Auto SHOW Dergisi, 14 Temmuz 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

photo 2Haftalar sonra Mattiacci!

Formula 1 yarışlarını ilk seyretmeye başladığım yılları hatırlıyorum… Hani “Her çocuk Fenerli doğar” diye bir söz vardır ya (Not: Bu arada diğer büyük takımlar alınmasın… Bu söz diğer takımlar için de eminim kullanılıyordur)… Ben de “Ferrari”li doğmuştum sanki…

Yıllar sonra takımın gidişatı artık “kalbimi” rahatsız etmeye başlayınca, çoğu Ferrari fanatiği gibi ben de desteklediğim takımı değiştirdim ama bir gözüm hep Ferrari’de kaldı…

Neden anlattım bunu?

Geçtiğimiz günlerde, Nisan ayında Ferrari takımının başına getirilen Marco Mattiacci; “2015 yılında takım yapılanma sürecini tamamlayacak, 2015 sezonu süper olacak… Şöyle olacak, böyle olacak…” açıklamalarında bulundu…

Sezonun ortasında bu açıklamaları yapmasının birkaç nedeni var!

İlki, “Fernando Alonso’nun Britanya GP’yi altıncı sırada bitirmesi konulu” korku filmi!

İkincisi, Ferrari takımının elektronik bölüm şefi olan Luca Marmorini’nin takımdan ayrıldığı iddiaları! Not: Her ne kadar takım bunu kabullenmese de, sezon sonunda Marmorini’nin gideceğini “Dilsiz sultanlar” bile konuşuyor, dolayısı ile “Sağır sultanlar” bile duyuyor!

Sezonun başında ne kadar çok yazmıştım Mattiacci’yi ve sıkılmıştım her hafta aynı şeylerden bahsetmekten…

Tabii ki 2015’te başarıyı yakalamak için çalışmalara ve planlamalara başlanıldığı günlerdeyiz… Ama her yıl aynı hikâyeyi dinlemekten de bıktık!

“Bu sene olmadı ama seneye ‘umarım, muhtemelen, garanti, inşallah, kesin…’ şampiyonuz” hikâyeleri!

Ben de size bir hikâyeden bahsedeyim:

Hikâyenin adı “Ross Brawn!”

Hikâyenin sonu nasıl mı bitiyor?

“Ross Brawn, Ferrari’nin başına geliyor!”

Telsizlerden sızanlar…

Silverstone’daki heyecan verici yarıştan daha çok, telsiz konuşmaları gündeme oturdu… Hepimizin tahmin edeceği üzere en “ilginç!” olanlarsa Sebastian Vettel ve Fernando Alonso’nunkilerdi tabii… İşte telsizlerden birkaç diyalog:

Sebastian Vettel: “Hayır, bunu yapamaz. Ona çarpmalıydım!”

Sebastian Vettel / Red Bull Pit Duvarı: “Bir tane daha…” / “Anlaşıldı”

Sebastian Vettel: “Bana yeterince boşluk bırakmadı, neredeyse pist dışına atıyordu beni.”

Fernando Alonso: “Son virajda pist limitini aşarak DRS kullandı. 5. ve 9. virajlarda da pist limitleri dışında DRS kullanmıştı. Daha ne yapmalıyım?”

Romain Grosjean: “Araba gerçekten ama gerçekten berbat!”

Force India Pit Duvarı / Nico Hulkenberg: “Harikaydın Nico… P4!” / “Gerçekten mi? Yüce İsa!”

Lewis Hamilton: “İngiltere… Ne kadar güzel bir his, daha mutlu olamazdım. Dün için özür dilerim çocuklar ama bugün her zamanki gibi olağanüstüydük!”

Sebastian Vettel’in mühendisi Rocky / Sebastian Vettel: “P2! Bravo Evlat…” / “Harika işti, başımız dik… Size söylüyorum: Böyle bir yağmuru dünyada ancak İngiltere’de görebilirsiniz… Çok gerekli ve şahane değil, ancak gerçekten eşsiz.”

Daniel Ricciardo (FP1’de bir sorunu tanımlarken): “Komik şeyler oluyor.”