Auto SHOW Dergisi, 1 Eylül 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 01.09.2014“Pit”li Raikkonen mucizesi!

Kimi Raikkonen, sezonun en iyi yarışını geçirdi ve Belçika GP’de dördüncü oldu!

Şimdi, Raikkonen’in yarış sonrası yaptığı açıklamayı önce özetleyeyim, sonra yorumlayayım…

Raikkonen yarış sonrası bu sezon Ferrari’nin ilk kez bu kadar iyi performans gösterdiğinden bahsederken, düzlüklerde Williams’ın motor gücünden yani beygir gücü farkından dolayı olağanüstü bir hıza sahip olduğundan, Ferrari’lerin ve Williams’ların düzlüklerde kıyaslanmasının bu sezon için çok zor olduğundan bahsetmiş ve eklemiş:

“Araç sorunsuz olduğu için, bu sezon ilk kez yarışa odaklanabildim ve bu araçla alınabilecek en iyi dereceyi elde ettim!”

Yorumun birkaç boyutu var!

İşin teknik boyutuna bakarsak; Ferrari’nin Mercedes’e göre ana sorunu beygir gücünün düşük olmasından çok araçların enerji dönüşüm sistemlerinin yetersiz olması. Mercedes’i yakalamaları da o kadar kolay değil çünkü Ferrari her ne kadar spor arabada dünya devlerinden olsa da Mercedes’in ar-ge departmanı, her yeni durumda Formula 1 takımına destek verebiliyor çünkü Mercedes, Ferrari gibi değil ve her segmentte otomobil ürettiği için, her durumda ve her sorunu anında çözebiliyor!

İşin takım boyutuna bakarsak; ne hikmetse bu yarışta Ferrari’nin takım rüzgârı tersten esmeye başladı ve sezon başından beri “pit”te canına okudukları Raikkonen’e bu yarışa “pit stratejisi” ile büyük bir avantaj sağladılar. Sadece bu avantaj tabii ki yarışı kazanmaya yeterli değildi ama Formula 1’de bu ve benzeri küçük dokunuşlar pilotların psikolojilerini çok fazla etkiliyor!

Yukarıdaki iki boyutun toplamını da, Raikkonen’in ağzından çıkanlarla Kalust’un aklından geçenleri harmanlayıp yorumlarsam; “Raikkonen bunların hepsini zaten biliyordu ve söylemek istiyordu ama bu rüzgârı yakalamışken susmayı tercih etti!” diyebilirim…

Önümüzdeki yarışta, rüzgârın “Lodos mu Poyraz mı” olduğu ortaya çıkacaktır!

Alonso boş konuşuyor!

Belçika GP sonrası; Alonso ile farkını 35’e çıkarırken, birinci ve ikinci sıradaki Mercedes pilotlarına biraz daha yaklaşan Ricciardo ile ilgili Alonso’ya fikri soruldu!

Alonso açıklamasında “Ricciardo bu sezon gerçekten mükemmel bir iş çıkarıyor, matematiksel olarak hala şampiyon olma şansı olsa da sıralamalarda bu kadar fark atan Mercedes pilotlarına karşı şampiyonluk şansı olduğunu düşünmüyorum” dedi…

Fernando Alonso’nun Ferrari’den kopacağını artık sağır sultan bile duydu! Ek olarak Formula 1 pilotlarının “duayeni” olduğunu herkes kabul etti!

Bu sezon şampiyonun Nico Rosberg olacağını da tahmin edemeyenimiz yoktur herhalde ama Alonso’nun boş konuşma kotası da fazlasıyla doldu!

Sadece ben değil, yabancı yazılı basın da geçen hafta aynı şeyi düşünmüş olacak ki Alonso’yla ilgili pek hoş şeyler yazmamışlar!

%d blogcu bunu beğendi: