Auto SHOW Dergisi, 3 Kasım 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderÖncelik Lewis Hamilton’ın

Mercedes takımı her fırsatta, haftalar öncesinde Lewis Hamilton’a şampiyonadaki motivasyonunun bozulmaması için verdiği sözü yineliyor…

Geçen haftanın dedikodusu da Bernie Ecclestone’un ve Dr. Zetsche’nin, Mercedes motor sporları patronu Toto Wolff’e, Fernando Alonso ile 2016 sezonunda anlaşılması için baskı yaptığı yönündeydi.

Wolff ertesi gün, haftalardır Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’la ilgili yaptığı açıklamayı daha kesin bir dille tekrar ederek her iki pilotla da 2015 sezonunda devam edeceklerini ve 2016 sezonu için önceliğin Rosberg ve Hamilton’da olduğunu söyledi.

Toto Wolff, Abu Dabi’ye kadar herhangi bir anlaşma ve pilotları şampiyonluk yarışında psikolojik olarak yoracak bir konuşma yapılmayacağını, ancak iki pilotla da 2016 için şartlarda anlaşılamazsa diğer alternatif pilotlarla görüşüleceğini sözlerine ekledi.

Demem odur ki, Hamilton değil de Rosberg o koltuğu 2016’da Fernando Alonso’ya kaptırır!

Pilot var, araç yok!

Yabancı basında Alonso’yla ilgili dedikodulara değinmeden geçemeyeceğim…

İspanyol pilotun, Ferrari takımıyla sözleşmesinin feshi konusunda anlaştığı kesinleşmek üzereyken (kimse kesinleştiğini açıklayamadı bir türlü!); “Marca” gazetesi, Ferrari’nin Alonso’nun kontratının feshi için pilota 50 milyon $ ödemek zorunda olduğunu yazdı!

Aynı gün Audi’nin Le Mans’dan ayrılıp Alonso’ya bel bağlayan bir takım kuracağı söylentileri çıkmıştı ki, sanki kafalar iyice karışsın diye “Burn” enerji içeceği Twitter’da Alonso’ya Lotus formasını “photoshop” programı ile giydirerek, İspanyol pilot formamızla harika görünüyor… Öyle değil mi?” paylaşımını yaptı!

Bence Fernando, 2015 sezonunu McLaren’de geçirmeyi kafasına koydu…

Diyeceksiniz ki “basında çıkan bu haberler ne peki”?

O da Alonso’nun menajerinin, 2015’te “koltuksuz” kalma riski doğan pilotun fiyatını arttırma çabaları!

Takımlar ölüyor!

Marussia ve Caterham, Formula 1’e çoktan “veda etmiş” olsalar da, başka takımlar da batmasın diye çözümler aranıyor… Çünkü maddi sıkıntı en güçlü takımların bile başında!

Amerika GP’ye sadece 9 takımın katılacağının açıklanmasıyla, Max Mosley’in Times’la yaptığı röportajda söylediği “Tavuklar eve horoz olarak döndü!” sözü aklıma geldi!

Grid 20 aracın altına düşünce Formula 1’de yine ”üçüncü araç” konuşulmaya başlandı ve Ferrari, Red Bull, McLaren takımlarına “üçüncü araç” teklifi götürüldü… Ferrari ve Red Bull, Bernie Ecclestone’u “üçüncü araç” konusunda onaylasalar da McLaren kesin cevabını vermedi… McLaren takımı teklifi reddedecek olursa, sıradaki teklif götürülecek takım Mercedes…

Takımların “üçüncü aracı” da yarışa dâhil etmesi çözüm mü peki?

Tabii ki değil… Böyle giderse Formula 1, sadece 5 takımın yarıştığı bir seri olacak!