Auto SHOW Dergisi, 12 Mayıs 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

fotograf“Mercedes – Ferrari” hikâyeleri!

Mercedes takımının patronluğundan emekli olarak ayrılan Ross Brawn’ın Ferrari’yle anlaşacağı dedikoduları ortalıkta dolaşırken, Brawn bu dedikoduları güçlendirircesine geçen pazartesi Ferrari’nin fabrikasını ziyaret etti. Fabrika gezisi sonrası BBC’ye konuşan Brawn, daha önce teknik direktörlüğünü yaptığı Ferrari’ye geçmesiyle ilgili dedikodular sorulunca da “Gezi amaçlı bir ziyaretti” açıklamasını yaptı.

Buraya kadar bir sorun yok ama Mercedes takımı icra direktörü Toto Wolff’un, şampiyonada Ferrari’yi zorlayacak en güçlü rakibin Ferrari olduğunu açıklaması kafaları karıştırdı.

Avusturyalı yönetici Wolff, “Autosport” dergisiyle yaptığı röportajda; Ferrari ile Renault’nun güçlü rakipler olduğuna ve Bahreyn’de aldığı kötü sonuçla ilk dört yarışta sadece bir kez (Çin GP’de 3’üncü olarak) podyum gören Fernando Alonso’nun kazanma hırsına değindi.

Alonso ise perşembe günü gazetecilere “Hafta sonuna yarışı kazanacağımızı düşünerek başlayamayız. Bunu yapmamız, ortaya herkes için yanlış bir hedef koymamıza neden olur. Takım olarak Bahreyn’de 9’uncu ve 10’uncu olduk. Podyuma sadece Çin GP’de çıkabildik. Barcelona’da pist detayları aracımızı sınamamız için farklı olanaklar sunacak. Toto Wolff’un dediği gibi Mercedes’i şampiyonluk yolunda zorlayacaksak çok çalışmak zorundayız” dedi.

“Macera!” 9 Mayıs’ta devam ediyor…

Rüşvet verme iddiasıyla Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde yargılanan Formula 1’in patronu 83 yaşındaki Bernie Ecclestone’yi, 36 yaşındaki Brezilyalı eşi Fabiana Flosi duruşmada yalnız bırakmadı.

Ecclestone duruşmada, daha önce verdiği “Şantaj nedeniyle ödeme yaptım” iddiasına dayalı ifadesini yineledi.

44 milyon dolarlık şantaj biraz ilginç tabii!

Sıradaki duruşmanın tarihi 9 Mayıs Cuma…

Ben yazımı duruşma sabahı teslim etmiş olacağımdan sonucunu haftaya değerlendireceğiz artık…

Hem döverim hem severim!

Daha önce de yazdığım üzere; Daniel Ricciardo’nun Çin GP’de takım arkadaşı Sebastian Vettel’den daha hızlı olması sebebiyle, Vettel’e takımından “Arkadaşına yol ver” talimatı gelmişti. Vettel önce emri sorgulamış, sonra yerine getirmiş ama Ricciardo’nun ve dolayısı ile takımın çok kıymetli saniyeler kaybetmesine neden olmuştu…

Takım tarafından uyarı aldığı, kavga dedikoduları günlerce ağızlarda ve kulaklarımızda dolaştıktan sonra iki takım arkadaşı “Sert ve adil!” yarışmak konusunda anlaştıklarını açıkladılar.

Hani günümüzde sevmediğimiz insanların yüzüne menfaat icabı gülme ve dost görünme “alışkanlığımız!” türedi ya… Bu da öyle bir şey işte:

“Sert ama adil!” yani “Hem döveceğiz hem seveceğiz!”

3’üncü sırayı korursak “Allah bereket versin…”

Pilotlar klasmanında 36 puanla 4’üncü sırada olan Nico Hulkenberg, takımı Force India’nın sezon sonunda da şu an bulunduğu 3’üncü sırayı koruyabilecek güçte ve beklentide olduğunu “Üçüncülük Force India için gerçekçi bir hedef” cümlesiyle özetledi.

India’nın pilotu “Barselona ilk iki sektördeki hızlı virajlarıyla ‘downforce’ için, son bölümünde de ‘çekiş’ için önemli bir sınama. Bu yarışta da başarılı olacağımıza ve istikrarımızı sürdüreceğimize inanıyorum” açıklamasını yaptı…