“yemek zevki” Dergisi Mart 2014 “Sosyotik Trendler” Köşem…

Mart 2014 - Yemek ZevkiSOSYOTİK TRENDLER

AYIN SORULARI

Yer Akmerkez AVM’de bulunan S Cafe… Akşam yemeği için bir Dana Schnitzel (Tereyağı ile tavada sote edilmiş dana schnitzel, patates tava ile) sipariş ediyorum. Mönüde etin gramajı ile ilgili bir bilgi olmayınca servis personelime soruyorum…

Cevap: Emin değilim, sorayım…

Schnitzel geliyor, sunum ve tat gayet başarılı. Bu sefer de fiyatını servis personelime soruyorum…

Cevap: Bilmiyorum bakayım…

“Yeni mi başladınız” diyorum… Eski personelmiş ama mönü değişmiş… Daha önce kuru fasulye satılmıyordu herhalde, alt tarafı schnitzel…

S CAFE - Akmerkez - 002p150.-gr ete 39,50.-TL alıyorsanız, personele de “az buçuk” eğitim verseniz keşke…

 

 

 

 

 

AYIN SAUNASI

Kanyon AVM’deki Gina’da bir arkadaşımla yemekteyiz. Kış ayı olmasına rağmen hava ilkbahar gibi ve Gina’nın ön ve arka kapıları açık. Öğle saatleri olduğu için içerisi epeyi kalabalık ve biz gömlek ile terliyoruz. Havalandırma dengesiz…

Mönüden iki ayrı yemeğin tadına bakıyorum…

Gina - Kanyon AVM - 003 - Kopya“Quattro Formaggi” – Dört Peynirli Pizza

Mozarella, gorgonzola, keçi peyniri, parmesan serpiştirilmiş ve taze kekikle süslenmiş pizzanın hamuru incecik. Peynirli pizza sevenler için mükemmel bir seçim. Tek kusur”cuk”u gorgonzola’nın tadı biraz baskın ve genel olarak peynir miktarı nedeni ile pizzanın tuzu fazla. Fiyatı 35.-TL.

 

 

 

Gina - Kanyon AVM - 006p - Kopya“Filetto di Dentice alla Griglia, Fumeto di Vongole – Izgara Sinarit Balığı, Vongole Sos

Sinarit avlanması zor bir balıktır ve dolayısı ile çok değerlidir. Büyüklüklerine göre pişirme önerilerim farklıdır. Ama sinaritin tadını en iyi tuzda pişirildiğinde alırsınız. 3-5 kiloluk bir sinaritse, balığı dörde bölün ve ızgarada sürekli çevirerek pişirin. Sürekli çevirmemizin ve balığı fazla bölmeden pişirmemizin nedeni balığın yağının ateşe düşmesini engellemek ve balığın kendi yağının içinde kalarak pişmesini sağlamak.

Vongole sos yani kum midyesi ile hazırlanmış sos, sinarit türü değerli balıklara en yakışan soslardan biridir. Gina’nın sinariti pişirme miktarı, soslaması 10 üzerinden 10. Balığın fiyatı ise 85.-TL. Bir iskendere 30.-TL’ye kadar ödeyebildiğiniz İstanbul’da, Gina kalitesindeki bir mekânda, bu balığa bu rakamı ödemek çok da mantıksız değil.

Bu arada fileto balıklarla genelde balık bıçağı verilmez ama insanların gözü o balık bıçağını bazen arayabiliyor. En azından müşteri sorduğunda “balık bıçağımız yok” demek, Gina kalitesindeki bir işletme için şık değil.

