Auto SHOW Dergisi, 19 Mayıs 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

fotografFormula 1 izleyicisi “Mercedes”inmiş!

Mercedes takımı İspanya GP sonrasında diğer takımlarla arasındaki puan farkını, neredeyse kapatılamayacak bir hale getirdi.

Forumlardan ve sosyal medyadan takip edildiğinde, Mercedes’in sürekli kazanmasının ve rakipleriyle olan puan farkını açmasının, Formula 1 izleyicilerini ekranlardan uzaklaştırdığı gözleniyordu. Bu konuyla ilgili yarış analistleri de yorumları artırınca, Mercedes’in patronu Toto Wolf karşıt görüşte olduğunu aşağıdaki cümlelerle açıkladı:

“Mercedes’in üstünlüğünden tabii ki memnunuz. Daha önce benzer bir durumu, dokuz yarışı üst üste kazanan Red Bull takımı da yaşamıştı. Formula 1’in, tek bir takımın üstünlüğüyle sıkıcı hale geleceği doğru. Ama Rosberg ve Hamilton’un kendi aralarında özgürce yarışmalarının, izleyicinin ekrana bağlanmasına katkısı olduğunu düşünüyorum. Aksi halde yapılabilecek fazla bir şey yok.”

“Sonuçta herkes kazanmak için yarışıyor!”

“Formula 1”e “Megafonik” orkestra şefi!

“V10,9,8,7” derken bu sezon “V6”ya kadar düştük!

Değişen kurallar bir tarafa, her geçen sezon motorların “gariban”laşmasıyla seslerinin kısılması izleyicilerin canını sıkıyor… Formula 1 duayeni Bernie Ecclestone da bu ses konusundan oldukça dertliydi…

Ses “muzdarip”lerine, Mercedes’ten bu hafta gereken cevap geldi…

Yeni bir “megafonik” egzoz deneyen Mercedes takımı, ilk başta egzozun görüntüsüyle takipçilerini şaşırtırken, testlerde egzozlardan çıkan ses çoğu fanatiğin kulağında bir “umut” doğurdu…

FIA başkanı Jean Todt ise yaptığı açıklamada; bu ses konusunun abartıldığına, izleyicinin birkaç aya kalmaz mevzuyu unutacağına deyinmiş.

Ben katılmıyorum vallahi. Mercedes’in yeni egzoz sesi, motor sesi kalitesini artırmak yerine yüksekliğini artırmış gibi…

Bu egzoz da konuyu çözmezse, elektrikli araçlara motor sesi eklenmesi gibi bir çözüm üreteceğiz artık… Tabii o süratte sesi izleyiciye duyurmak için bir de “anfi” gerekecek!

Yaşlı “kurt” Button

Formula 1’de yarışan en yaşlı pilot olan 34 yaşındaki Jenson Button, kariyer denizinin dibine doğru hızla dalmaya devam ederken; Formula 1’i dipte bırakmamak istediğini açıkladı.

Başarısız olmak Button’ın moralini bozmuyor, aksine pilotu yeni bir kontrat için daha çok heyecanlandırıyormuş!

Ne de olsa “McLaren”le olan kontratı bu sezon bitiyor. “Emekli olmak istiyorum” diyecek hali yoktu ya…

Para tatlı tabii!

Ses “aşağı” ses “yukarı”…

Mercedes’in “megafonik” egzozunun tınılarını dinlenmesi için, FIA’nın bir grup ses uzmanını test alanına getirdiği, bir FIA yetkilisi tarafından doğrulandı.

Bu “megafonik” egzoz iyi, hoş, güzel de hemen heveslenmeyelim tabii…

Formula 1 takımlarının, yapılacak değişikliklerle ilgili kolay kolay ortak bir karara varamadıklarını göz önünde bulundurursak, Mercedes ses konusunda başarılı olsa bile önce bu egzozun üretimini yapacak ve parçanın diğer takımlar üzerinde bir “avantaj” sağlamadığını kanıtlayacak.

Ölme “egzozum” bahar gelecek!