Estetik Dergisi, Haziran 2014 köşem – LÖSEV

fotograf 03SOSYOTİK DOKUNUŞLAR

40 Yıllık Yolu, 10 Yılda Giden Vakıf: LÖSEV

Lösemi Nedir?

Lösemi bir kan hastalığıdır. Kanımızın esas yapım yeri olan kemik iliğindeki ana (kök) hücrelerin bozulması sonucu kötü huylu blastların çoğalması ile ortaya çıkar. Kalıtsal ve bulaşıcı değildir.

Önemli Ara Not: Lösemili çocuklarımızın yanına yaklaşırken ağzımızı kapatmamızın nedeni, kendimizi lösemili yavrularımızdan korumak değil, bağışıklık sistemi zayıf olan minikleri bizden kapma ihtimali oldukları mikroplardan korumaktır.

Lösemi her yaşta görülebilir ancak en çok 1-5 yaş arası çocuklarda rastlanır. Her yıl binlerce yavrumuz bu hastalığa yakalanmakta ve ne yazık ki bu rakam her geçen gün artmaktadır.

Nedenleri Nelerdir?

Löseminin bugüne kadar tespit edilmiş tek bir sebebi yoktur. Genetik yatkınlıklar ile çevre faktörleri birlikte suçlanmaktadır. Özellikle kanser yapan etkenler tetiği çekerek kromozomal değişikliklere yani lösemi hastalığına neden olmaktadırlar.

Belirtileri Nelerdir?

Solukluk, halsizlik, iştahsızlık, burun kanamaları, deride morluklar ve kanamalar, dalak ve lenf bezlerinde büyüme, bacaklarda ağrı, karında şişme, göz tutulumu en sık görülen yakınmalardır.

Tedavisi Var Mıdır?

Kemoterapiler (ilaçla tedavi) sonucunda % 92’lere varan oranda iyileşme sağlanabilir. Tedavi yaklaşık 3 yıl kadar sürmektedir. Toplam maliyetleri 150bin ila 250bin TL arasındadır. Kısacası lösemi tedavi edilebilen, tedavisi çok uzun süren multidisipliner yaklaşımlar gerektiren ve çok pahalı bir hastalıktır. LÖSANTE Lösemili Çocuklar Hastanesi, bu konuda engin deneyim ve tecrübeli bir sağlık ordusuna sahiptir.

Lösemi hastalığının esas tedavisi ilaçlarladır ve başarı oranı % 90’lara yaklaşmaktadır. Tedaviye dirençli veya tekrarlayan % 10 kadar vakada ise kemik iliği nakli uygulanır. HLA (Human Leucocyte Antigen) denilen doku gruplarına uygun donör bulunduğu takdirde, vericinin kök hücreleri anestezi altında toplanarak, önceden hazırlanmış lösemi hastasına damardan verilir. Bu işlemin, verici yani donör için herhangi bir zararı yoktur.

Donörlerin HLA’ları Nasıl Tespit Edilir?

Kan grubumuz gibi, 6 ana işarete sahip olan doku gruplarımızın tespiti için vericilerin ağzından pamuklu çubukla alınan sürüntüden tespit yapılır. Bu bilgiler Kemik İliği Bankası’nda saklanır. Kemik iliği nakline ihtiyaç duyan hasta olduğunda, bilgisayardaki daha önceden oluşturulmuş bilgi bankasında tarama yapılarak uygun verici bulunur. Bütün dünyada bunu sivil toplum kuruluşları organize eder. Önemli olan donörlerin uzun yıllar iyi takip edilmesi ve gerektiğinde ikna edilmeleridir. Dünyadaki istatistiklere göre, ihtiyaç olduğunda ulaşılamayan veya verici olmaktan vazgeçenlerin oranı %30 civarındadır.

Ve Maalesef!

Lösev’in yaptığı bir araştırmada, lösemili çocuklarımızın ailelerinin % 87’sinin asgari ücret veya altında, % 15’inin ise hiçbir geliri olmadığı saptanmıştır. Bu zor koşullardaki ailelere destek vermek için kurulan Lösev’in geçenlerde rastladığım bir açıklamasını, bir kelimesini bile değiştirmeden aynen yazıyorum…

DEĞERLİ HALKIMIZA ÖNEMLE DUYURULUR!

Lösemili Ailelerimiz, gönüllülerimiz ve kamuoyundan gelen çok sayıda şikâyette; Türkiye genelinde organize olmuş dolandırıcıların sokaklarda vatandaşlarımızı durdurarak veya kapı kapı dolaşarak LÖSEV ve LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR ADINA GAZETE SATTIKLARI, BAĞIŞ TOPLADIKLARI ve BU YARDIMLARI KENDİ ÇIKARLARI İÇİN HARCADIKLARI iletilmiştir.

LÖSEV ASLA SOKAKTA PARA TOPLAMAZ, PARA İLE GAZETE SATMAZ, EVİNİZE GELEREK BAĞIŞ İSTEMEZ

Bu Yazıdaki Ana Tema…

Bugün hangi doktora ya da lösemi hastası aileye giderseniz, internet üzerinden hangi arama motorunda “lösemi” kelimesini aratırsanız size benzer şeyler anlatacaklardır.

Toplum olarak bilinçlenemediğimiz sürece, hayatı daha yaşanılır kılmak ve zorlukların üstesinden gelmek oldukça zordur.

Ben de defalarca benzeri destekler verdiğim halde, hala lösemi için Kemik İliği Bankası’na doku grubu tespitimi yaptırmamıştım. Allah kimsenin başına vermesin ama bu hastalık da diğerleri gibi hayatın bir gerçeği ve başımıza gelmediği sürece maalesef önemsemiyoruz.

Bu yazımla birlikte ben de üzerime düşeni yapacağım…

Sağlıklı bir hayat dileğim ile…

Sevgimle kalın…