Auto SHOW Dergisi, 28 Temmuz 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

222Massa vs. Magnussen

Felipe Massa, Almanya GP’de ilk turda geçirdiği kaza için Kevin Magnussen’i suçlayan açıklamalar yaptı… Aynen aktarıyorum:

“Ben önde gidiyordum, Magnussen arkadaydı! Bu viraja üç araç yan yana giremez; ben üzerime düşeni yaparak takım arkadaşımla yan yana gelmemek için yavaşladım ama arkamdaki Magnussen, fren yapması gerekirken yapmadı. GP2’den gelen bir sürücünün, böyle bir hata yapması normal! Sağlık sorunu yaşamamış olsam da, başka bir araç yüzünden yarış dışı kalmam moralimi bozdu…”

Sonuç mu?

Massa’dan bir takla ve hoop çakıl havuzu…

Yarış komiserleri yaptıkları incelemelerde kazanın standart bir yarış teması olduğuna karar verdiler!

Bu kazanın birkaç boyutu var…

Ya her iki pilot da suçlu ya da her iki pilot da suçsuz… Gelin görün ki kaza “farklı!” ve daha “önemli!” bir takımın başına gelseydi, yarış komiserleri sert cezalar verebilirlerdi!

Massa’nın viraja girişi çok sertti!

Bazılarınız diyecektir ki “Massa’nın çizgisi, tam olarak yarış çizgisiydi… Hata Magnussen’in!” Bu açıdan baktığınızda doğru; Massa, Magnussen’e göre daha tecrübeli bir pilot ama madem Magnussen’in GP2’den geldiğine ve “çaylak!” olduğuna değinip suçlama yapıyorsun o zaman o viraja girerken pistte acemi pilotların da olabileceğini düşüneceksin!

Şimdi bazılarınız da diyecektir ki “Kalustcuğum; sen Formula 1 araçlarını, Beşiktaş dolmuşlarıyla karıştırdın! Massa o süratte ve o ortamda arkasını nasıl görsün de arkadaki pilotun tecrübesine göre davransın?” Siz de haklısınız ama Formula 1 pilotlarının düşünce tarzı ve hızı bizlerden çok daha farklı… Massa’nın, arkasındaki pilotun kaçış alanının yeterli olmadığını o anda hesaplayabilmesi gerekirdi!..

Haftanın yıldız mağduru…

Almanya GP’nin hem mağduru, hem de yıldızı; pilotlar klasmanında üçüncü sırada olan ve Almanya GP’yi Fernando Alonso’nun 0.082 sn. gerisinde bitiren Daniel Ricciardo oldu.

Ricciardo yarışa 5’inci sıradan başladı ancak Massa ve Magnussen arasındaki faciadan kaçmak için pist dışına çıkmak zorunda kaldı. 15’inci sıraya kadar düşen Ricciardo, yarış boyunca Alonso ile kıran kırana bir mücadeleye girerek Almanya GP’yi 6’ncı sıradan tamamladı.

Üçüncülük “kanat”ı!

Almanya GP’ye 20’inci sırada başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, yarışı 17 sıra yükselişle 3’üncü sırada tamamladı.

Hamilton’un Button ile temasında, ön kanadında oluşan hasarla ilgili takımdan “aracın burnu ile ilgili tüm verilere sahiptik ve yapısal bir hasar görmediğimiz için kanadı değiştirmeme kararı aldık” açıklaması geldi.

Gelin görün ki bu ön kanat hasarından dolayı beklenmedik şekilde düşen aracın “downforce”una; süper yumuşak lastik faktörü ve Valtteri Bottas’ın savunma stratejisi de eklenince Hamilton 3’üncü sıraya razı olmak zorunda kaldı.

Biz neye şükrettik?

Toto Wolff’un “Hamilton, Button’a çarpıp kanadına hasar vermeseydi daha iyi bir derece elde ederdi” açıklaması gelmediğine…