Auto SHOW Dergisi, 21 Temmuz 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

photoCaterham “Parayı” buldu…

Caterham takımını satın alan ve kimliğini açıklamayan İsviçre ve Orta Doğulu şirketler birliği, takımdan 40 kişiyi işten çıkararak köklü bir değişikliğe gitti!

Takım müdürü Graham Watson, pist operasyonlarının başı olan Gerry Hughes ve teknik direktör yardımcısı Jody Eggington işten çıkarıldı.

Eski Ferrari lojistik bölüm şefi Miodrag Kotur takım müdürlüğü görevine, Gianlunca Pisanello ise pist mühendisliği bölümünün başına getirildi. Simon Shinkins, takımın yeni CEO’su oldu. John Iley takımın 2014-15 araçlarının projelerinden sorumlu teknik direktörlük görevine getirildi.

Caterham genel müdürü Manfredi Ravetto tarafından desteklenen, eski Formula 1 pilotu Christijan Albers ise takım patronluğu görevine getirildikten sonra danışman Colin Kolles’le çalışmalarına son hız devam ediyor…

Geleyim dedikoduya!

Yönetimin sıradaki “kurbanı”nın; takımdaki değişiklikle ilgili olumlu açıklamalar yapmasına rağmen, Kamui Kobayashi olduğu konuşuluyor!

Kobayashi takımın kaybedecek bir şeyi olmadığını, para sıkıntısının sorunları tetiklediğini fakat sıcak paranın gelmesiyle başarıyı yakalayacaklarını söyledi.

Peki, Kobayashi giderse koltuk kime verilir?

Formula Renault 3.5 serisinde, geçen sezon DAMS takımındaki koltuğu Kevin Magnussen’den devralan Carlos Sainz Jr, şampiyonanın bitmesine altı yarış kala 39 puan farkla lider!

Geçenlerde Red Bull motor sporları danışmanı Helmut Marko, Sainz Jr’ın bir Grand Prix haftasında görev almasının düşünülmediğini ve Formula Renault 3.5’i kazanırsa, sezon sonrasında kendisine Abu Dabi’de bir test gerçekleştirme fırsatı vereceklerini belirtti…

Sainz Jr her ne kadar Red Bull’un desteklediği ilk Formula 3.5 şampiyonu olmayı istediğini ve Marko’nun sözünü verdiği fırsatı bekleyeceğini söylese de Formula 1 takımlarının herhangi birinden gelecek teklifle, koltuğa dört elle sarılacağını dile getiriyor!

Caterham’ın, Kobayashi’nin koltuğunu çok yakında Sainz Jr’e verirse sürpriz olmaz…

47G’lik kaburga!

Fin pilot Kimi Raikkonen, Britanya GP’de geçirdiği kazada 47G’lik bir şiddete maruz kalmış ve akabinde ağrıları dinene kadar testlere katılmamıştı.

Almanya GP öncesinde, tamamen iyileştiği açıklamasını yapan Raikkonen, sezonun kendisine keyif vermediğini ve başarıya aç olduğunu dile getirdi!

Kaçış alanlarından piste girerken biraz yavaş olsun yeter!

Şampiyona kaskı…

Nico Rosberg, Almanya Grand Prix’inde, Almanya Milli Takımı’nın Dünya Kupası’nı kazanmasını kutlamak için yarış kaskını Dünya Kupası tasarımıyla süsleyeceğini açıklamıştı. Ancak FIFA telif hakları nedeniyle pilota bir uyarı göndererek, kaskın üzerindeki kupayı kaldırttı.

Rosberg’in menajeri Georg Nolte ise Alman Futbol Milli Takımı’nın son dört “Dünya Kupası”nı anlatan “4 yıldız” simgesiyle pilotun kaskının süslendiğini ve kutlamayı bu şekilde yapacaklarını dile getirdi.

FIFA’nın bu kadar katı olmasına da gerek yok sanki!