Vizyondan 2 ayrı film…

28 Şubat Cuma günü 7 film birden vizyona girdi: Lone Survivor / Son Kalan, Winter’s Tale / Kış Masalı, Gulyabani, Sürgün İnek, August: Osage County / Aile Sırları, Le Capital / Kapital, Al Midan / Meydan. Tavsiye edeceğim 2 filmi de ilk gün seyredip hafta sonu sinemaya gitme planı olanlar için yazdım…

Filmleri kaleme alırken, her hafta olduğu gibi mümkün oldukça detaylarına girip sürprizleri bozmadım…

Keyifle okumanız dileğim ile…

Winter’s Tale / Kış Masalı

Yapım                   : 2014 – ABD

Tür                         : Dram, Fantastik

Yönetmen          : Akiva Goldsman

Senaryo               : Akiva Goldsman

Oyuncular          : Colin Farrell, Jessica Brown-Findlay, Jennifer Connelly, Russell Crowe, Lucy Griffiths, Will Smith

Filmin IMDb puanı 6,0 iken benim puanım 8,0…

“Kış Masalı” fantastik bir aşk hikâyesi olarak tanımlanmış olsa da film boyunca fantastiklik bölümü izleyicinin fazla bir ilgisini çekmiyor, birkaç görsel efekt ve detay olsa da asıl odaklanacağınız filmin hikâyesi ve aşkın büyüleyiciliği. İyiliğin şeytan ile olan savaşı, her insanın hayata gelişinin bir amacı olduğu ve bu amacı tamamlayana kadar “ölmeyeceği” fikri üzerine kurulmuş.

Senaristin ve yönetmenin aynı kişi olması filme ayrı bir tat katmış. Filmden ilginç bir detay: Will Smith’in çok büyük bir projenin çalışmalarını sürdürürken nasıl bu kadar küçük bir rolü kabul ettiği…

Film esnasında beni etkileyen birkaç detay oldu:

  • İlk görüşte kıza âşık olan adam “şimdi gidiyorum, birkaç ay sonra görüşürüz” dediğinde kızın yanıtı “sen döndüğünde ben ölmüş olacağım” oluyor.
  • Aşk “onu ilk kez gördüm ama bin yıldır tanıyor gibiyim” cümlesi ile tanımlanıyor.
  • “Sevdiğin kadına duyduğun özlem, su altındayken havaya duyduğun özlem gibidir” cümlesi…
  • “Birini, ölmemesini sağlayacak kadar çok sevmek mümkün mü?” sorusu…

August: Osage County / Aile Sırları

Yapım                   : 2013 – ABD, Hollanda

Tür                         : Dram

Yönetmen          : John Wells

Senaryo               : Tracy Letts

Oyuncular          : Julia Roberts, Meryl Streep, Abigail Breslin, Ewan McGregor, Benedict Cumberbatch

İki dalda Oscar adayı olan filmin IMDb puanı 7,4 iken benim puanım 8,0…

Filmin daha fragmanını seyrettiğimde, 64 yaşındaki Mary Louise Streep’in “Şeytan Marka Giyer”deki hali gözümün önüne gelmişti. Zaman ne çabuk geçiyor!

Aile Sırları, “ölümün kapılarını çalmak üzere olduğu” karıkoca ile yetişkin çocukları arasındaki aile içi ilişkilere dayanıyor. Özellikle 25 yaş üzeri herkesin kalplerinin bir köşesinde sakladıkları bazı duygulardan bu filmde bulacaklarına eminim.

Benzer türdeki filmlerde yakalayamadığım kamera açıları ve detay çekimleri “Aile Sırları”nda kusursuz… Şöyle örnekleyeyim…

Filmde ilk kez karşılaştığınız bir karakter, kendi evinde öyle detaylarla görüntülenerek betimlenmiş ki karakterin geçmişini, yaşadıklarını ve psikolojisini saniyeler içinde yakalayabiliyorsunuz.

Aile Sırları’nın ilk yarısı biraz sıkıcı geçebilir… Sakın “sıkıldım” deyip çıkmayın… İkinci yarısı beklediğinize değecek… Benim gözlerime filmin son 15 dakikasında epeyi bir “toz kaçtı”… :)

İki film de birbirinden keyifli. Tercih sizin…

Sevgimle kalın…