Auto SHOW Dergisi, 27 Ekim 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

AutoShow - 27 Ekim 20142016’da “Lewis Alonso”!

Lewis Hamilton’un ve Nico Rosberg’in Mercedes takımındaki 2015 kontratlarıyla ilgili, son iki haftada konuşulanlara ve yazdıklarıma ek olarak bu hafta bomba bir iddia ortaya atıldı!

Almanların dedikoduları ortaya çıkarmasıyla meşhur Bild gazetesi, Fernando Alonso’nun 2015 sezonunda Ferrari’den ayrılacağını ve Sebastian Vettel’in Ferrari’ye geçeceğini söyledi… Resmi açıklama var mı?

Yazımı kaleme aldığım anda henüz yoktu…

Zaten Bild’in haberine göre bahsi geçen açıklama, Amerika GP öncesinde Ferrari’nin patronu tarafından yapılacak!

Peki, Alonso Ferrari’den ayrılırsa, şimdilik boş koltuk kalmamış Mercedes’e geçme durumu da yoksa nereye gidecek?

Ortada üç dedikodu var…

İlki, Fernando’nun 2016 sezonu için Mercedes takımıyla çoktan bir kontrat imzaladığı ve bu sezon evde oturup çimlerle uğraşacağı yönünde! Olur mu olur…

Çünkü Alonso’nun Ferrari’den para, pul mevzuundan değil şampiyon olma açlığından dolayı ayrılacak… 2015’te de bir sezonluğuna başka takımda yarışmayacağına göre 2016’yı bekleyip Mercedes’le şampiyonluk kovalayabilir…

İkinci dedikodu, Alonso’nun bu hafta Honda’yla, 2015 sezonu için “yaptığı” açıklamayı açıklayacağı yönünde ki bence bu en zayıf ihtimal… Şampiyonluk yolunda kendisini destekleyemediği için Ferrari’den ayrılacak olan pilot, neden şampiyonluk ihtimalini daha da zayıflatacak bir takıma geçsin?

Üçüncü dedikoduysa Lewis Hamilton’un DTM finaline ziyaretçi olarak katıldığı gün, bir basın mensubunun sorusuna “ben sevgilime bile söz vermedim ki Mercedes’e vereyim!” gibi bir cevabı sonrası oluşmuş… Dedikoduysa şu:

Mercedes’in Hamilton’u 2016-2017 için okeylediği ama pilotun, şampiyon olduğu gün 2018 sezonunu da kontratına dâhil ederek Mercedes’ten 3 yıllık sağlam bir ücret alma niyetinde olduğu!

Fernando Alonso’nun yakın çevresi, pilotun kendisinin bile ne yapacağıyla ilgili her saat karar değiştirdiğini söylemişler!

Dolayısı ile biz köşe yazarlarının bu konuda yazdıkları da sadece söylentileri, kendi yorumlarımızı katarak aktarmaktan ibaret!

Lotus, zaten sonunculuğa oynuyordu!

Geçen sezon gayet severek takip ettiğimiz Lotus takımı bu sezon işin suyunu çıkardı!

Hatırlarsanız takım, Haziran ayında “bu sezondan daha çok 2015’e odaklandık” demişti!

Takım Amerika GP’de, bu sezon kullandıkları “yamuk” burun yerine, araca daha farklı bir aerodinamiğe sahip burun takacak ve yarış boyunca bu burunla ilgili veri toplayacak…

Bu burun konusunu yazma nedenimse, takımdan hangi pilotun aracına bu parçanın takılacağının açıklanmamış olması…

Lotus’un teknik şefi Nick Chester’a sesleniyorum (muhtemelen okumuyordur köşemi ama olsun)…

Aman abicim, Pastor Maldonado’nun aracına takmayın sakın… Heba olmasın şimdi güzelim burnunuz…