Milliyet TV – 1 Mart Sosyorank Köşem…

fotografDijital Namertler

Her Türk vatandaşı gibi ben de Twitter’da siyasilerimizi takip ediyorum. Sosyal popülaritenin satın alınabilmesi sayesinde, birkaç televizyon programına konuk olduktan sonra 200.-TL’ye “siyasete atılanlar!” oluyor. Nasıl mı?

Alıyorlar 50 bin Twitter takipçisi, 500 RT / favori paketi ve akabinde başlıyorlar gündemde kim varda saydırmaya. İşin namertlik bölümü nerede peki?

“Gazı” aldıkça eleştirinin şiddetini artıran dijital namertler; hangi siyasi unvanı ya da adı nereden kısaltacaklarını şaşırıyorlar tabii… Sonuçta bir noktada hepsi bizim “Yusuf Yusuf”la akraba… Örneğin bugün bana hakaret edecekse, tweet’inde Kalust ya da Şalcıoğlu’nu değil de Kalst’u, Şalcığlu’nu ve benzerlerini kullanıyorlar. Amaç, arama bölümünden yapılacak taramalarda kişi tarafından yakalanmamak.

Bu sadece siyasetten bahsedenler için değil tüm sosyal mecra-ül âlemi için geçerli… Siyasetten örnek vermemin nedeni ise “namert”lerin çoğunun, en popüler konu olan siyasete dem vurmaları…

Twitter’ın “Saf”ı

Bir televizyon yapımının orijinal Twitter hesabının hangisi olduğuna dair şüpheye düşünce, yapımın yayınlandığı televizyon kanalının takip ettiği hesaplara bakma yoluna gittim çünkü çoğu kanal, yapımlarının orijinal hesaplarını takip ediyor.

Bir de ne göreyim? Televizyon kanalı Twitter’ına takipçi satın almış… Buraya kadar her şey normal! Takipçi satın almayan bir Jack Dorsey var çünkü… @jack de 2,5 milyon takipçide takılıp kaldı… Bizim çoğu ünlümüzün, Twitter’ın kurucusundan daha fazla takipçisi var!

Neyse, konumuza döneyim… İşin komik tarafı bu televizyon kanalı resmi Twitter profilinden, takipçileri satın aldığı şirketi de takip ediyor (takipçi satan şirketin profil bilgilerinde açık açık yazıyor zaten “falanca siteden takipçi satışı yapıyoruz” diye). Gel de işin içinden çık!

NOT: Kanal adı vermiyorum. İnkâr eden ya da bana kanaldan uyarı mail atan olursa video ve ekran görüntüleri bende kayıtlı… Vallahi haftaya cümle âleme ilan ederim ona göre…

17 – 23 Şubat 2014 Haftası En Başarılı 15 Yapım

Bu hafta televizyon yapımlarını Facebook, Twitter ve Instagram ile değerlendirip, 17 – 23 Şubat haftasındaki dijital medya reytinglerini hesapladık. Aşağıdaki rengârenk grafikte bu sonuçları bulacaksınız.

TOPLAM DEĞERLENDİRME - TOPLAMALI GRAFİKS - SON

Kardeş Payı ve Güneşi Beklerken bu hafta listelerimizde yok. Onların yerine 13’üncü sıradan Bugünün Saraylısı ve 14’üncü sıradan İntikam Total Reyting listemize giriş yaptı.

Facebook listemizde haftanın en hızlı yükseleni Yetenek Sizsiniz Türkiye, en hızlı düşeni ise Şefkat Tepe oldu… Geçen hafta Facebook listemizde 7’nci sırada olan Yetenek Sizsiniz Türkiye, bu hafta 2’nci sırada. Yine geçen hafta Facebook listemizde 6’ncı sırada olan Şefkat Tepe, bu hafta 11’inci sırada.

Instagram listemizde haftanın en hızlı yükseleni Arkadaşım Hoşgeldin, en hızlı düşeni ise Kardeş Payı oldu… Geçen hafta Instagram listemizde 15’inci sırada olan Arkadaşım Hoşgeldin, bu hafta 8’inci sırada. Yine geçen hafta Instagram listemizde 11’inci sırada olan Kardeş Payı, bu hafta listemizde yok.

Twitter listemizde haftanın en hızlı yükseleni Küçük Ağa, en hızlı düşeni ise X Factor Star Işığı oldu… Geçen hafta Twitter listemizde 11’inci sırada olan Küçük Ağa, bu hafta 3’üncü sırada. Yine geçen hafta Twitter listemizde 7’nci sırada olan X Factor Star Işığı, bu hafta 14’üncü sırada.

Dijital Medya Total Reyting listemizde haftanın en hızlı yükseleni Arkadaşım Hoşgeldin, en hızlı düşeni ise Kardeş Payı oldu… Geçen hafta Total Reyting listemizde 13’üncü sırada olan Arkadaşım Hoşgeldin, bu hafta 10’uncu sırada. Yine geçen hafta Total Reyting listemizde 11’inci sırada olan Kardeş Payı, bu hafta listemizde yok.

17 – 23 Şubat 2014 Facebook’ta Top 15

 1. Muhteşem Yüzyıl
 2. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 3. Küçük Ağa
 4. Kurtlar Vadisi Pusu
 5. Medcezir
 6. Karagül
 7. Karadayı
 8. Arkadaşım Hoşgeldin
 9. Küçük Gelin
 10. X Factor Star Işığı
 11. Şefkat Tepe
 12. Arka Sokaklar
 13. Beni Affet
 14. Bugünün Saraylısı
 15. İntikam

17 – 23 Şubat 2014 Instagram’da Top 15

 1. Kurtlar Vadisi Pusu
 2. Karadayı
 3. Karagül
 4. Küçük Ağa
 5. Küçük Gelin
 6. Muhteşem Yüzyıl
 7. Medcezir
 8. Arkadaşım Hoş geldin
 9. İntikam
 10. Şefkat Tepe
 11. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 12. Beni Affet
 13. Arka Sokaklar
 14. Bugünün Saraylısı
 15. X Factor Star Işığı

17 – 23 Şubat 2014 Twitter’da Top 15

 1. Muhteşem Yüzyıl
 2. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 3. Küçük Ağa
 4. Şefkat Tepe
 5. Kurtlar Vadisi Pusu
 6. Karagül
 7. Küçük Gelin
 8. Medcezir
 9. Beni Affet
 10. Arkadaşım Hoşgeldin
 11. Karadayı
 12. Bugünün Saraylısı
 13. Arka Sokaklar
 14. X Factor Star Işığı
 15. İntikam

17 – 23 Şubat 2014 TOTAL Reyting’de Top 15

 1. Muhteşem Yüzyıl
 2. Kurtlar Vadisi Pusu
 3. Küçük Ağa
 4. Karagül
 5. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 6. Karadayı
 7. Küçük Gelin
 8. Medcezir
 9. Şefkat Tepe
 10. Arkadaşım Hoşgeldin
 11. Beni Affet
 12. Arka Sokaklar
 13. Bugünün Saraylısı
 14. İntikam
 15. X Factor Star Işığı