Auto SHOW Dergisi, 25 Ağustos 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 25.08.2014Kendi yarışta, aklı tatilde!

Sezonunun ikinci yarısına girdik. Ben yazımı teslim ettiğimde Belçika GP henüz başlamamıştı ama siz bu satırları okurken yarış çoktan bitmiş olacak!

Formula 1 araçlarının motor değişiklikleri nedeniyle son hızları artmış olsa da “downforce”ları yani yere tutunma oranları düştü. Belçika GP’de bunun ayrı bir önemi ortaya çıkıyor çünkü Spa, Formula 1 sezonunun en ünlü virajlarından biri olan Eau Rouge’a sahip.

Eau Rouge araçlardaki bu değişiklikler öncesinde tam hız geçilmesiyle ünlü bir virajdı ama bu değişikliklerle Eau Rouge’a girmeden önce yeterince hızlanmak ve tam hızla bu virajı geçmek pek mümkün görünmüyor.

Pilotların, araçlarını Eau Rouge için gereğinden fazla zorlayacaklarını düşünüyorum.

Bu zorlamaya bir de başka bir aracın mücadelesi eklenirse, kazalar ve yarış dışı kalmalar ortaya çıkacak!

Takımlar bunu bildikleri için pilotlarını, sürüş stilleri konusunda kesin bir tercih yapmaya zorluyorlar; ya “downforce”u artırıcı bir ayar seçecekler ve aracın son hızını düşürecekler ya da tam tersi olan ayar seçilecek.

Belçika GP ilk kez bu kadar keyif verici bir yarış olacak!

“Kendi yarışta, aklı tatilde”ye geleyim!

Kimi Raikkonen, Spa için çok olağandışı bir şey beklemediğini söylemişti ama yarış haftasında yaptığı açıklamada; bu pistin daha önceki yıllarda olduğu gibi, takımının tekrar şampiyonluk mücadelesine dönmesinde bir dönüm noktası olacağını vurguladı.

Spa’nın, Kimi Raikkonen’in favori pisti olduğunu biliyoruz… Formula 1 fanatikleri; Kimi’nin Eau Rouge çıkışında, Michael Schumacher’i geçişiyle efsane haline gelmesini hatırlayacaklardır…

Raikkonen’in, Spa’da bir destan yazacağı kesin!

Ya eskisi gibi efsanevi bir başarı ve podyumla ya da geçmişin verdiği duygularla efsanevi bir hata yaparak!

Yine “para pul” muhabbeti!

Eski FIA başkanı Max Mosley, 16 yıl süren FIA başkanlığı döneminde bütçe konusuyla ilgili başarılı olamasa da çok deneyim kazanmış bir isim…

Mosley geçenlerde “Biz hep yönetmelikleri düzenleyerek Formula 1’in bütçesini düşürmeye odaklandık. Motor güçlerini düşürdük, üreticilerin motor geliştirmelerini kısıtladık ama akıl almaz alternatifler üretip aynı bütçeyi, motor yerine araçların soğutma sistemlerine ve aerodinamik yapılarına ayırdılar ve ne yapıp ettiler, yine de Formula 1 araçlarının güçlerini arttırmayı başardılar. Artık tek çarenin, takımların bütçeleri için bir üst sınır getirmek olduğunu biliyoruz” dedi…

Evet, bu çözüm kesinlikle işe yarayacak…

Olamayan bir parayı harcayabilecek bir güce, hiçbir yaratıcı zekâ sahip değil…

Şundan da eminim ki, bu çözüm en çok 1 sezon devam ettirilecek!

Zaten Formula 1’deki kısıtlamalarla spordan uzaklaşan fanatikler, bu temel kısıtlamayla iyice yarışlardan soğuyacaklar!