Auto SHOW Dergisi, 19 Ocak 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderFIA “burun” tasarım sınavı!

2014 sezonuna kadar takımların farklı burun tasarımlarına “elleşmeyen” FIA, 2015 sezonundan itibaren tasarıma sınırlama getirdi.

Karar, Formula 1’in tasarım bölümüyle pek ilgili olmayanlar açısından önemli görülmese de ön burun aracın rüzgârla temas eden ilk noktası olduğu için, motor performansından tutun da lastik aşınmalarına kadar aracın yarıştaki kaderini değiştiriyor.

Nasıl mı?

Ön kanat ve burun tasarımı en önemli etki olarak aracın yere basma kuvvetini değiştiriyor. Tasarım ekibi Formula 1 aracının önden kayma miktarı ve lastik aşınma hızı arasında dengeli bir risk alarak bu tasarımı yapıyor.

Geçen sezona kadar her takım kendi burun tasarımıyla bile istediği aerodinamik değeri zor zar tuttururken, bu sezon “dayatılan” Mercedes ve Ferrari “ön tasarımı”na araçları nasıl adapte edecekleri merak konusu! Özellikle ilk birkaç yarışta ilginç ve keyifli görüntülere şahit olacağız…

Bence bu “burun” işinden en büyük golü de, 2104’ü rüzgârla dans ederek geçiren Red Bull takımı yiyecek…

“Monaco”ya Arap rakip!

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani (ismi yazarken köşe bitti zaten), ülkesinin Lusail şehrinde oluşturulacak bir cadde pistiyle, 2016 Formula 1 takvimine dahil olmak istiyor…

Lusail takvime girerse; Katar, Formula 1’e ev sahipliği yapan üçüncü Orta Doğu ülkesi olacak.

Formula 1’in “paragöz amca”sı Bernie Ecclestone’a Katar’la ilgili fikri sorulduğunda, Ecclestone’un verdiği yanıt “Lusail, Bahreyn’in Formula 1’deki durumunu etkiler!” olmuş.

Katar’ın takvime girmek için elinde iki silahı var:

İlki, FIA başkan yardımcılığı görevini yürüten ve aynı zamanda Katar motorsporları başkanı olan Nasser Khalifa Al Attiyah…

İkincisiyse tabii ki para!

Orta Doğu’da Formula 1 şerefine ilk nail olan Bahreyn’in Formula 1 patronu, Bernie Amca’ya Katar’ın Formula 1’e girişini desteklemediğini, açık açık dile getirmese de ima etmiş.

Ecclestone iki “kapı”yı da açık tutuyor. 2016’da kararı Ecclestone değil para verecektir ve muhtemelen Lusail “Arap Monaco” olarak takvime girecektir.

“Yağmursuz” Pirelli!

Pirelli mi “kanayan yara”, yağmur lastiklerinin performansları mı, yoksa yetersiz testler mi?

Pirelli, “lastik tedarikçisi” damgasını yedikten sonra ne zaman basın açıklaması yapsa, Formula 1 takımlarına özellikle yağmur lastiklerini test etmeleriyle ilgili yaptığı çağrılardan bahsediyor.

Hem yağmur testiyle ilgili çözüm odaklı adımlar atılmıyor, hem de Jules Bianchi’nin başına gelen kazalar gibi acı deneyimler yaşandığında konu en baştan masaya yatırılıyor!

Geçen sezon traktörle pist ıslatılarak “mükemmel!” testler yapılmıştı ama tabii ki bu yeterli olmadı!

Pirelli bugünlerde yine test için bağırıp duruyor ama ne takımlar ne de FIA’dan ciddi bir ses yok!

%d blogcu bunu beğendi: