Auto SHOW Dergisi, 9 Şubat 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRender“Alman”sız Formula 1 mi!..

Bernie Amca’nın Rhein Zeitung’a yaptığı açıklamadan sonra Niki Lauda da Sport Bild’e açıklamalarda bulundu.

Niki Lauda özet olarak; Nurburgring‘deki sorunlardan ve Hockenheim’le bu yıl için anlaşılamamasından dolayı Almanya’nın Formula 1 takviminden çıkarılma ihtimalini, felaket olarak nitelendirdi.

Lauda açıklamasında “Almanya’nın takvimde kalması için Sebastian Vettel ve Nico Rosberg gibi iki pilotun, Almanya’nın ve Mercedes’in marka değerlerinin” yeterli olduğunu belirtti.

Öncelikle şunu belirteyim; Niki Lauda bu gidişata blöf olarak bakıyor ki ben de aynı fikirdeyim. Ama seyirci sayısındaki düşüş devam ederse, Lauda’nın saydığı “marka”ların değerleri Paragöz Bernie Amca karşısında en fazla bir yıl daha dayanır. Sonrasında bay bay Almanya!

Seyirci sayısı ve Formula 1 geliri artırılabilir mi Almanya’da?

Bence bunun cevabı hayır!

Peki, Almanya takvimden çıkar mı?

Formula 1 ve motor sporlarının “kültür” temsilcilerinden olan Almanya gibi bir ülkenin hükümet yetkilileri illa ki gereken desteği verip, memleketlerini takvimde tutacaklardır.

Almanya’nın duruşunu, Türkiye’nin Formula 1 takviminden çıkış hikâyesiyle karşılamak yanlıştır.

Neden mi?

Çünkü biz tarih boyunca otomobil sektöründe hiçbir zaman Almanya’daki gibi markalar çıkarabilen bir ülke olamadık!

Renault aptallığı!

“Ne aptallığı, ayıp oluyor Kalustcuğum!” demeyin.

“Aptallık” lafı benden değil, Renault genel müdürü Cyril Abiteboul’un ağzından çıktı.

Jerez testlerinde Ferrari ve Mercedes başarılı turlar atarken, Renault motoru kullanan Red Bull ve Toro Rosso için bu turlar pek keyifli geçmedi.

Autosport, Renault’un sorununun ERS su pompasına bağlı metal şafttan olduğunu açıklayınca Abiteboul “Biz o parçayı gerektiği kadar önemsemedik. Bu nedenle diğer parçalara uyguladığımız simülasyonları, doğrulama protokollerini ve tasarım testlerini uygulamadık. Böyle aptal bir parçayı önemsememenin bu denli sorun çıkaracağını düşünmemiştik.” dedi.

Adı üstünde “aptal” parça işte!

Jerez’de Ferrari performansı!

Jerez testleri her ne kadar dört gün boyunca takımların kendi performanslarını değerlendirmeleri için bir fırsat olsa da, özellikle Mercedes ve Ferrari kendi performanslarından çok birbirlerinin ne yaptıklarına odaklandılar.

Her iki takım da bunun bilincinde olduğu için; performanslarını tam olarak sezon öncesi ortaya koymamak ve aerodinamik verilerinin açığa çıkamaması adına pistin özel noktalarını bilerek yavaş geçtiler.

Nico Rosberg, Jerez testlerinin üçüncü gününde 151 tur atarak, günün en çok tur tamamlayan pilotu oldu.

Öğlen saatlerinde aracındaki yakıt basıncı sorunu nedeniyle pist üstünde aracını durdurmak zorunda kalan Rosberg, gün içerisinde bir taraftan da telemetri problemleriyle boğuştu!