Auto SHOW Dergisi, 26 Ocak 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderWilliams’ın “burnu” farklı!

FIA’nın, Formula 1 araçlarının burun tasarımlarıyla ilgili yeni kuralları ve Williams’ın 2015 sezonunda kullanacağı FW37’de bu değişikliklerden dolayı ortaya çıkan aerodinamik sonuçlarla ilgili; takımın şef teknik görevlisi Pat Symonds tek cümlelik bir açıklama yaptı:

“FIA’nın değişiklikleri takımda baş ağrısı yarattı.”

Williams’ın 2015’te kullanacağı FW37’nin tasarımı ilk başta, 2014’te kullandığı FW36’yla neredeyse aynı gibi görünse de; aracın burnunda yapılan değişiklik, takımın beklediğinden çok daha fazla aerodinamik etki yaratmış.

Williams, bu yıl kullanacağı FW37 için oldukça iddialı açıklamalar yaptı. Bakalım 2014’te Williams’lar çoğu zaman uzaktan seyrettikleri Mercedes’leri, bu sezonda geçebilecekler mi?

Bernie Amca “kâbus”u devam ediyor!

Paragöz Bernie Ecclestone, iki yıldır Monza Pisti’ni “kaşıyıp” duruyor!

Pistin yarış organizatörü Sias ve Francesco Ferri, Monza’yla ilgili Bernie Amca’nın tutumu karşısında “Monza, Formula 1 olmadan da ayakta kalabilir. 2017’de Ecclestone olmasa da pist için başka planlarımız var” açıklamasını yaptılar…

Ecclestone’un Monza için 20 milyon Euro istediği dedikoduları neredeyse kesinleşti.

Monza elbet Formula 1’siz ayakta kalacaktır ama kimse Monza’sız bir Formula 1’in Ferrari’nin markasına vereceği zarardan bahsetmiyor!

Bianchi’den çıkarılan bir ders daha!

2014’te Japonya’da havanın kararmasına yağmur faktörü de eklenince, yarışçılar oldukça zor anlar yaşamışlardı ve sezonun en üzücü kazasını Jules Bianchi geçirmişti!

Avrupa’daki Formula 1 izleyicilerinin saat farkından dolayı yarışları daha rahat izleyebilmeleri ve ekran başındaki izleyicileri kaybetmemek adına yapılan saat ayarlarından, 2015 sezonu için vaz geçildi…

Saat ayarlamalarıyla ilgili gelen talepleri değerlendiren FOM yetkilileri; önümüzdeki sezon için Çin, Malezya, Avusturalya, Rusya ve Japonya’da yarış saatlerini 2014’e göre 1 saat öne aldı…

1000 beygiri geçtik, 1200’ü konuşuyoruz!

Niki Lauda’ya Formula 1 araçlarının güçlerinin artırılmasıyla ilgili fikri soruldu.

Lauda’ya göre 750 beygirlik araçlar, Formula 1 izleyicisini spordan soğuttu. 1000 beygirlik araçlardan sonra 1200 beygirliklere geçilmesini savunan Lauda, aerodinamik yapılarla desteklenen ve kontrolü daha zorlaşan araçların hem pilotları daha fazla zorlayacağını hem de izleyicileri eski heyecanlı günlere döndüreceğini açıkladı.

Lauda açıklamasında “Günümüz Formula 1 araçlarını GP2 ve F3 pilotları da kullanabilir, ben de, siz de… Artık pilotlar araçlardan korkmuyorlar. Güçlü araçlara dönülmeli. Bunun için yakıt sistemlerinde yapılacak ayarlamalar yeterli olacaktır” dedi.

Araçları kullanmanın basitliğini biraz abartmış olsa da 1200 beygir oldukça heyecan verici olacaktır.