Milliyet TV – 8 Mart Sosyorank Köşem…

fotograf - KopyaDijital Salatalıklar

Instagram, Facebook Hayran Sayfası ve Twitter profillerimde engelli kişi sayısı toplamda 14840…

Yeri geliyor kaşımızın karalığından, yeri geliyor yazdığımızın sağından solundan; sosyal medyada her gün bir dünya insanın hakaretine maruz kalıyoruz. Ağır küfürlere dayanabilen bu hakaretlerle ilgili işi gücü bırakıp dava açanlar da var, benim gibi cevap vermeden engelleyenler de… Peki, hangisi doğru?

2012 yılında Kanada’da, sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler dolayısı ile açılan davalarda, davalıların %97’sinin sahte isim ve fotoğraflarla profil oluşturdukları görülmüş. Şimdi gelelim memleketimize… Hakaret eden yüz değil, bin değil! Hangi biriyle uğraşıp, hangi birinden şikâyetçi olacaksın…

Diyeceksiniz ki neden “dijital salatalık?”… Geçenlerde salatalık, kırmızı biber ve domatesten profil fotoğrafı kullanan bir “beyefendi” o kadar “emek harcayarak!” küfür etmişti ki anısı olsun dedim. “Salatalık” diye geçiştirip hakkını yemek olmaz tabii…

Dijital salatalık!..

Sahte Hesap Mevzuu

Sosyal medyanın en önemli sorunlarından biri de kişi, kurum ve kuruluşların adına açılan sahte hesaplar… Bunlarla ilgili PR ajanslarından tutun da sanatçılara kadar hem sahte hesaplarını bildiren mailler hem de yapılabileceklere dair sorular geliyor. Geçen hafta mail miktarı bu kadar artınca cevabı özetlemek ve örneklemek istedim.

Kendimden örnek vermeyeceğim… LÖSEV Ankara’dan sevgili arkadaşım Serdar Aksu, Lösemili Çocuklar Vakfı’nın dijital medyasından sorumlu… Twitter’da @losev1998 hesabına bakarsanız profil bilgilerinde hemen karşınıza LÖSEV’in web adresi çıkar ve vakfın Facebook, Instagram, Twitter hesap adlarının hepsi aynıdır. Aynı olmasına ek olarak bu hesaplar birbirine entegre edildiği için kimse uğraşıp da hesabı taklit etmez. Etse de kimseyi gerçek hesap olduğuna inandıramaz. Twitter, Facebook ve Instagram’da @losev1998 yazın ve inceleyin…

Nasıl sahte hesaptan korunulabileceğini hemen anlayacaksınız…

24 Şubat – 2 Mart 2014 Haftası, En Başarılı 15 Yapım

Bu hafta televizyon yapımlarını Facebook, Twitter ve Instagram ile değerlendirip, 24 Şubat – 2 Mart haftasındaki dijital medya reytinglerini hesapladık. Aşağıdaki rengârenk grafikte bu sonuçları bulacaksınız.

TOPLAM DEĞERLENDİRME - TOPLAMALI GRAFİKS - SON

“Kurtlar Vadisi Pusu”, “Bugünün Saraylısı” “İntikam” ve “X Factor Star Işığı” bu hafta listelerimizde yok. Onların yerine 2’nci sıradan “Survivor”, 12’nci sıradan “Kaçak”, 14’üncü sıradan “Güldür Güldür” ve 15’inci sıradan “Güneşi Beklerken” Total Reyting listemize giriş yaptı.

Facebook listemizde haftanın en hızlı yükseleni “Survivor”, en hızlı düşeni ise “Muhteşem Yüzyıl” oldu… Geçen hafta Facebook listemizde olmayan “Survivor”, bu hafta 4’üncü sırada. Yine geçen hafta Facebook listemizde 1’inci sırada olan “Muhteşem Yüzyıl”, bu hafta 8’inci sırada.

Instagram listemizde haftanın en hızlı yükseleni “Survivor”, en hızlı düşeni ise “Küçük Gelin” oldu… Geçen hafta Instagram listemizde olmayan “Survivor”, bu hafta 4’üncü sırada. Yine geçen hafta Instagram listemizde 5’inci sırada olan “Küçük Gelin”, bu hafta listemizde 14’üncü sırada.

Twitter listemizde haftanın en hızlı yükseleni “Survivor”, en hızlı düşeni ise “Muhteşem Yüzyıl” oldu… Geçen hafta Twitter listemizde olmayan “Survivor”, bu hafta 1’inci sırada. Yine geçen hafta Twitter listemizde 1’nci sırada olan “Muhteşem Yüzyıl”, bu hafta 7’nci sırada.

Dijital Medya Total Reyting listemizde haftanın en hızlı yükseleni “Survivor”, en hızlı düşeni ise “Muhteşem Yüzyıl” oldu… Geçen hafta Total Reyting listemizde olmayan “Survivor”, bu hafta 2’nci sırada. Yine geçen hafta Total Reyting listemizde 1’inci sırada olan “Muhteşem Yüzyıl”, bu hafta 3’üncü sırada.

24 Şubat – 2 Mart 2014 Facebook’ta Top 15

 1. Karagül
 2. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 3. Küçük Ağa
 4. Survivor
 5. Medcezir
 6. Küçük Gelin
 7. Arkadaşım Hoşgeldin
 8. Muhteşem Yüzyıl
 9. Karadayı
 10. Şefkat Tepe
 11. Beni Affet
 12. Kaçak
 13. Arka Sokaklar
 14. Güldür Güldür
 15. Güneşi Beklerken

24 Şubat – 2 Mart 2014 Instagram’da Top 15

 1. Küçük Ağa
 2. Muhteşem Yüzyıl
 3. Karagül
 4. Survivor
 5. Karadayı
 6. Arka Sokaklar
 7. Şefkat Tepe
 8. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 9. Beni Affet
 10. Güldür Güldür
 11. Güneşi Beklerken
 12. Kaçak
 13. Medcezir
 14. Küçük Gelin
 15. Arkadaşım Hoşgeldin

24 Şubat – 2 Mart 2014 Twitter’da Top 15

 1. Survivor
 2. Küçük Ağa
 3. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 4. Küçük Gelin
 5. Arka Sokaklar
 6. Şefkat Tepe
 7. Muhteşem Yüzyıl
 8. Karadayı
 9. Medcezir
 10. Kaçak
 11. Karagül
 12. Güneşi Beklerken
 13. Arkadaşım Hoşgeldin
 14. Güldür Güldür
 15. Beni Affet

24 Şubat – 2 Mart 2014 TOTAL Reyting’de Top 15

 1. Küçük Ağa
 2. Survivor
 3. Muhteşem Yüzyıl
 4. Yetenek Sizsiniz Türkiye
 5. Karagül
 6. Karadayı
 7. Şefkat Tepe
 8. Küçük Gelin
 9. Arka Sokaklar
 10. Medcezir
 11. Arkadaşım Hoşgeldin
 12. Kaçak
 13. Beni Affet
 14. Güldür Güldür
 15. Güneşi Beklerken