde Leonardo DiCaprio özellikle uyuşturucu kullanılan sahnelerde nasıl davranması gerektiğinde dair canlandırdığı karakter Belfort’tan sık sık yardım almış.

Film, 1987’deki finansal kriz ile brokerlik işini kaybeden Belfort’un ilk başlarda işçi sınıfı vatandaşlara %50 gibi yüksek komisyon oranları ile brokerlik yapmasıyla başlıyor. Daha sonra para hırsı arttıkça fakirlerden çalmayı (fakirlere hizmet etmeyi!) bırakıp zenginlere yöneliyor. Paranın verdiği yozlaşma ile devam eden filmin detaylarını anlatmayacağım.

Filmden ilk başta algılananlar uyuşturucuyu övmesi, insanları hor görmesi, para ile her şeyin satın alınabileceği algısını yaratması (filmde geçen “fakirliğin asaleti olmaz” repliği etkileyici) gibi gelse de izleyici bu yaşam tarzından nefret ettirilerek özendirilme ikileminde bırakılıyor. Böylece herkes “Para Avcısı”nda kendi ahlaki değerlerini ve “insaniyet”ini yaşıyor.

“Para Avcısı”nda sık sık kokain kullanma sahnesi ile karşılaşacaksınız… Hemen belirteyim, filmde oyuncuların burunlarına çektikleri kokain için toz haline getirilmiş B vitamini kullanılmış.

Başka komik bir detay da Leonardo DiCaprio’nun Joanna Lumley ile öpüşeceği sahnede çok gerilmesi ve sahnenin 27 kez tekrarlanmış olması. Ne de olsa aralarında 28 yaş fark var ve rol icabı da olsa kim gerilmez ki…

Son olarak “Para Avcısı” bizim kültürümüz için aile ile rahat seyredilemeyecek kadar pornografik sahneler içeriyor. En azından benim için öyle…

Keyifle izlemeniz dileğim ile…

Sevgimle kalın…