HILLSIDE CITY CLUB – PİPA

Hillside City Club - PiPa 0011p - KopyaBatı Ataşehir’de Hillside City Club konsepti içerisinde bulunan Pipa’ya, bir sinema gösterimi öncesi yolum düştü. İşte izlenimlerim…

Öncelikle havalandırması Hillside’ın iklimlendirme sistemi ile birlikte çalıştığı için içerisi personelin de kabul ettiği gibi, çok çok çok sıcaktı. Mecburen dışarıda oturuyorsunuz çünkü içeride sıcaktan yemek yeme şansınız yok… En azından benim uğradığım gün böyleydi…

İşletmenin, Hillside’dan başka bir de Nişantaşı’nda şubesi var. PiPa marka adı Pizza ve Pasta (makarna)’nın birleşiminden oluşturulmuş.

Valtellina pizza (Buffalo mozarella, dana Bresaola, roka ve parmesan içeriyor) tercih ediyorum. Fiyatı 30.-TL.

Hillside City Club - PiPa 0012p - KopyaValtellina, sossuz bir pizza. Üzerinde sırası ile mozarella peyniri, parmesan peyniri, kurutulmuş dana eti, roka ve tekrar parmesan peyniri var. PiPa’da pizzanın hamur kalınlığını seçemiyorsunuz çünkü standart bir standartları var. Pizza; 250 gr hamur, 80 gr sos ve 85 gr peynir ile hazırlanıyor.

PiPa’nın mozarella peyniri İtalya’dan geliyor (yerli peynir kullanmıyorlar). Zaten Türkiye’de buffalo sütü ile hazırlanmış yerli mozarellayı bulmanız biraz zor. İtalyan mozarellası, tek tek kaplarda ve suda geliyor yani taze.

Pizzalar yüksek ateşte piştiği için ortası genelde ıslak kalır ve gevrek yani çıtır çıtır olmaz. Servis personelimin anlattığına göre PiPa bu sorunu çözmüş; pizza hamurlarının kenarları kalın, ortaya doğru gittikçe inceliyor. Bu Napoli usulü pizzadır (fırının içi 500 derecedir ve pizza bu yüksek sıcaklıkta pişirilir). Roma usulünde ise genelde hamur aynı kalınlıkta ve Napoli usulüne göre çok daha incedir. Napoli usulü pizzayı hazırlamak daha zordur ama başarabilirseniz pizza yemenin keyfine varırsınız.

Pizza ile birlikte toskana acısı ve acılı zeytinyağı masaya servis ediliyor. Acılı zeytinyağını PiPa, bildiğimiz zeytinyağının içine biraz sarımsak ekleyerek ve toskana biberlerini bu zeytinyağı içerisinde bekleterek hazırlıyor. Acılı zeytinyağının servis edilmeden önce dinlendirilme süresi ise 15 günmüş.

Valtellina siparişini verdikten 5dk sonra masanıza geliyor. Çünkü pizzanın hamurunun açılması ve malzemelenmesi 2dk, yüksek ısıda fırınlanması ise 1dk sürüyor. Valtellina’nın tadı mükemmel, sadece ben rokayı bu tada yakıştıramadım. Bir diğer detay ise servis personelimin anlattığı ortası gevrek pizza ile Valtellina’nın uzaktan yakından bir ilgili yok. Valtellina’nın ortası vıcık vıcık ve yumuşacık.

Bu arada pizzadan önce hoş bir sunumla zeytinli ekmek, sarımsak, deniz tuzu ve zeytinyağı ikram ediliyor. Sarımsak, bütün olarak ortadan ikiye bölünmüş, üzerine zeytinyağı, fesleğen ve nane eklenerek düşük sıcaklıktaki fırında 1 saat fırınlanmış.

PiPa’nın İstanbul’daki 2 şubesi de aynı kişiye ait ama mönülerinde ve fiyatlarında farklılıklar var. Hillside’daki şube, Nişantaşı’ndakine oranla biraz daha hesaplı. Örneğin “Filetto alla griglia” (200gr ızgara edilmiş bonfile lokumları) Hillside PiPa’da 48.-TL iken Nişantaşı şubesinde bu fiyat 60.-TL’ye çıkıyor. Hillside PiPa’nın fiyat politikasının nedeni, spor kompleksi içinde olması ve spordan çıkan kişilere de hizmet vermesiymiş. Bir de Nişantaşı’nın yüksek kira dezavantajı, Hillside’da yokmuş.

ÖZSÜT - PALLADIUM - 0002p - KopyaAYIN AŞURESİ

Palladium AVM’de bulunan Özsüt’ün aşuresinin tadına bakalım… Fiyatı 6,50.-TL

Aşurenin tadı oldukça başarılı, malzemesi eksiksiz. Tek sorun ise ilgisiz ötesi personeli.

 

 

 

 

Kalamış Wyndham - 003 - KopyaWYNDHAM OTELİ / KALAMIŞ MARİNA

Yolunuz düşerse, kahvenin yanında mutlaka pastanesinden fotoğraftaki küçük pastalardan isteyin. Özellikle orta şeritte gördüğünüz çikolatalı olanlar mükemmel.

 

 

 

 

HAPPY MOON'S - Fenerbahça - 002p - KopyaHAPPY MOON’S / FENERBAHÇE

Geçen sayılarda şikâyetçi olduğum Fenerbahçe “Happy Moon’s”da işler değişmiş görünüyor. Bu ziyaretimde personel bir nazik, servis bir güzel bir güzel, şaştım kaldım.

Hemen dilimi ısırıp “nazar değmesin” diyor ve siparişime geçiyorum…

Sosis Special: Sosis, Amerikan Salatası, Patates, Turşu ve Garnitür ile servis ediliyor ve fiyatı 19.-TL.

Dana sosisin et kalitesi, pişme derecesi vs. hepsi mükemmel…

Tekrar tekrar maşallah…

SARAY MUHALLEBİCİSİ / PALLADIUM AVM

Döner sipariş ediyorum. Daha “döner” kelimesini duyunca servis personelim hemen atlıyor: 1,5 porsiyon olsun mu?

Kendi anlattığına göre döner porsiyonlarındaki döner miktarı 100 grammış ve müşteriler bu miktarı az bulabiliyorlarmış. Bu nasıl mantık! Madem bu müşteri şikâyetini biliyorsunuz, dönerin gramajını da fiyatını da artırın… Ne kadar çirkin bir davranış… Hem müşterinin bu şikâyetini bilmek ve önemsemeden “1 porsiyon yerine 1,5 porsiyon yiyin efendim!” gibi bir “çözüm!” üretmek. Hadi onu da geçtim, bari açık açık yüzümüze söylemeyin bunu.

Verdiğim sipariş 1 porsiyon pilav üstü döner, 1 su. Bu arada servis personelim 1,5 porsiyon döneri bana pazarlamaya o kadar odaklanmış ki siparişimde verdiğim suyu bile getirmeyi unutuyor.

Pilav üstü döner 18.-TL, su 1,25.-TL. Döner miktarı 100 gramdan 150 grama çıkınca yani 1,5 porsiyon olunca fiyatı 25.-TL.

Son bir detay da, siz daha sormadan masaya ekmek sepeti geliyor. Ekmekler paketli değil, açıkta yani… Ekmek ücretsiz sanmayın sakın, fiyatı 1.-TL. Yemezseniz masayı toplarken kaldırılıyor ve hesabınıza 1.-TL yazılmıyor ama o ekmek çöpe mi gidiyor, yoksa başka masaya mı? Çöpe gidiyorsa günah değil mi? Yok çöpe gitmiyor da benim masamda açıkta duran ekmek başka masaya gidiyorsa bu ne kadar sağlıklı, ya masanın üstüne ekmeklere doğru hapşurduysam, ekmekleri ellediysem?

Ne diyeyim…

Ağzınızın ve kalbinizin hep tatlı olması dileğim ile… Sevgimle kalın…

%d blogcu bunu beğendi: