Auto SHOW Dergisi, 26 Mayıs 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoPara mı? Yetenek mi?

25 yaşındaki İsviçreli güzel Simona de Silvestro, geçtiğimiz sezon IndyCar’da 13’üncü olmuştu. Şimdilerdeyse Formula 1’de 1976’dan beri yarışan ilk kadın pilot olmak için Sauber’de mücadele ediyor.

Silvestro’nun kadın rakibiyse, kendisini Williams takımına hazırlayan 31 yaşındaki Suzie Wolff…

Wolff, Silvestro kadar başarılı olmasa da Silvestro’yla kıyaslandığında kendi PR’ına çok daha fazla önem veriyor ve Formula 1’da başarılı pilotun değil, takımına iyi sponsor getiren yani marka değeri yüksek pilotun yarışabileceğini savunuyor.

İşin gerçeği eğer iki pilot da yetenek olarak birbirine yakınsa, takım her zaman tercihini marka değeri yüksek olan sporcudan yana kullanır ama gelin görün ki Wolff’un yetenek olarak Silvestro’yu yakalama ihtimali yok… En azından pistlerde!

Kesinlikle, galiba, belki, inşallah Ferrari!…

Formula 1’de pilotları saymazsak, arka planda aklımıza gelen ilk isimlerden birisi Red Bull’un tasarımcısı Adrian Newey’dir.

Ferrari geçenlerde, takıma önemli isimlerin katılacağını ve zirve planları yaptığını açıklamıştı. Şimdi çoğumuza “Ferrari için bir transfer listesi çıkart” desek, listemizin ortak isimlerinden birisi Newey olacaktır…

İspanya’da Ferrari’ye kaçabilme sinyallerini veren Newey, Monaco öncesi bu dedikodularla ilgili gelen sorulara “Yarış öncesi tamamen Red Bull odaklıyım” benzeri bir yanıt vermiş.

Benim Newey’den aldığım mesaj şu:

“Hem cebim, hem kariyerim için doğru olanı sezonun gidişatı gösterecek!”

Bu arada Red Bull’un “evinin direği” Christian Horner’ın karın ağrılarının çoktan başlamış olduğu da dedikodular arasında!

“Hababam Sınıfı”na yeni müdür!

Marco Mattiacci, Stefano Domenicali’nin istifasıyla birlikte Çin GP haftasında görevine başlamıştı.

Geçenlerde Alonso ve takım arkadaşı benzer açıklamalarla, Mattiacci’nin Ferrari takımında henüz köklü bir değişikliğe gitmediğini ve daha “çok fırın ekmek yemesi” gerektiğini dile getirdiler.

Luca Di Montezemolo’yu “Hababam Sınıfı”nın okuduğu lisenin sahibine benzettim… Bu durumda Mattiacci de “Mahmut Hoca” oluyor tabii…

Gelin görün ki, her fırsatta tecrübesizliğini vurgulayan Ferrari takım pilotlarıyla işi zor “Mahmut Mattiacci”nin…

Ne demişler?

“İyi olur Allah’tan, kötü olur Mattiacci’den!”

“Kaygan Balık” Grosjean

Lotus pilotu Romain Grosjean geçen sezon başarılı sonuçlar elde etmiş, diğer takımlardan teklifler almış ama takım sahibi Gerard Lopez’in “kesenin ağzını açması” sonucu takımda kalmıştı…

Geçenlerde Grosjean, sezonun ilk puanını alınca, takımlar yine Lotus’un kapısına dayanmış… Ne de olsa bu fiyata böyle bir pilot bulmak zor!

Lopez kendisine yöneltilen “Grosjean 2015’te Lotus’da kalır mı?” sorusuna, “Yüksek bütçeli bir takım değiliz ama elimizden geleni yapacağız” yanıtını vermiş.

Grosjean gelecek vadetse de başarılı bir takım arkadaşı olduğunda, Lotus’da gösterdiği performansı gösteremeyecektir…

“Körler memleketinde Grosjean’ler kral olur!”