Auto SHOW Dergisi, 16 Şubat 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderFerrari “Oyunları” Başladı!

Jerez testleriyle Barcelona arasında geçen sürede takımların kafasında bin bir tilki dolaşıyor… En büyük tilkinin adı da Ferrari!

Ferrari’nin test pilotu Marc Gene, İspanyol Marca gazetesine konuştu!

Gene’nin “diğer takımların kafalarını karıştırma” temalı açıklamalarının başlığı “2015 sezonunun favorisi Mercedes!”

Jerez testlerinden sonra, Ferrari’nin 2014 sezonuna göre 60 beygir daha güç kazandığından bahsediliyor. Mercedes’teki performans iyileştirmelerini hesaba katarsak, geçen sezon rakiplerine neredeyse 1 dakika fark atan Mercedes’in, bu sezon Ferrari’ye bu farkı atması biraz zor görünüyor.

Mercedes ve Ferrari arasındaki çekişmeyle ilgili, Jerez testlerini hesaba katarak bir şey söylemek mümkün değil. Gelin görün ki sezonda da her şey Jerez gibi olursa, Mercedes dayanıklılık sorununu çözemezse, Ferrari şampiyon olur.

Dayanıklılık demişken, Jerez testlerinin araçları sıcaklık açısından ne kadar zorladığı düşünülürse, dayanıksız Mercedes’in Ferrari karşısında bu duruma düşmüş olması normal.

“Ak Ferrari Kara Mercedes” Barcelona’da belli olmaya başlayacaktır.

Ricciardo’nun söylediği gibi, Barcelona’da da Ferrari Mercedes’i geçerse o zaman Mercedes’te kara çanlar çalmaya başlar!

Rosberg Hamilton’laşacak mı?

Nico Rosberg ve Lewis Hamilton arasındaki gerginliğin, 2014 sezonu sonunda bittiğini düşünenler yanılıyorlar!

Rosberg geçen hafta basına yaptığı açıklamada, 2015 sezonunda sürüş stilini nefes alma tekniklerine kadar değiştireceğinden bahsetti. Nefes işine neden takıldığını ise “Hızlı virajlarda, G kuvvetinin etkileri sürüşümüzü fazlasıyla etkiliyor. Abu Dabi’den sonra, nefes alışımdaki hataları fark ettim!” sözleriyle anlattı.

Bu yaştan sonra, yıllardır aynı sürüş dinamikleriyle yarışan Rosberg gibi tecrübeli bir pilot, kendini farklı bir sisteme adapte edebilir mi göreceğiz…

2015’te Rosberg’in de Hamilton kadar çılgınlaşma ihtimali yüksek! Bu dellenme durumları kime yarar? Tabii ki, arkadan gelen araca…

Bu araç bir de sürpriz at Ferrari olursa, değmeyin keyfimize…

Bernie Amca paraya doymuyor!

Alman Auto Motor und Sport muhabiri Michael Schmidt, Bernie Ecclestone’un griddeki araç sayısının azalmasıyla ilgili fikirlerini paylaştı.

Ecclestone’dan, Schmidt’in söyledikleriyle ilgili bir açıklama gelmese de durum şu:

Marussia, Sauber, Lotus ve Force India takımları para sıkıntılarını çözemezlerse; griddeki araç sayısı 16’nın altına düşecek.

Bu durumda takımların üçüncü bir aracı da yarışa sokmaları bir ihtimal ama uzak bir ihtimal!

Michael Schmidt, Paragöz Bernie Amca’nın 2013 sezonunda yarışan Red Bull aracına, Mecachrome V8 motoru yerleştirip satışını yapacağını savunuyor.

Para her durumda Bernie Amca’nın cebinde; ha öyleeee ha böyleeee!