Auto SHOW Dergisi, 5 Ocak 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_7740Mercedes’ten “davul” sesi!

Mercedes takımı, 2014 sezonundaki 19 yarışın 16’sını kazandı… Takım patronu Wolff yaptığı açıklamada; karamsar kişilik yapısına sahip bir insan olduğunu, sezon içinde Singapur’da rahatlayacaklarını düşündüğünü ama Nico Rosberg’in arızasından dolayı takımca gerildiklerini anlattı.

Wolff konuşmasının devamında; sezonun dönüm noktasının Suzuka’daki güncellemeler olduğunu, yine de sezon sonuna kadar Red Bull takımı yüzünden paranoya yaşadıklarını söyledi…

Birkaç gün sonra Red Bull’un patronu Christian Horner’sa, Mercedes’in 2014 performansıyla ilgili “Mercedes’in güç ünitesi inanılmazdı ve Renault motorunun Mercedes’i yakalayamayacağımızı hep hissettim. Durumu Renault’a bildirdiğimde ise iş işten geçmişti” açıklamasını yaptı.

Horner lafı “Renault hâlâ Mercedes’in çok gerisinde, bakalım 2015’de ne olacağız”a getiriyor.

Bianchi rehabilitasyon sürecine giriyor

Japonya GP’de geçirdiği kaza sonrası, Japonya’da yoğun bakıma alınan Fransız pilot Jules Bianchi, 7 hafta Japonya’da tedavi gördükten sonra kendi kendine nefes almaya başlamasıyla geçen ay Fransa’ya getirildi.

Bianchi’nin ailesi tarafından yapılan açıklamada, pilotun nörolojik durumunun aynı şekilde devam ettiği ama memleketine getirilmesiyle, sevenleriyle birlikte bir rehabilitasyon sürecine başlandığı belirtildi…

“Michael”dan haber var…

Michael Schumacher’in Fransız Alpleri’nde geçirdiği kayak kazasının üzerinden 1 yıl geçti! Alman pilot, 1 yılın 6 ayını komada geçirdikten sonra komadan çıkmış ve sevenlerine umut vermişti…

Geçenlerde eski Formula 1 pilotu Phillippe Streiff, “Le Parisien”e verdiği demeçte; Schumacher’in Cenevre’deki evinde sağlığıyla ilgili ilerleme kaydettiğini, pilotun gözleriyle iletişim kurabildiğini, karısını ve çocuklarını tanıyabildiğini, ileride koltuk değnekleriyle de olsa yürüyebilme umudunun olduğunu çünkü omurgasında bir hasar olmadığını söyledi…

Ertesi gün Schumacher’in menajeri Sabine Kehm; Streiff’in, “Şumi”nin yakın arkadaşı olmadığını ve Streiff’in bu bilgileri nereden aldığını bilmediğini söyledi!

Yani iki tanınmış, yetişkin insandan biri; dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir adamın sağlık durumuyla ilgili yanlış bilgi mi veriyor?

Mercedes “sonsuza kadar” şampiyon!

McLaren takımı yarış direktörü Eric Boullier, motor dondurma kuralının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada; amaçlarının motor geliştirerek Formula 1’e ek bir maliyet getirmek olmadığını ama bunun bir motor spor olduğunu ve Mercedes’in gücünün de motorlarındaki üstünlükten kaynaklandığını, diğer takımlar motorlarını geliştiremezlerse kural kalkana kadar Mercedes’in her sezon şampiyon olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Boullier haklı da “para” ve “düdük” meselesi sonuçta…