Auto SHOW Dergisi, 28 Nisan 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

fotograf11 Mayıs İspanya GP’ye Kadar Kafamız Rahat!

20 Nisan günü gerçekleşen Çin GP’ye atlattık. 11 Mayıs İspanya GP’ye kadar pistlerde olacaklara ve geçen haftaki dedikodulara bir göz atalım…

McLaren Kâbusu Devam Ediyor!

Bahreyn’de iki McLaren pilotunun da yarış dışı kalmasından sonra takımda Çin GP için bir beklenti oluşmuştu. Eric Boullier Çin’de iki pilotu da puan alamayınca, hava koşulları nedeni ile böyle bir felaket yaşandığı açıklamasını yaptı.

McLaren’ler, hafta boyunca yere basma ve tutunma güçlükleri yaşamışlardı. Araçlar çok soğuk ve çok sıcak havalarda lastikleri optimum çalışma aralığına da getiremeyince bu sonuç alındı.

Yok efendim takımda herkes görevini yapmışmış da yine de puan alınamamış…

Bakalım Boullier, İspanya GP sonrası McLaren taraftarlarına ne anlatacak!

“Çaylak!” Savaşları

Dünya şampiyonu Sebastian Vettel; Çin GP sıralama turlarında, çaylak takım arkadaşı Daniel Ricciardo’nun yine gerisinde kaldı.

Buradan ne anlıyoruz?

Bu yıl pilotlar bambaşka araçlarla yarışıyorlar ve geçen yıllarda kazanılmış tecrübelerin pek de bir faydası olmuyor. Hatta daha az yarış tecrübesi olan pilotlar, eski araçlara daha az alışkın oldukları için yeni araçlara da daha iyi uyum sağlıyorlar… Raikkonen de Alonso’dan 55 saniye fark yemedi mi?

Vettel’in diğer pilotlara göre daha kibirli bir yapısı var ama Çin GP sıralamalarıyla birlikte bu sezon üçüncü kez takım arkadaşının gerisinde kalınca “Ricciardo araca çok iyi uyum sağladı” açıklamasını yaptı.

Dört kez dünya şampiyonu olan Vettel’in takım içindeki söz hakkını kaybetmeye başladığı ve ortalığı yumuşatmak için yaptığı dedikodular arasında…

Bir De Tuz Biber Eklenince!

Yukarıda bahsettiğim “Çaylak Savaşları” mevzuundan sonra sıralama turlarındaki gerginlik yarışa da yansıdı!

Çin GP’nin yarısına gelindiğinde, Vettel’den takım arkadaşı Ricciardo’ya yol vermesi istendi. Vettel telsizden takımın stratejisi ve Ricciardo’nun lastik durumunu sordu… Takımdan, Ricciardo’nun daha yeni lastiklere sahip olduğunu öğrenince de “Şansıma!” dedi.

Sonrasında Vettel, Ricciardo’ya gereken boşluğu bıraktı ve kendisini geçmesine izin verdi.

Bence Ricciardo, Vettel’in direnmesiyle kaybettiği zaman olmasaydı podyum konusunda daha şanslı olabilirdi!

Takım da aynı şeyi düşünmüş olacak ki yarış sonrasında Christian Horner ile Alman pilot Vettel arasında epeyi bir gerginlik yaşanmış…

Yürü Ya Hamilton

Çin GP sonrası, Allah’ın “Yürü ya kulum” dediği Lewis Hamilton “Kariyerimin en mutlu günlerini yaşıyorum” açıklamasını yaptı…

Hamilton, bu yarışla birlikte son üç yarışı üst üste kazanarak pilotlar klasmanında lider olan takım arkadaşı Nico Rosberg ile arasındaki farkı dört puana indirdi.

Lewis Hamilton Çin GP’de elde ettiği sıralama avantajını iyi bir “start”la birleştirince yarışın kontrolünü eline aldı ve ipi göğüsledi.

Yabancı basındaki dedikodulara göre Hamilton bu sezonki başarısını, araç ve takım arkadaşları kadar, menajerinin özel hayatını yarış hayatından tamamen ayırmasına bağlıyormuş…