Auto SHOW Dergisi, 13 Ekim 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 13 Ekim 2014Güvenlik tartışmaları!

Japonya GP’nin son turlarında Jules Bianchi’nin geçirdiği kaza sonrası Formula 1 araçlarının güvenlikleriyle, güvenlik aracının piste giriş kuralıyla, vinçlerin dizaynıyla ve pist içinde konumlandırılmasıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor…

Kaza sonrası Bianchi’nin ailesi, Mie genel tıp merkezinde tedavisine devam edilen pilotun diffüz aksonal yaralanma geçirdiğini açıkladı…

Konunun uzmanı doktorlardan aldığım bilgilere göre durum ciddi çünkü bu tarz yaralanmalarda yoğun bakım süreci çok uzun ve hasta, kanama riski nedeniyle kolay kolay ameliyata alınamıyor.

Kaza sonrasında herkes birilerini suçladı ama en mantıklı açıklama eski dünya şampiyonu Jacques Villeneuve’ünkiydi.

Güvenlik aracı kuraları!

Villeneuve güvenlik aracının piste girişiyle ilgili kural hatası olduğunu ve bahsi geçen kazada güvenlik aracının Bianchi’nin kazasından sonra değil, Adrian Sutil’in kazasından sonra piste girmiş olması gerektiğini söyledi.

Eski şampiyon yarıştığı günlerde de aynı konuyu savunduğunu, kaza olduğu anda bununla ilgili bazı seyircilerin savunduğu gibi yarışın mahvedileceği korkusunun yaşanmadan güvenlik aracının anında piste girmesi gerektiğini belirtti.

Özetle açıklama, sarı bayrak uygulaması yetersize geliyor…

Sorun bayrakta mı, çekicide mi?

Kazanın bir başka boyutu, çarpışma testlerinde mükemmel güvenlik sağlayan Formula 1 araçlarının vinçlere çarpmasının güvenlik sorunu doğurması…

Formula 1 aracı traktörün altına girdiği zaman güvenliği sekiz kat azalıyor!

Kazanın olduğu anın videolarını birkaç seyrettim ve kaza yerine en yakın kulede yeşil bayrak sallandığını gördüm… Belki birkaç saniye için sarı bayrak kararı gecikmiş ya da sarı bayrak kararını uygulayacak personele bağlı bir gecikme yaşanmış olabilir ama bu kadar yüksek hızlarda zaman, günlük hayatta olduğundan çok daha hayati değerde!

Kapalı kokpit olur mu?

Bianchi’nin kazası sonrası Williams’ın performans şefi Rob Smedley, Formula 1 araçlarında artık kapalı kokpit sistemine geçilmesi gerektiğini belirtti!

Uygulamayı Bianchi’nin kazası yönünden değerlendirirsek, traktörün altına Formula 1 aracının giremeyeceği bir önlem alınması çok daha basit bir uygulama olacaktır. Vincin alt bölümüne yapılacak bir tasarımla, Formula 1 aracının vince çarpması durumunda, başka bir Formula 1 aracına çarpmış etkisini daha doğrusu tepkisini almasını sağlamak çok daha kolay…

Kapalı kokpiti eğer 2009’da Massa’nın kaskına çarpan cisim ya da 2012’de Alonso’nun kazası boyutunda değerlendirirsek o zaman bu uygulama düşünülebilir ama kapalı kokpitin çoğu takım ve pilot tarafından istemediği de biliniyor!

Ne yani? Formula 1 araçlarında kapalı kokpite geçilirse motosiklet yarışlarında da mı aynı sisteme geçilecek!

%d blogcu bunu beğendi: