Auto SHOW Dergisi, 15 Aralık 2014 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRender“Audi” kafa karıştırıyor!..

Geçen ay Volkswagen Grubu’na katılan, Ferrari takımının eski patronu Stefano Domenicalli; İngiliz “BBC”ye yaptığı açıklamada Audi takımının, şu anda F1 takımları arasında en güçlüsü olan Mercedes’e meydan okumak için fizibilite çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn, Domenicalli’nin gruba katıldığı günlerde, Alman “Bild am Sonntag”a yaptığı açıklamada; motor sporlarında grup olarak istikrarlı bir yükseliş kaydettiklerini, Audi’nin DTM’de, VW’in Dünya Ralli Şampiyonası’nda, Porsche ve Audi markalarının da Le Mans’ta başarılarıyla haklı bir gurur yaşadıklarını anlatmıştı.

Audi motor sporları başkanı Wolfgang Ullrich de yine Winterkorn ve Domenicalli’yle aynı tarihlerde; Audi’nin F1’e girişi ile ilgili sızdırılan bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini açıklamış ve ortada kesin bir şey olmadığını söylemişti…

Yabancı basındaki Formula 1 dedikoducularına bakarsanız, Audi’nin 2017’de F1’e gireceği kesin ama daha da ilginç bir haber var ki, Ocak 2015’te Toyota ve BMW’dan da Formula 1’le ilgili takım ortaklığı açıklaması gelebileceği…

Beklemekten başka çare yok…

Ben bile Audi’nin F1’e hazırlandığına kesin gözüyle bakarken, 1 gün içerisinde yabancı basından gelen birkaç bültenle kararımı değiştirebiliyorum!

Gene Haas: “Ferrari’ye saygı duyulmalı”

Gene Haas, takımının Formula 1’e girişini 2016’ya ertelediklerini açıklarken bunun nedenini daha rekabetçi bir araç üretebilmek için zamana ihtiyaçlarının olması olarak açıkladı.

Haas yaptığı açıklamanın devamında; Formula 1’in dışarıdan görülmeyen birçok zorluğu olduğunu ama en önemlisinin bütçenin yüksekliği olduğunu söyledi.

Araçlarında Ferrari motoru kullanacak olan Haas, bu yıl Ferrari’nin patronu Marco Mattiacci’yle tanıştığını, Ferrari’nin üstünde çok büyük bir baskı olduğunu ama markanın ne yaptığını gerçekten bildiğini de sözlerine ekledi.

Alonso’dan “kendisine” 9 puan…

Fernando Alonso’ya geçenlerde bir röportajda, pilot olarak kendisine kaç puan verdiği soruldu.

“10 üzerinden 9” cevabı veren Alonso’nun açıklamasının özeti şöyle:

“Bu sezon şampiyon olamasam ve Ferrari’den ayrılmış olsam da, Formula 1 kariyerim için en başarılı yılın Ferrari’de geçirdiğim bu yılın olduğunu düşünüyorum. Öncelikle her F1 pilotu, Ferrari’de yarışma şansını yakalayabilmeli çünkü mükemmel bir deneyim. Bu sezon diğer Ferrari’nin koltuğunda bir dünya şampiyonu olan Kimi Raikkonen vardı ve ben takım arkadaşımı çoğunlukla geçtim… Kendime 10 üzerinden 8 değil de 9 vermemin nedeni bu… Derseniz ki ‘neden 10 üzerinden 10 değil de 9’? 1 puanımı da şampiyon olamamamdan kırdım!”

Alonso’nun kendisine verdiği 9 puan yüksek görünse de, Formula 1’de önümüzdeki sezon yarışacak en başarılı pilot.