Auto SHOW Dergisi, 5 Mayıs 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

fotograf 3Haftanın ayıbı!

Geçen hafta içerisinde Twitter hesabımdan bir “tweet”i “RT” yaptım… Hesabın kime ait olduğu önemsiz…

Konumuz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek!

Michael Schumacher, 29 Aralık’ta kayak yaparken bir kaza geçirmiş ve komaya girmişti. Geçen hafta içerisinde sosyal medyada Schumacher’in komadan çıktığı ve karısı Corina’yı tanıdığı haberi yayıldı.

Alman Bild gazetesinin Formula 1 muhabiri Nicola Pohl, @NicolaBILD Twitter hesabından, Schumacher’in menajeri Sabine Kehm’le konuştuğunu yazarak bu haberi yalanladı. Bu arada Kehm, Alman televizyon kanalı RTL’e bağlanarak bu haberi yalanlamayı ihmal etmedi.

Ne diyeyim:

“Bu tarz bir dedikodu çıkartarak prim yapma peşinde koşanlara Allah ‘insaniyet’ versin!”

İspanya’ya Fin gazı…

Siz bu yazıyı okurken, İspanya GP çoktan tamamlanmış olacak tabii… Gelin görün ki geçen hafta Williams’ın Finli pilotu Valtteri Bottas, İspanya GP’nin diğer takımların olduğu kadar Williams’ın da şampiyonluk kaderini belirlemede önemli rol oynayacağını açıklamıştı…

Ben Formula 1 yarışlarında yıllar içerisinde yaşanan süreci, bizim “Kurtlar Vadisi Pusu” dizimizin yıllar içindeki gelişimine benzetiyorum.

İlk başlarda “Kurtlar Vadisi” dizisi, eğitim seviyesi düşük, mafyacılık özentisi ergenlerin ağırlıklı olarak izlediği bir diziyken; şimdilerde kitlesinin eğitim seviyesini, konsepti ve senaryosundaki akıl oyunları ile artırmayı başardı.

Diyeceksiniz ki “Şu benzetmeyi yap da kurtulalım”…

Efendim, 10 yıl önce çok basit bir lastik ve “pit” stratejisiyle bile yarışı kazanan takım, “Strateji dehası” diye Formula 1 gündeminden düşmezdi. O zamanlarda Formula 1, izlenmesi daha keyifli bir spordu yani “Kurtlar Vadisi”nin ilk bölümleri gibi akıl yormanıza gerek kalmazdı. Zaman içerisinde motor güçleri azaltılınca, kurallar eklenince daha akıl oyunlarına dayalı bir spor haline geldi Formula 1.

Gelelim şu Bottas ve İspanya mevzuuna…

Williams sezonda iyi gitmesine rağmen, tam olarak performansını ortaya koyamadı. Takım araçları için çok önemli olan son güncellemelerin ve parçaların bir bölümünü Çin’de denemişti ama dananın kuyruk ayarlarının kopacağı yer İspanya’ydı…

Daha geniş Pirelli

Günümüze kadar üç yaşında Formula 1 araçlarıyla test yapan Pirelli, yeni yönetmelikle birlikte yarışta kullanılan araçlarla test yapma fırsatına kavuştu. Artık takımlar, sekiz test gününden birini Pirelli’ye ayırmak zorundalar. Hangi gün olacağıysa takımın seçimine bırakıldı…

Williams, Mercedes ve Caterham; Pirelli ile Bahreyn’de test işini hallettiler…

Pirelli’nin testlerde yoğunlaştığı iki konu var:

İlki lastik ısıtıcılarının yasaklanma ihtimalinde yapılacaklar. Diğeriyse gelecek yıl daha güçlenecek olan F1 araçlarının gücünü daha geniş bir alana yaymak ve enerjiyi kenarlara kaydırmak için lastik genişliğinin arttırılması…

F1’cinin parası izleyicinin çenesini yorarmış…

Lewis Sunday Times gazetesinin açıkladığı geleneksel 100 Zengin listesinde ilk sırayı İngiliz pilot Hamilton aldı. Kariyeri boyunca elde ettiği 68 milyon Pound ile birinci sırada olan Hamilton’ı listede, kariyeri boyunca kazandığı 63 milyon Pound ile eski takım arkadaşı Button takip etti.