Auto SHOW Dergisi, 2 Şubat 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_9766“Kopya” Monza; Meksika GP!

Meksika GP’nin Formula 1 yarış takvimine dahil olması her ne kadar Meksika için prestij kaynağı olsa da asıl amaç paraya kazanmak.

Meksikalı bir pilotun pist üzerinde olması hem reklam gelirini artıracak hem de pilota ve piste değer katacaktır. Bununla ilgili ilk açıklama da Sergio Perez’in babası Antonio Amca’dan geldi: “Oğlum, ulusal bir kahraman olabilir!”

Bu arada, Monza’daki sorun Meksika’da da var. Eski pistlerin, FIA’nın güvenlik standartlarını yakalaması için mimarlara büyük görev düşüyor. Meksika GP’deki en büyük “dert”se FIA’nın güvenlik kurallarının yakınından bile geçemeyen finiş düzlüğü sonundaki beton duvar!

Pistin satışına 10 ay kalmışken, sorunlar yatırımcıları korkutuyor. Mimar Hermann Tilke’nin tasarımı olan Meksika GP bir taraftan tarihi dokuyu korumaya, bir taraftan FIA’nın güvenlik standartlarını yakalamaya çalışıyor.

Hadi tüm bu zorluklar aşıldı diyelim; bir de sponsor bulma sıkıntısı var Meksika GP’nin. Yatırımcılar siyasi desteğe bel bağlamış olsalar da Formula 1’in yüksek maliyetleriyle, zengin sponsorlar bulmadan paragöz Bernie Amca’yı memnun edebilmeleri zor.

1000’lik Ricciardo

2017 sezonunda yakıt akış hızı artırılarak ve birkaç küçük değişiklik yapılarak 1000 beygire çıkartılmış V6 motorların kullanılmasıyla ilgili bu hafta bir toplantı daha gerçekleştirilecek. Takımlar çoktan çalışmalara başladı bile…

Daniel Ricciardo’ya motor gücünün artırılmasıyla ilgili fikri sorulduğunda şu açıklamayı yaptı:

“Benim zamanımdan önce Formula 1 daha hızlı bir spordu; düzlükler günümüze göre 50 km/saat’e yakın artı bir hızla geçiliyor, virajlar daha hızlı dönülüyordu. Formula 1’de yarışan her pilotun daha hızlı ve kontrolü daha kolay olan araçlarla yarışmak isteyeceğine eminim.”

Daha hızlı bölümüne katılıyorum da, kontrolü daha kolay araç nedir?

Oldu olacak otomatik pilot da eklensin araçlara!

Bu arada değişikliklerde, her Formula 1 fanatiğinin kabusu olan DRS mevzuuna da bir çözüm getirseler fena mı olur?

India’dan eski köye yeni adet!

Force India takımı, ilk kış testine yeni araçları yetişmeyeceği için 2014’teki araçlarıyla katılacağını açıklamıştı. Birkaç gün önce takımdan yeni bir açıklama daha geldi ve India’nın Jerez testine katılmama kararı alarak Barselona testine odaklandığı söylendi.

Takımın kararıyla ilgili söylenecek hiçbir şey yok.

Sorun, India’nın teknik şefi Andrew Green’in yaptığı, Jerez’in gerçek bir test pisti olmadığı ve takımlara teknik veri elde etmeyle ilgili pek de bir şey katmadığı yönündeki açıklama!

Eminim ki çoğu Formula 1 takımı Jerez testiyle ilgili aynı görüştedir ama madem programda böyle bir test var, bu gibi açıklamalarla izleyicilerin kafasını karıştırmaya ve Formula 1’i baltalamaya hiç gerek yok!

%d blogcu bunu beğendi: