Auto SHOW Dergisi, 21 Nisan 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

fotograf 3 - KopyaŞangay 1’inci Antrenmanlar!

Tarih 18 Nisan Cuma ve yazımı teslim etmeme dakikalar kaldı…

Neyse ki 1’inci antrenmanların sonuçlarına yetişiyorum… Şangay’da hava epeyi soğuk ve sisli…

Cuma antrenmanlarının ilk turunda Ferrari pilotu Fernando Alonso, sezonun “bomba”larından Mercedes’ten Nico Rosberg’e 0.398 saniye fark atarak lider! Red Bull-Renault pilotu Daniel Ricciardo 3’üncü ve McLaren-Mercedes’den Jenson Button 4’üncü.

İkinci antrenmanlara yetişemeden yazımı teslim ediyorum… Yarış değerlendirmelerimiz haftaya artık…

Alonso ve Rosberg’le ilgili Pazar günü bir sürpriz beklediğimi hemen not düşeyim… Eğer beklediğim olursa haftaya buradan anlatacağım size konuyu; olmazsa hemen “inkâr” tabii… :)

“Prost Amca”dan Açıklama

1955 doğumlu Fransız yarış pilotu Alain Marie Pascal Prost; 1985, 1986, 1989 ve 1993’te dünya şampiyonu oldu ve 41 en hızlı tur zamanı ile toplamda 51 yarış kazandı. Böylece F1 tarihinin en başarılı pilotları listesinde üst sıralara oturdu.

Peki, iyi bir yarış pilotu olmak, iyi bir yönetici olmayı da beraberinde getirdi mi!

Renault’un marka temsilcisi olan Prost, geçenlerde bir basın toplantısında Renault markası odaklı bir konuşma yaparak Luca di Montezemolo’yu topa tuttu.

Açıklaması özetle şöyle: “Bernie Ecclestone ilk baştan beri kural değişikliklerini eleştiriyor ama Montezemolo’nun özellikle “yakıt verimliliği” konusundaki olumsuz yorumları beni şaşırttı. Son yıllarda F1’deki izleyici sayısındaki azalmayı çabuk çok çabuk unuttular. Takımlar sponsor bulamadıkları için zorluklar yaşıyorlar ve bunun nedeni kurallar değil. Eğer teknolojide değişimler olmasaydı Renault, Formula 1’de kalmak istemeyecekti.”

Konu üst paragraftaki üçlüden kimin haklı olduğu değil. Okuyucularımızın her biri kendi yarış izleme keyfine göre farklı yorumda bulunabilir.

Benim yorumum ise Prost’un “oturduğu koltuk” nedeni ile böyle bir açıklama yapmış olması… Formula 1’de maddi zorluklar ve izleyici sıkıntısı yaşandığı bir gerçek ama gelin görün ki “sinek vızıltılı” araçlarla ve her geçen gün gelen yeni “önlemlerle!” bu sorunlar çözülecek gibi durmuyor…

Prost’un açıklaması “Renault’un diğer segment araçlarda yaptığı teknolojik yatırımları destekleyecek yönde”…

Umalım da “hibrit” ya da “tüplü” F1 fikri akıllarından geçmemiş olsun!

Geçen Haftadan Göz Kırpma!

Arkadaşlarla yarışları beraber izlediğimiz beş kişilik bir grubumuz var… Yarış sonrası da nargile eşliğinde değerlendirme muhabbetleri…

“Muhabbet” derken daha bir yarış ertesi beşimizin de aynı fikirde olduğu olmamıştır tabii… :)

Geçen haftaki yazımın son cümlesine takılmışlar…

Fernando Alonso’nun diğer takımlara göz kırptığını yazmıştım…

İspanyol Alonso, “Şumi”nin gölgesinde fazlasıyla yaşadı zaten ve geçenlerde de “Üçüncü kez şampiyon olmadan F1’i bırakmam!” açıklamasını yaptı… Açıklamasındaki ayrıntı ise “2007 yılında kendisini yenen Raikkonen’i övmesi ve Ferrari takımıyla ilgili olan dedikoduları yalanlaması”…

Alonso markasını iyi yönetiyor… Yarış sonuçlarına göre, sezon içerisinde diğer takımlarla ilişkilerini düzenleyecek A, B, C, D,… alternatifli açıklamaları var…

Ama şunu not edin…

Bence, Alonso’nun “Ben gidiyorum arkadaşlar!” demesine sadece birkaç yarış kaldı…