Auto SHOW Dergisi, 23 Şubat 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderKöşeme Barcelona gecikmesi!

Barcelona testleri 1’inci gününe, alfabetik sırayla (kayırmaca olmadan) katılan takımlar: Ferrari, Lotus, McLaren, Mercedes, Red Bull, Sauber, Toro Rosso ve Williams oldu.

Gelen ilk canlı tur derecelerini web üzerinden inceleyebilirsiniz; bu nedenle tabloyu vermiyorum ama ilginç bir veri var…

En iyi derece Lotus takımından Pastor Maldonado’nun, en kötü derece Mercedes takımından Lewis Hamilton’ın; aradaki fark 5,418 saniye.

Şimdi diyeceksiniz ki “Bu Mercedes ne iş?”

Mercedes’e gelmeden önce sabah saatlerinde 11 tur attıktan sonra “öğretmene” söyleyip “veli”sini arayan Lewis Hamilton var!

Ateşi çıktığı için yarıştan çekildi Hamilton!

Basın, Hamilton’un bu durumundan dolayı komplo teorileriyle çalkalandı.

Formula 1 pilotlarının nabızlarının kaç kere atacağını bile hesaplayan sistem Hamilton’ın ateşinin yükseleceğini öngörüp koruyucu hekimlik uygulayamamış; ne ilginç!

Mercedes hele desin ki “Diğer takımları kolluyoruz, bu testler stratejik bir savaş, Hamilton da stratejik ateşlendi!”

Ben ki komplo teorisi üretenlerden oldum olası hoşlanmamışımdır ama Lewis Hamilton’ın anneciği sırtına bez koymadı diye terleyip ateşi çıkmasıyla ilgili “Buna kim inanır? Kadir İnanır!” diyorum!

Barcelona’da ilk günün sonu

Testlerin ilk gününe damgayı vuran Sauber pilotu Felipe Nasr’ın ve Williams pilotu Susie Woff’un beşinci virajda temas ederek pist dışında çıkmaları oldu. Oradan, her iki araç da garaja çekildi.

Araçların büyük çoğunluğu yumuşak lastiklerle turalarken, “taş gibi” bir pilot vardı pistte; Raikkonen!

Kimi Raikkonen, sert lastiklerle Barcelona testinin ilk gününü tamamladı ve Lotus pilotu Pastor Maldonado’dan sonra günün en iyi ikinci derecesini elde etti.

Ferrari bu sene gerçekten Mercedes’i zorlayacak gibi görünüyor!

Ricciardo Raikkonen’i övdü!

Barcelona’nın ilk gününde Red Bull takımı adına teste katılan Daniel Ricciardo, Renault motoruyla Jerez testlerindeki güvenlik sorunlarını yaşamadıklarını ama 2015 sezonuna hazır olmak için Renault’un ince ayarlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kimse “yoğurdum ekşi” demiyor. Renault, Jerez’den sonra motordaki sorunları çözeceğini söylemişti ama sonuç Red Bull’un garajındakileri pek tatmin etmişe benzemiyor.

Gün sonunda Kimi Raikkonen’in sert lastikle en iyi ikinci tur zamanını elde etmesiyle ilgili Ricciardo, “Ferrari’nin bileşenlerini bilmiyorum ama bu sezona sağlam geliyor gibiler!” açıklamasını yaptı…

Mercedes nazara geldi!

Pascal Wehrlein, Lewis Hamilton “ateşlenip istirahat çekilince” Barcelona’da Force India’dan Mercedes koltuğuna atladı… Öğleden sonra 48 tur tamamlayan DTM şampiyonu ufaklık Wehrlein, Mercedes’te oluşan yakıt sistemi sorunları nedeniyle daha fazla tur atamadan ilk test gününü noktaladı!