Auto SHOW Dergisi, 2 Mart 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderŞoku Fernando Alonso Emdi!

Barcelona’daki testlerin ilk gününü geçen haftaki köşemde yazmıştım ama son gününde dergimiz çoktan baskıya girmişti. Bu nedenle, testlere damgasını vuran olayı; McLaren pilotu Fernando Alonso’nun geçirdiği “kısmetsiz” kazayı yazmak bu haftaya “kısmet” oldu!

Kazayı özetlemeden önce FIA’nın konuyla ilgili detaylı inceleme yapacağını açıkladığını belirteyim.

Diyeceksiniz ki “Kaza tabii, hem de önemli bir kaza, tabii inceleyecek!”

Kazanın, kazadan öte iki boyutu var:

İlki, kazaya şiddetli rüzgârın neden olduğuyla ilgili takımların ortak görüşü… İkincisiyse, Formula 1 aracının kazada parçalanmamış olması!

McLaren ve FIA ortak çalışacak!

Kazanın meydana geldiği üçüncü viraj çıkışındaki ve dördüncü virajdaki kameraların çalışıyor durumda olması; kazadan hemen önce İspanyol pilotun aracı kontrol etmekte zorlandığının görülmesi, Alonso’nun kazadan önce panikle yavaşlamaya çalışması kamera görüntülerinde ortaya çıkınca; kaza anında pilotun bilincinin kapalı ya da yarı kapalı olduğuna dair dedikodular güçlendi!

McLaren’in MP4-30’unun kaza anındaki verileri, yanal ötelenme kuvvetleri, aracın neden hasar görmediği, pilotun maruz kaldığı G kuvveti henüz açıklanmadı.

Bu veriler takım tarafından açıklandığında, FIA müfettişleriyle daha detaylı araştırmalara maruz kalacak pist.

Pistle ilgili şöyle bir gerçek var:

Formula 1 araçları, kaza anında maruz kaldıkları kuvvetlerle, bu kuvvetler pilota ulaşmadan parçalanacak şekilde dizayn ediliyorlar.

Eğer araç bu kuvveti ememezse görev çarptığı engele (bariyere) düşüyor.

Alonso’nun geçirdiği kazada ne bariyer şoku emebildi, ne de araç parçalanma “görevini” yerine getirebildi. Şokun muhatabı da maalesef Fernando Alonso oldu.

“Süper” Bariyer!

Yok yok, sizin bildiğiniz bariyer değil bu bariyer…

Bu bariyer, Formula 1 test pilotlarının önlerindeki süper lisans bariyeri!

2012’den beri Williams’ın “müebbet” test sürücülüğü cezasına çarptırılmış olan Susie Wolff, testlerde 1000 kilometreden fazla yol yapmış olmasına rağmen, oldukça katı olan süper lisans kurallarına, geçenlerde isyan etti.

Süper lisans hak etmek için sürücülerin, başka serilerde de yarışmaları gerekiyor.

Susie Wolff açıklamasında “Williams’ın bünyesindeyken başka serilerde yarışmak mümkün değil. Ne olursa olsun süper lisansı hak etmek için elimden geleni yapacağım” dedi.

Süper lisansın bu kadar zor alınmasının nedeni, Formula 1 pistlerinde zaten mevcut olan pilot rekabetinin yeni ve yetenekli çaylaklar tarafından iyice kızıştırılmaması.

Diyeceksiniz ki “Ne sakıncası var bunun?”

Takımlar açısından bir sorun yok ama sponsorlar pilotların markalarına dehşet yatırımlar yapıyorlar ve bu marka algısını başka bir pilotun markasına aktarmaları çok uzun zaman alıyor!