Auto SHOW Dergisi, 30 Haziran 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 30.06.2014Red Bull kâbusu!

Avusturya GP’ye Mercedes ve Red Bull pilotları damgalarını vurdular.

Mercedes sezonun 6. dublesini elde ederken Red Bull takımı için yarış, üç günlük bir kâbusa dönüştü!

Red Bull pilotlarından Vettel, motor arızası nedeni ile puan alamazken Ricciardo sekizinci sıradan yarışı tamamlayabildi.

Daniel Ricciardo Avusturya’da, ilk virajda dışarı taşınca motor gücüne dayalı olan bu pistte podyumu görmesi olanaksız hale geldi ama son turda mucizevi bir atak yapıp Hulkenberg’i geçerek yarışı 8. olarak bitirmeyi başardı.

İlk üç düzlüğün ve “start-finish” düzlüğünün motor gücüne dayalı olduğu yarışta; ilk on sıranın sekizinin, Mercedes motorlu araçlar tarafından kapılması her ne kadar sürpriz olmasa da Red Bull’un bu sonucu almaması gerekirdi.

Yarış sonrası takım patronu Christian Horner yaptığı açıklamada, neden sezonun en kötü yarışını geçirdikleriyle ilgili sorunları en ufak ayrıntısına kadar bulmak için çalışacaklarını dile getirirken; Mercedes takım patronu Toto Wolff, rakipleri Red Bull’un bu sonucu almasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Toto Wolff’un bakış açısı kesinlikle doğru. Bir takımı marka yapan ilk unsur başarısı ikinci unsursa rakipleri… Güçlü bir rakip olmadan kazanmak, ne takımı ne de Formula 1 izleyicilerini tatmin etmiyor çünkü!

Rosberg, Hamilton’u yenmeyi hak etti!

Mercedes takım patronu Toto Wolff, Avusturya GP sonrası yaptığı açıklamada ”Hamilton yarışı sıralamalardaki hatalarıyla kaybetti. Rosberg takım arkadaşı Hamilton’ı yenmeyi hak etti” dedi!

Mercedes takımının ve özellikle Wolff’un, Nico Rosberg’i desteklediğini yedi cihan biliyor artık ama bu tarz açıklamalar yapılmayacağına dair takım içerisinde daha önce bir karar alınmıştı. Wolff ve Hamilton’un birbirlerine verdikleri negatif elektrikle bu sezon nasıl biter, düşünmek bile istemiyor insan…

Magazin basınından takip ettiğime göre Lewis Hamilton’un eski kız arkadaşıyla ilgili gönül problemlerinin takıma yansıması, Mercedes’te herkesi geriyormuş… Bu gerginliğin “sözcüsü” de, Hamilton’a  “düşmanı” takım patronuna kalıyor tabii ki!

Avusturya sıralamalarında hata yapan Lewis Hamilton ancak 9. cebe sahip olabildi. Bu sıralamaya rağmen yarışı, takım arkadaşı Rosberg’in iki saniye gerisinde 2. bitirmesi hatalarını telafi etmesi gibi görünse de kimse “pit”te Hamilton’a tanınan “öncelik”ten bahsetmedi!

Rosberg yarışa 3. sıradan başladı. Hamilton, takım arkadaşını yakalayınca lastiklerini ve frenlerini fazlasıyla zorladı.

“Pit” stratejisiyle Hamilton’a, Valtteri Bottas’ı geçmesi sağlanmasaydı Hamilton gibi geçişlerde sorun yaşayan bir pilot bu dereceyi elde edemezdi tabii…

Bu arada şunu da eklemeden geçmeyeyim ki Mercedes takımı pit-stop konusunu gerçekten “kara kara” düşünmeli! Bu yarışta başarı kazanmış olsalar da önümüzdeki yarışlarda, “pit”te geçen değerli saniyelere daha fazla ihtiyaç duyacakları durumlar ortaya çıkacaktır!