Auto SHOW Dergisi, 1 Aralık 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderSezon bitimi muhabbetler…

Lewis Hamilton; 2014 sezonunun Formula 1 Şampiyonu oldu ve bu şampiyonluğun, 2008 yılında kazandığı Formula 1 kariyerinin ilk şampiyonluğunu gölgede bıraktığını söyledi.

2008 sezonunda Felipe Massa’yla olan şampiyonluk mücadelesini, Intergalos’un son turunda zafere çeviren Hamilton’ı düşünüyorum da, o çaylak zamanlarından bu zamana gerektiği kadar ilerlemedi…

Hamilton’ın centilmenlik bölümü ve Nico Rosberg’in Abu Dabi’de yaşadığı sorunla ilgili yaptığı açıklamalar tozpembe… Yarışı kazandı tabii, artık Monaco’da “Rosberg’le biz arkadaş değiliz” konulu yaptığı açıklamayı unuttuk biz de!

Rosberg, Massa’dan sonra; Abu Dabi’nin ikinci yıldızı oldu… 25. turda aracındaki ERS arızasından sonra, ERS’yi kullanmadan yarışı 14. sırada tamamladı Rosberg… Sezon boyunca 12 yarışta sıralamalarda Hamilton’a üstünlük sağlayan Rosberg’in şanssızlığı ve acemiliği derken, Hamilton zirveyi kaptı.

Temennim, Lewis Hamilton’ın seneye daha medeni bir sporcu olmayı öğrenmesi!

Toto Wolff, şükretmiştir!

Hamilton’ın şampiyonluğundan sonra Rosberg’in yaşadığı ERS arızasını değerlendiren Mercedes takım patronu Toto Wolff, Rosberg’in aracıyla ilgili ellerinden geleni yaptıklarından, yaşanan durumun kabul edilemez olduğundan ama yine de buruk da olsa Rosberg’in yarışı tamamlayabilmesinden duyduğu şükür duygusunu dile getirdi.

Onu geçtik de ERS arızası Rosberg’in değil de Hamilton’ın aracında meydana gelseydi? Bir de Hamilton yarışı tamamlayamasaydı?

O zaman yıl boyunca dinlediğimiz komplo teorileri, olurdu size komplo destanı!

Alkolsüz Formula 1…

Alkol sponsorluklarının kısıtlanması ya da tamamen kaldırılmasıyla ilgili düzenlemeler yolda…

EUROCARE yani “Avrupa Alkol Politikaları Birliği”, FIA Başkanı Jean Todt’a yolladığı mektupta Formula 1’deki alkol sponsorluklarının AB direktiflerine uymadığını dile getirdi…

Uzun süredir gündemde olan konunun alevlenmesinin nedeniyse 9 Kasım 2014 Brezilya GP’de, Avrupa’daki Formula 1 yayını yapan kanalların reklam işini abartmış olmaları…

Diyeceksiniz ki “sen karşı mısın”?

Önce, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman’ın da konuyla ilgili yaptığı açıklamadan şu cümleyi aktarayım:

“Spor müsabakaları gibi, gençlerin zihinsel ve bedensel gelişimlerine destek veren etkinliklerle, insanların hayatlarında bunun tam tersi etkiyi yaratan alkolün tanıtımının yapılması bir tezat oluşturmaktadır…”

EUROCARE Genel Sekreteri Mariann Skar da yazdığı mektupta, Sn. Muhammet İhsan Karaman’ın vurguladığı konuya değinmiş…

İçkiyi de sigarayı da içmek insanların kendi tercihi…

Bir de şu açıdan düşünün; siz çocuğunuzun içki ya da sigara içmesini ister miydiniz?

Herkesin vereceği cevap, alkol sponsorluğuyla ilgili duruşudur işte!