Auto SHOW Dergisi, 23 Haziran 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 23.06.2014“Yılların” çaylağı Magnussen

Tecrübeli pilot Jenson Button, geçenlerde takımların bir tecrübeli ve bir çaylak yerine iki tecrübeli pilot tercih edeceğini söyledi. Burada vurgulamak istediği, mühendislerin araçları geliştirirken tecrübeli pilotların geribildirimlerinden daha çok faydalandığıydı…

Bu açıklamanın üstüne, sezonun yıldız çaylağı McLaren pilotu Kevin Magnussen, Button’ın bu görüşüne katılmadığını ve araç hakkında hissettiklerinin takım mühendisleri tarafından gayet olumlu tepkiler aldığını söyledi.

Mühendislerin açıklamalarına baktığımızda, çaylak pilotların araçlarla ilgili deneyimli pilotlardan çok daha ilginç detaylar yakalayabildiklerini düşündüklerini görüyoruz.

Danimarkalı pilot Magnussen, MP4-29’un “downforce” sorunlarına rağmen kariyerinin ilk yarışı olan Avustralya’da podyum görmüş ve herkesin saygısını kazanmıştı.

McLaren gibi sorunlu bir aracın gelişiminin tam olarak sağlanamamasını, Magnussen gibi çalışkan ve cesur bir çaylağa bağlamak acımasızlıktan başka bir şey değil!

“Vettel” out “Ricciardo” in!

Adrian Newey ve takım patronu Christian Horner, benzer açıklamalarla Daniel Ricciardo’nun Red Bull takımına iyi adapte olmasına ve araçla olan uyumuna dikkat çekerek pilotu övdüler…

Ricciardo, pilotlar sıralamasında Rosberg ve Hamilton’dan sonra üçüncü sırada… Hem de takım arkadaşı Sebastian Vettel’in 19 puan önünde!

Artık tecrübeli pilotlar yavaş yavaş kariyerlerinin sonuna yaklaşıyorlar ve Ricciardo gibi genç yeteneklere takımlar ilk başlarda araçları teslim ederken tereddütle yaklaşsalar da genç pilotlar günümüzde, eskiye oranla çok daha hızlı adapte oluyorlar Formula 1 koltuklarına…

“Massa ve Perez” duruşması!

Öncelikle FIA’nın kuralını yazayım:

“Arkadan gelen araç ön kanat ve lastiklerini öndeki aracın arka lastiklerinin hizasına getirdiğinde, öndeki araç o yöne doğru hareket edemez.”

Geçenlerde Force India pilotu Sergio Perez Kanada Grand Prix’inin son turunda bu kurala uymamış ve hem kendisinin hem de Felipe Massa’nın başını belaya sokmuştu!

Kaza sonrası FIA Perez’e, Avusturya GP için beş sıra grid cezası verdi…

Dedikodulara göre FIA, “Perez”le hastanede görüştüğünde, Meksikalı pilotun masum olduğuna dair delilleri olduğuna ikna olmuş.

20 Haziran Cuma günü 09.00’da FIA, Force India yetkilileriyle tekrar görüşecek ve takımın sunacağı kanıtlara göre cezasını yeniden değerlendirecek (daha doğrusu siz bu satırları okurken çoktan değerlendirmiş ve kararını açıklamış olacak).

Kurallara göre cezanın açıklanmasından sonra takımların yeniden inceleme talep etmeye hakları var çünkü kural der ki “Yeni bir kanıt ortaya konulursa taraflar arasında belirlenen tarihte yeni bir oturum yapılabilir.”

Force India’nın cezanın değişeceğini düşünmüyorum ama Perez’in yaptığı hatadan çok daha kötü sonuçlar doğabilirdi.

FIA’nın cezayı hafifletmesini yine kabullenebilirim ama umarım “bir şekilde!” ceza iptal edilmez!